Feedback pentru HTML5

Lady S

Community Manager
Membru personal
html5beta_logo.png
Dragi jucători,

Această temă este destinată adunării feedbackului cu privire la versiunea HTML5 a jocului, care va deveni disponibilă imediat după finalizarea actualizării la versiunea 1.128.

Deoarece aceasta este o schimbare tehnică importantă pentru jocul nostru, vă rugăm să ne furnizați următoarele informații atunci când oferiți feedback:
  • Ce browser folosiți? (Chrome, Opera, Firefox, Safari, Edge)
  • Ce sistem de operare folosiți? (Windows 10, Windows 7, Linux, MacOS)
  • La care parte a jocului vă referiți? (Oraș, Expediția ghildei, Cercetare, GvG etc.)
  • Dacă știți, pe ce sistem rulează jocul? (memorie, procesor, placă video)
  • Cât de bine funcționează jocul pentru voi?
  • Când se poate face referire la ceva vizual, o captură de ecran este foarte utilă.

Dacă doriți, puteți deschide și opțiunile din joc și să accesați pagina Despre. Aici puteți folosi butonul "Copiere în clipboard" pentru a copia informații utile în feedbackul dat.

Vă așteptăm impresiile! :)
 

*Daemon78*

Well-Known Member
Bună seara!
Văd că n-a mai venit nimeni cu un feedback, sau poate s-a mai discutat în altă parte.
Migrarea jocului pe HTML5 este salutară, Flash e plin de erori și breșe de securitate. Totuși, personal întâmpin probleme, în sensul că jocul ”îngheață” aleatoriu, merge foarte greu, și de multe ori durează foarte mult până se încarcă.
Folosesc Chrome, pe un sistem de operare Windows 7, configurația computerului Intel dual CPU 2GHz, RAM 2GHz, placă video Nvidia GeForce 8400.
 

Dumi.

Well-Known Member
Pe Mozilla merge mai bine decat pe Chorme. Windows 10 este net superior celui 7 din toate punctele de vedere.
 

DeletedUser5468

Guest
Pe Mozilla merge mai bine decat pe Chorme. Windows 10 este net superior celui 7 din toate punctele de vedere.

Le-am testat de-a lungul timpului, ambele au aceleași chestii din punct de vedere al performanței, personal tot 7 prefer față de 10, interfața lui nu e plină de inutilități ca la 10.
Windows 10 e prea încărcat, după instalare trebuie făcute multe setări și dezactivate multe lucruri inutile din el, la 7 fiind mult mai ușor.

Vista, 8 și 8.1 vor rămâne cele mai ratate sisteme de la mucisoft până în prezent.

Și nu, Chrome la ora actuală e regele, și la jocuri și la orice, depinde de sistemul fiecăruia.
Mozilla nu mai e ce-a fost.
Acum fostul fondator al Firefox are un alt proiect, numit Brave, poți să-l încerci, e un browser fără flash player încorporat, doar HTML5 și alte câteva mici funcții are la bază.

Bună seara!
Văd că n-a mai venit nimeni cu un feedback, sau poate s-a mai discutat în altă parte.
Migrarea jocului pe HTML5 este salutară, Flash e plin de erori și breșe de securitate. Totuși, personal întâmpin probleme, în sensul că jocul ”îngheață” aleatoriu, merge foarte greu, și de multe ori durează foarte mult până se încarcă.
Folosesc Chrome, pe un sistem de operare Windows 7, configurația computerului Intel dual CPU 2GHz, RAM 2GHz, placă video Nvidia GeForce 8400.


Geforce 8400, amin, asta te trage în jos și cei 2gb ram.
E prea vechi sistemul tău, de asta nici nu trebuie să te complici să folosești versiunea de HTML.
 
Ultima editare de un moderator:

*Daemon78*

Well-Known Member
S-ar putea să ai dreptate, Alin, dar până la ultimul update n-am întâmpinat probleme. Chestia este că joc pe A, C și D, iar pe C folosesc Flash și merge la fel de greu.
O să încerc pe un sistem Linux, până acum, din cauza problemelor de securitate din Flash n-a fost chip să-l rulez pe nicio distribuție, fie ea majoră, derivată sau fork. Singurul care-l putea rula era Mozilla, browser-ul implicit pe Linux, dar Mozilla mi se pare cel mai prost browser după Internet Explorer. Acum sper să-l pot juca pe Chromium, din moment ce merge pe HTML.
 

DeletedUser5468

Guest
S-ar putea să ai dreptate, Alin, dar până la ultimul update n-am întâmpinat probleme. Chestia este că joc pe A, C și D, iar pe C folosesc Flash și merge la fel de greu.
O să încerc pe un sistem Linux, până acum, din cauza problemelor de securitate din Flash n-a fost chip să-l rulez pe nicio distribuție, fie ea majoră, derivată sau fork. Singurul care-l putea rula era Mozilla, browser-ul implicit pe Linux, dar Mozilla mi se pare cel mai prost browser după Internet Explorer. Acum sper să-l pot juca pe Chromium, din moment ce merge pe HTML.

Nu sunt fan Linux, dar în unele situații, pe sisteme low e recomandat și e și simplu de folosit.
Totuși, eventual un mic upgrade la pc ar ajuta, încă un modul de 2GB ram și eventual un geforce 730, 1030 te vor ajuta foarte mult.
Procesorul fiind dual core te va ajuta la ceea ce ai nevoie.
Iar pentru un plus de viteză, poți încerca eventual și un SSD, face magie pe sistemele mai vechi care rulează pe HDD-uri de viteză mică.

Ai mai putea să încerci pe un windows 7, pe care-l ai, pe browser-ul Explorer, dar să te asiguri că e updatat la ultima lui versiune, consumă cele mai puține resusrse.
Pentru alte plusuri de performanță, ai putea dezactiva efectele de animație, să schimbi planul de alimentare la windows pe performanță înaltă.
Iar din meniul plăcii video să dai totul pe performance.
Se va simți la jocul acesta diferența și chiar și la windows.
 

*Daemon78*

Well-Known Member
Sunt de acord că nu mai e configurația ideală, dar totuși nu cred că asta e problema. Nu-s chiar habarnist nici eu la calculatoare, lucrez de douăzeci de ani în domeniu. :)
E destul de suspect că toate aceste probleme au început după ultimul update. Pe de altă parte, rulez pe el programe grele de modelare 3D și randare profesională și le duce fără probleme.
Eu sunt fan Linux, este un sistem de operare remarcabil și nu numai pentru sisteme low. Am rulat fără probleme ultimele versiuni de Fedora, Debian, Ubuntu și alte derivate, deci nu cred că problema stă în configurația hardware.
Cât despre Explorer, chiar nu cred că e mai performant decât Chrome, mi se pare chiar cel mai prost browser ever. :D
 

Dumi.

Well-Known Member
daca iti pui 4 gb de ram, sa nu uiti ca trebuie sa ai platforma de windows pe 64 , nu pe 32
varianta 32 nu cred ca iti va accesa toata meoria ram
 
Sus