Discuții despre Așezările culturale

DeletedUser10052

Guest
Daramand 2 cladiri de productie de 3 x 3 (topoare si vanator fiare de ex.) si inlocuindu-le cu de 2 x lana de 5 x 3 am nevoie de mai multe extinderi. Care se pot eventual cumpara pe diamante. In acest sens trebuie citita intrebarea de mai sus.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Poate să nu coste nimic atâta timp cât aveți toate bunurile și diplomația necesară deblocării clădirilor.
Și bunurile pentru expansiuni.
 

DeletedUser1080

Guest
La ce interval incepe, dupa ce s-a finalizat asezarea in curs, urmatoarea asezare?
Mi se pare obositor rau sa joci de dimineata pana seara daca nu folosesti diamante pt a debloca si cumpara expansiuni.

Dupa finalizarea unei asezari (prin rezolvarea celor 20 misiuni), poti reincepe imediat urmatoarea asezare. Daca abandonezi misiunile si vrei sa reincepi, trebuie sa astepti 24 ore. Atentie insa, obstacolele vor fi exact in aceeasi pozitie !
 

dunbarton

Well-Known Member
Dupa ce finalizez asezarea nu cred ca voi incepe una noua.
De fiecare data cand colectez monede sau bunuri am senzatia ca pedalez in gol. Trece o gramada de timp, 4ore, 8 ore ca sa colectez niste firfirici. Munca de chinez batran, ce mai... Ori productia oferita de joc este prea mica, ori timpul este prea indelungat.
Stiti filmuletul acela cu tipul care impinge un tomberon pe o panta inghetata si face zece pasi ca sa avanseze un metru sau ca sa ramana pe loc? Cam asa trebuie sa facem si noi ca sa ducem misiunile la bun sfarsit.
Si eu cred ca am fost luati putin la misto cu asezarile astea culturale.
 

BlueWing

Well-Known Member
Am renuntat la vikingi. Ar insemna sa nu mai fac nimic toata ziua decat sa stau sa pazesc prostiile alea din 4 in 4 ore,, pentru ce? Strategie sau nu, daca nu reusesti sa termini nu te alegi cu nimic, doar timp ars aiurea! Oricum jocul ocupa mai tot timpul liber, practic se cere prea mult pentru prea putin, satisfactie ioc, frustrari cat cupride. Nu pot decat sa ignor corabia aia.
 

BlueWing

Well-Known Member
daca ti se pare ca n-are rost nu-l juca si gata.. sunt sute de mii de persoane carora li se pare ca are rost. jocul ala pe care ti l-ai pus tu la avatar (desi nu ai voie sa faci reclama la alte jocuri) are sfarsit ?!? (nu trebuie sa-mi raspunzi, e o intrebare retorica).

nu pot sa nu dau replica la raspunsul asta, pentru ca ma freaca demult o chestie:
Jocul nu a fost conceput de la inceput pentru a fi fara sfarsit. Au inceput sa-l lungeasca, cand au realizat ca cei care au ajuns la ultima epoca se cam plictisesc si renunta la joc. Au inceput sa traga de el ca de un zgarci, au facut viitorul ala de l-au batut si pe Asimov la c..rul gol! Astept cu nerabdare Viitorul Utopic, Inaltarea, si alte aberatii ! Evident, daca e sa aberam, o putem face la NESFARSIT!
Apreciez un joc fara sfarsit, dar gandeste-l de asa maniera, incat sa nu-mi jignesti inteligenta, si sa ma duci de nas ca pe magar cu morcovul!
 

Dumi.

Well-Known Member
nu pot sa nu dau replica la raspunsul asta, pentru ca ma freaca demult o chestie:
Jocul nu a fost conceput de la inceput pentru a fi fara sfarsit. Au inceput sa-l lungeasca, cand au realizat ca cei care au ajuns la ultima epoca se cam plictisesc si renunta la joc. Au inceput sa traga de el ca de un zgarci, au facut viitorul ala de l-au batut si pe Asimov la c..rul gol! Astept cu nerabdare Viitorul Utopic, Inaltarea, si alte aberatii ! Evident, daca e sa aberam, o putem face la NESFARSIT!
Apreciez un joc fara sfarsit, dar gandeste-l de asa maniera, incat sa nu-mi jignesti inteligenta, si sa ma duci de nas ca pe magar cu morcovul!
Te rog foarte mult!
Pe Asimov nu il bate nimeni la c... ! :))
In alta ordine de idei - si eu am renuntat la asezarea vikingilor [cel putin pe lumea B]
 

