Penalizare pentru “furtul de pf”

  • Autor subiect DeletedUser10418
  • Data de început

DeletedUser10418

Guest
Buna ziua,

Dupa cum bine cunoastem, toata lumea cauta moduri de a investi pf-urile detinute si a obtine profit. Astfel, se urmaresc legendarele un e un asemenea loc si se completeaza cu pf-uri in acest scop.
Insa, uneori jucatorii isi fac planuri cu legendarele detinute de ei, pentru ca sunt ale lor. De exemplu vor sa aloce locul 2 unui prieten.
Cand ti-e lumea mai draga, vine un cautator de profit si iti strica planurile.

Mi separe o chestie normala pe de o parte pt ca tu cauti sa castigi profit, dar in acelasi timp este un lucru incorect fata de cei ce detin acele legendare.
E ca si cum tu ai un cires in curte si vine cineva sa ti-l culeaga si fuge cu ciresele.

Este un cel de “furt” si ar trebui pedepsit.

Propunerea mea este ca atunci cand cineva pune pf la o legendara, detinatorul da aiba optiunea sa fie de acord cu acea investitie. Dar cu timp, ai 24 de ore sa fi de acord.
1 - daca esti de acord atunci acea persoana castiga toate premiile.
2 - daca in 24 de h acea persoana nu apasa butonul de aprobare, cine a pus pf-urile ia doar jumatate (1/2) din premii

Multumesc !
 

Dumi.

Well-Known Member
La propunerea asta trebuie sa spun ca nu sunt de acord....
Este un joc de startegie, iar una din strategii este ca cel care cotizeaza sa isi asigure locul !!!
 

*Daemon78*

Well-Known Member
Puffy, îmi pare rău, dar nici eu nu sunt de acord.
Dacă ai un prieten sau coleg care speculează la o legendară de-a ta, trebuie să-și asigure locul, sau să i-l asiguri tu, cu toții știm asta.
Scuză-mă, dar nu e o propunere viabilă.
 

dunbarton

Well-Known Member
Propunerea, asa cum e facuta, ma duce cu gandul la ocuparea posturilor la stat scoase la concurs:

"Dupa cum bine cunoastem, toata lumea cauta (moduri de a investi pf-urile detinute) un loc de munca mai bun si a obtine (profit) un salariu mai mare. Astfel, se urmaresc (legendarele) institutiile de stat unde e un asemenea loc si se (completeaza cu pf-uri in acest scop) inscriu la concurs.
Insa, uneori (jucatorii) sefii isi fac planuri cu (legendarele detinute) institutiile conduse de ei, pentru ca sunt ale lor. De exemplu vor sa (aloce locul 2) ofere cel mai bun loc de munca unui prieten.
Cand ti-e lumea mai draga, vine un (cautator de profit) naiv care crede ca aceste concursuri sunt pe bune si iti strica planurile."

La FOE, solutia ar fi ca jucatorul sa poata opta la inceputul fiecarui nivel al cladirii daca subscrierea e la liber sau pe baza de invitatie.
 

Dumi.

Well-Known Member
Cand cotizezi cu cap si iti asiguri locul la legendara, poa' sa vrea statul si un milion de ani sa dea postul pe pile....nu mai merge :D
 

DeletedUser10418

Guest
Misto schita ai facut dunbarton, insa nu e cazul aici deoarece legendara e o proprietate privata, nu a statului.
Nu e legendara foe ci e legendara unei persoane, adica proprietate privata.
Si e normal sa am voie sa fac ce vreau cu ea, inclusiv da dau locurile cui vreau eu.
Si cum proprietatea privata nu poate fi incalcata, nici aici nu ar trebui sa ai voie sa te bagi peste locuri fara o pedeapsa anume.
Stii ca poate cineva cumpara cu bani pf-urile si tu ii strici locul, deja bagi mana in buzunarul omului ...

Oricum, cine decide sunt cei de la foe, asa ca ei vor analiza problema si vor lua decizia pe care o considera ei cea mai buna.

Pentru mine ramane un “furt” in continuare, e ca si cum cineva se leaga pe NV la reteaua electrica de la casa ta.
 

Dumi.

Well-Known Member
Pufy oricata dreptate ai putea avea, nu uita ca asta e un joc de strategie, care implica lupte armate si jafuri de orice fel; ambele fac parte din strategia jocului....forge of empyre NU este o lume a pacii si a bunei intelegeri intre toate proprietatile private....
e un joc in care se nasc si se rup aliante, se duc lupte armate si se castiga diverse, in urma acestora.....
daca astea s-ar schimba, forge of empyre ar trebui sa se numeasca forge of expire, pentru ca omori, practic, ideea de baza a jocului....
 

DeletedUser10052

Guest
Eu as propune sa se poata interzice acesul unora din lista de vecini care incearca sa "traga tepe" la legendare. Si mie mi se pare imoral sa iti pui ouale ca si cucul in cuib strain. Daca de pe lista de prieteni poti da pe unul afara care nu se tine de lucrurile convenite, in schimb de pe lista vecinilor oricine poate sa faca ce vrea. Acest lucru nu este corect nici in raport cu cel "furat" si nici in raport cu conditiile in care se desfasoara lista prietenilor. Si am mai scapa si de agasanta poveste cu decupleaza Domul-cupleaza Domul.
 

DeletedUser5468

Guest
Eu as propune sa se poata interzice acesul unora din lista de vecini care incearca sa "traga tepe" la legendare. Si mie mi se pare imoral sa iti pui ouale ca si cucul in cuib strain. Daca de pe lista de prieteni poti da pe unul afara care nu se tine de lucrurile convenite, in schimb de pe lista vecinilor oricine poate sa faca ce vrea. Acest lucru nu este corect nici in raport cu cel "furat" si nici in raport cu conditiile in care se desfasoara lista prietenilor. Si am mai scapa si de agasanta poveste cu decupleaza Domul-cupleaza Domul.

Și nu era mai ușor să deblochezi frumos câte un nivel și să îți aduni dinainte 2-3 persoane să asiguri primele locuri(la anumite nivele chiar 4 persoane) și după să nu te mai plângi de țepe și că te spionează vecinii? Zic și eu ...
La a se plânge multă lume e bună.
Iar dacă te aștepți ca lumea să fie corectă, fiindcă tu ești corect e ca și cum te-ai aștepta să nu te mănânce leul, fiindcă nici tu nu l-ai mâncat.
 

DeletedUser10052

Guest
Atunci cand "zici si tu" inseamna ca.... iti dai cu parerea? Stii foarte bine ca tot este posibil ca cineva sa te tepuiasca, cu toate masurile pe care le propui si pe care le cunoaste toata lumea. Cuplezi, astepti sa puna un coleg punctele si intre timp pune un vecin ce vrea el. Si nu poti sa stai lipit de monitor ore intregi. Nu trage singur concluzii precum ca ma plang atunci cand relatez o intamplare. Eu am propus altceva, si nu are legatura numai cu furtul de puncte. Asa cum la prieteni poti sa stergi pe cineva care se dovedeste incorect sau vulgar, sa poti avea posibilitatea da a sterge si din lista vecinilor persoane care considera ca, daca au mancat pe cineva o data, au dreptul sa-i muste pe toti. Asta ca sa raman la limbajul plastic folosit de tine.
O intrebare de curiozitate: tu esti acela din fotografie, cu gura cascata? Sau e altcvineva?
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu sunt de acord cu Hildebrand
Exista jucatori care de ani de zile joaca si NU au fost parliti la legendare niciodata
Deci se poate :)
 
Sus