Amplasament armata in atac

  • Autor subiect calinmusceleanu
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Salutare tuturor!
As avea o propunere in privinta atacurilor.
Atunci cand selectam unitatile cu care dorim sa atacam, ele sunt amplasate pe harta de lupta in mod implicit, nu avem nicio posibilitate sa concepem si sa urmam o strategie de amplasament.
Spre exemplu, daca vreau sa dau un atac cu 4 unitati cu raza lunga si patru grele, ele sunt raspandite asa cum vrea AI-ul, nu le pot amplasa in puncte strategice (nu aproape de inamic, ci in partea mea de harta).
Daca am avea posibilitatea sa alegem amplasamentul trupelor inainte de inceperea luptei, efectiv, ne-am putea folosi de avantajele terenului, caracteristicilor trupelor etc.
Bineinteles, ar trebui sa existe unele limitari, n-ar avea niciun sens sa se permita asezarea trupelor chiar langa cele adverse, astfel incat sa le poti lovi din prima sarja. Dar intr-o limita de 2-3 hexagoane de la stanga la dreapta ar fi ok.
Multumesc!
 

DeletedUser

Guest
Uau, moderatorii sunt de aplaudat! Topicul acesta are cam 3 saptamani de cand l-am postat si raspunsuri... ioc!
Asa, macar unul, de pamplezir.
Probabil ca moderatorii sunt plecati in concediu la mare si adminii la munte.
Mda... lasati, nici nu mai este nevoie de raspunsuri... m-am lamurit singur.
 

DeletedUser6678

Guest
Ideile noi si propunerile pentru joc sunt expuse aici, dezbatute si agreate sau nu de catre jucatori.
In masura in care acestea sunt sustinute de un numar destul de mare de jucatori, vor fi transmise dezvoltatorilor care au competentele necesare pentru a implementa sau nu diversele propuneri.
In momentul de fata AI-ul functioneaza asa cum a fost gandit de dezvoltatori. Moderatorii si adminii nu au competente sa modifice nimic in codul jocului.
 

Coryllus

Well-Known Member
Salutare tuturor!
As avea o propunere in privinta atacurilor.
Atunci cand selectam unitatile cu care dorim sa atacam, ele sunt amplasate pe harta de lupta in mod implicit, nu avem nicio posibilitate sa concepem si sa urmam o strategie de amplasament.
Spre exemplu, daca vreau sa dau un atac cu 4 unitati cu raza lunga si patru grele, ele sunt raspandite asa cum vrea AI-ul, nu le pot amplasa in puncte strategice (nu aproape de inamic, ci in partea mea de harta).
Daca am avea posibilitatea sa alegem amplasamentul trupelor inainte de inceperea luptei, efectiv, ne-am putea folosi de avantajele terenului, caracteristicilor trupelor etc.
Bineinteles, ar trebui sa existe unele limitari, n-ar avea niciun sens sa se permita asezarea trupelor chiar langa cele adverse, astfel incat sa le poti lovi din prima sarja. Dar intr-o limita de 2-3 hexagoane de la stanga la dreapta ar fi ok.
Multumesc!
CONTRA! Terenul de lupta se alege aleatoriu , deci nu vei avea niciun avantaj.
 
Sus