DeletedUser3513

Guest
Asezarile astea sunt parca o pedeapsa pentru jucatori :))) Multi nervi trebuie sa ai sa te mai apuci de ele in viitor. Am impresia ca toata schema de dezvoltare pentru a termina asezare este mult prea la limita cu timpul. Si asa jucand pe 4 lumi imi ia o gramada de timp. In plus am avut niste bug-uri pe lumea A, nu mai functiona cronometrul la timpii de constructie si productie a cladirilor (statea blocat) si nu imi apareau unele cladiri in meniul de constructie (dupa refresh apareau), incat toate astea m-au facut sa tot frec lucrurile stanga dreapta cu stergeri si reconstructii, incat fiind chiar la ultima misiune nu cred ca ma incadrez in timp sa o termin.
Nu spun ca e o implementare slaba, poate ca pentru unii este ceva binevenit dar e gandita foarte prost dpdv structural si din punct de vedere a timpilor. Si un lucru nu mai inteleg, daca expansiunile sunt atat de greu de obtinut, pentru ce d-zeu mai sunt porcariile alea de bolovani. Raspunsul cu "trebuie sa fii strateg" e o mizerie fiindca am avut atat de multi bolovani incat oricat am invartit cladirile pe acolo tot nu s-a legat nimic...
 

mariocp

Member
Cerințele de construire de la misiuni reprezintă un ghid cu privire la pașii următori. Asta nu înseamnă că dacă la o misiune se cere o singură clădire (adică prima) aceasta este suficientă. Așezarea trebuie dezvoltată în continuare, iar aici intervine partea de strategie a jocului.
SI unde mai este strategia? cu aceea parte interesanta?Sa va raspund ca inca, nu este rezolvata problema cu unii care au nnnn ... conturi... unde au la discretie de toate.... si eu... joc de ani de zile foe si nu pot sa ma dezvolt?...Am STEAM de multi ani si acolo jocurile de strategie sunt foarte serioase pe care le joc,ideea este ca foe practica LACOMIA!...
A inceput foe sa exagereze, cu toate ca de multe ori au facut niste lucruri extraordinare,insa acuma este penibil ,eu nu am diamante si am doar o cladire de lana si la fel imi trebuiesc zile sa le fac,oare toti intampina chestia asta?este aleatoriu?sau este cu un scop?multumesc.
 

DeletedUser7102

Guest
Sunt curios daca a reusit cineva sa termine in timp ptr bonus asezarea vikingilor(fara a folosi diamante), dau o lada de bere ptr detalii.
 

Vali

Well-Known Member
Sunt curios daca a reusit cineva sa termine in timp ptr bonus asezarea vikingilor(fara a folosi diamante), dau o lada de bere ptr detalii.
Sunt la al cincilea sat de vikingi. Niciodata nu am reusit sa iau macar ultimul premiu, cel de bronz. Si am urmarit si un tutorial pe youtube, degeaba... Intr-adevar, m-a ajutat acel tutorial, termin putin mai repede, dar cu impedimentele "primite" cateodata pe harta, n-ai sanse in niciun fel. Am avut la al 3-lea sat 3 suprafete alaturate primariei care au avut cate 2 impedimente fiecare, plus inca doua care au avut cate un impediment, deci spatiu pentru cladiri, cam putin... a trebuit sa construiesc usor usor cate o cladire, sa pierd vreo 3 zile la inceput cu o cladire de securi sa imi pot extinde satul pe locatii fara impedimente... Deci din start am pierdut 3 zile doar sa imi fac spatiu sa pot produce, cum sa mai termin si misiunea la timp? :D
Dar, sincer nu ma intereseaza piatra aia runica, daca imi iau emisarii si pachetele de modernizare pentru Yggdrasil, e ok ;)
 

DeletedUser8328

Guest
Buna dimineata.
Uneori am anumite indoieli asupra modului logic in care cei de la FoE concep anumite elemente ale jocului. Concret:
in asezarea vikingilor la care lucrez in prezent (pe contul meu din Beta) dupa ce mi-au trebuit mai mult de 10 zile sa ajung sa fac o Ferma de lana, la ultimele trei cladiri mi se cer urmatoarele cantitati de lana: 64 pentru Casa clanului, 134 pentru Salcie batrana si 169 pentru Sala miedului. Deci NUMAI LANA. Un total de 364 de unitati de lana!!!!!! Pentru a produce aceasta cantitate cu o singura ferma de lana, avand in vedere ritmul productiei (10 unitati la 8 ore, respectiv 30 de unitati la 24 de ore) inseamna ca imi trebuie: 364 : 30 = circa 12,3 zile, in cazul in care fac aceste productii in timp legate cat mai strans intre ele deci fara pauze. Ca de dormit nu mai avem nevoie si nici la serviciu nu mai mergem.... primim salariu de la FoE.
Intrebare? Chiar v-ati gandit serios sau doar vreti sa va amuzati pe socoteala unora dintre noi? Peste 12 zile pentru 3 cladiri? Pai cum sa mai termini o asezare in 12-14 zile, ca sa primesti si ceva fragmente din pietroiul ala?
Cred sincer ca ar fi cazul sa revedeti, sau sa le transmiteti celor de la centrala rugamintea de a se gandi mai atent atunci cand fixeaza cantitatile de bunuri necersare unor cladiri.
Cu respect. O zi buna va doresc.

Partea faină e că se întâmplă să primești și bonus...Uneori culegi producția...dublu. :D
Așa că nu dispera. Doar încearcă să faci cât mai multe ateliere de lână, vreo 4 dacă încap, și pune-le pe producție de 8 ore.
Vei avea surpriza în loc de 40 să culegi 80... ;)
 

Vali

Well-Known Member
nu e dublu, ci de 4x productia ;) Si am primit, cel putin in ultima perioada de cateva ori 40 in loc de 10 :)
 

DeletedUser12498

Guest
nu stiu ce credeti voi.....dar asta e un joc de strategie.....mie imi iese mereu Yggdrasil-ul....plus bucatele din runica!!!!....dar fiecare cum gandeste!!!!!!!!!!!!!!....:))
 

Vali

Well-Known Member
Cum adica iti iese mereu Yiggdrasil-ul?! :)))))) Pai asta oricum iese, atunci cand trebuie sa iasa, ca daca ar trebui sa iti iasa Emisar si iti iese Yggdrasil, e nasol, asta ar fi bug mare. Iar faptul ca iti mai iese si cate o bucatica din runica, esti norocos la spatiu, stai tu linistit. Sa te vad cand prinzi vreo 3 locasuri adiacente cu obstacole, sa vad eu cum mai prinzi tu bucatelele din runica :))) Sa te chinuiesti vreo 3 zile numai sa iesi din zona aia, sa iti poti construi cladirile de productie, sa ai cu ce sa produci bunuri :D Stiu si eu "tehnici" dar cu toate alea, n-am avut cum, pentru ca doar prima data am primit locul fara nici un obstacol, numai ca nu stiam exact cum sa fac sa pot prinde si bucatelele de pietre runice. Acum stiu dar nu mai am cum, pentru ca nu am mai avut parte de teren atat de gol...

Uite, am pus o poza cu ce am acum. "Gardul" verde a fost proprietatea initiala, iar dupa cum vezi am deja doua obstacole acolo. A fost ok si cu cele doua, intr-o zi am reusit sa ies, dar nu aveam sanse decat in jos, pentru ca din cate vezi, in jurul meu erau doar spatii cu stanci, n-aveam cum sa ies sa zic ca am spatiu suficient sa ma pot dezvolta repede.
Iti zic eu ca aici n-ai cum sa termini cu aurul decat daca vei cheltui diamante. Dar dupa cum am zis, daca imi iau pachetul de modernizare la Yggdrasil, sunt multumit :D

nclhfk.jpg
 

dunbarton

Well-Known Member
Poate ar fi interesant sa impartasim si niste "tips and tricks"...

Desi am spus ca nu mai joc la asezarile culturale - pentru ca este intr-adevar frustrant sentimentul ca pedalezi in gol - totusi nu mi-am putut tine promisiunea. In primul rand pentru ca sunt perioade cand nu prea mai ai ce comenzi sa dai in oras, iar in al doilea, pentru ca m-am ambitionat sa gasesc o formula magica pentru a termina in timp util spre a obtine fragmentele de piatra runica.
Pana acum am terminat asezarile culturale de vreo 10 ori, poate mai mult, am obtinut o singura data fragmente de piatra runica, deci nu i-am dat de capat formulei magice. Totusi, am "mirosit" unele aspecte, pe care nu le-am analizat prea in amanunt, dar care cred ca pot contribui la cresterea eficientei:
1. la inceputul asezarii, este important unde amplasezi ambasada si cum trasezi drumurile; mi s-a parut mai interesant sa amplasez drumurile ca un fel de brau in jurul (adica pe marginea) celor patru expansiuni de inceput, pentru ca expansiunile ulterioare sa gaseasca deja un drum la care sa se conecteze;
2. de regula, numarul de expansiuni necesare in afara primelor patru este de 8-9; deci daca ai 12-13 expansiuni, poti jongla cu amplasarea cladirilor; cred ca e mai util sa stabilesti ca prim obiectiv realizarea acestor expansiuni;
3. la inceputul asezarii este util sa calculezi cate bunuri din fiecare - securi, mied, etc. - ai nevoie pana la sfarsit, astfel incat sa nu produci in exces si sa poti sterge cladirea de productie atunci cand nu mai este utila;
4. eu dau comenzi pentru producerea monedelor de cupru din 4 in 4 ore; evident, daca ai destul timp, este bine ca intervalul sa fie 1 ora sau 15 minute;
5. ca sa iti cresti populatia, poti sa muti bordeiele in zone neconectate la drum; ele nu mai produc, dar pastreaza populatia, iar pe locul eliberat poti construi alte bordeie

Cineva spunea ca a vazut un tutorial pentru asezarile culturale; nu am reusit sa-l gasesc, dar m-ar interesa, daca puteti, va rog sa afisati adresa.
Multumesc si spor la joc in continuare!
 

DeletedUser12635

Guest
Japonia feudala si Egiptul antic ? cam cand incep ca m-am cam plictisit de " in curand " ala....
 
Sus