Piata globala – bunuri in schimbul punctelor forge

Claus20

Well-Known Member
Deoarece majoritatea jucatorilor reusesc sa adune planuri ale cladirilor legendare care apartin unor epoci mai avansate fata de cea in care jucatorul se afla, propun sa se infiinteze, pe langa piata de schimb de bunurui existenta, si o piata globala unde cei care au bunuri sa le poata puna la vanzare in schimbul unui numar de puncte forge pe care le solicita, binenteles poate fi stabilit si un comision de schimb. In acest fel jocul s-ar dinamiza pentru ca oferta ar fi transparenta, piata ar functiona pe principiul unei burse de marfuri, iar negocierile ascunse si „tepele” ar fi eliminate.
 

DeletedUser4660

Guest
Deci, ce legătură au primele 4 rânduri din ce zici tu cu restul? Eu nu vad nici una.
Iar sa dai la piața concret pf pe bunuri..zic pas mersi !
Piața fluctuează in funcție de cererea si oferta din vecinătate ( care se schimba tot la 2 săptămâni) apoi de lista de prieteni si in final de ghilda..dar în ghildă nu prea te lasa nimeni sa pui oferte de capul tau.
Cu ce ar dinamiza sa dau X pf pe X bunuri din epoca X ? Si dupa ce criterii?? Te gândești macar cate trebuie puse in balanta ca sa fie plauzibil ce propui tu ?
Si prin absurd sa zicem ca se ia in considerare ( :)))) ) ..cum se v.a efectua tranzacția ? Unde intra pf respective la jucător? La ce cl vrea el? Si cum.. daca e on bine..ne imaginăm..dar daca nu e on si are cl deconectată..ce se întâmplă atunci? Nu, absurdul e prea mare si e aiurea si pt cei cu imaginație bogată, hai s.o lasam asa zic :)
 

Claus20

Well-Known Member
Buna,

In primul rand patru randuri sunt toate, asa ca nu stiu la ce te referi cand spui ca nu au legatura cu restul. Care rest?

Propunerea este de infiintare a unei burse de marfuri care sa functioneze similar cu bursele de marfuri din lumea reala. Adica, jucatorii care au bunuri sa le poata tranzactiona pe bursa in schimbul punctelor forge. Este normal ca supraproductia de bunuri sa fie vanduta, iar cu punctele forge obtinute sa se poata cumpara, deasemenea de pe bursa alte bunuri sau sa poata fi folosite, la fel ca in prezent, la dezvoltarea cladirilor legendare proprii, ale prietenilor sau vecinilor.

Pentru evitarea eventualelor neplaceri din cadrul ghildelor, tranzactii trebuie sa ramana anonime, iar in momentul realizarii lor jucatorul primeste in depozit punctele forge corespunzatoare, conform solicitarii sale. In depozit punctele intra indiferent daca jucatorul este on sau off, iar de acolo le foloseste cand doreste si unde doreste.

La fel ca orice bursa adevarata, vor exista fluctuatii in functie de cerere si oferta, iar dupa un interval de timp, ca si in piata actuala, daca nu exista cerere pentru bunul cu pretul postat oferta expira sau ea poate fi retrasa inainte de expirare. Bursa trebuie sa fie transparenta, adica sa se poate vedea cantitatea din fiecare bun supus tranzactie , pretul minim si cel maxim, si se actualizeaza pe masura introducerii ofertelor.

In momentul de fata, cu toate ca jocul a parcurs atatea etape ale istorie ajungand pana in Viitorul Oceanic este ciudat ca singura operatie economica posibila este trocul. Trocul este o formă primitivă a schimbului de mărfuri, fiind singurul mod de schimb existent numai in economiile foarte vechi, ca cele ale egiptuli antic sau cele feudale.

Schimburile, in asa zisa moneda forge, ar conduce la dinamizarea jocului, la stimularea jucatorilor, astfel incat acestia sa produca bunuri pe care le vor putea comercializa usor, nu ca in prezent, in cea mai mare parte, in interiorul ghildei. Totodata, in cadrul ghildelor ar putea sa functioneze, in continuare, schimbul in natura, dar in afara ei schimburile ar trebui reglementate numai in puncte forge.

Pentru ca o societate / comunitate sa se dezvolte nu este suficient ca progresul sa fie realizat prin constructii avansate si arme sofisticate ci, in special, economic si implicit social, prin dezvoltarea pietelor de schimb, altfel ar ramane la nivelul triburilor sau al feudalismului, asa cum de fapt se cam intampla in interiorul multor ghilde, in special, in privinta relatiilor interumane.
 

DeletedUser4660

Guest
In primele 4 rânduri si ceva ( pana la propunere) vorbesti de planuri la cl..dupa vii si propui așa-zisa bursa..legatura dintre ce afirmi înainte de propunere..cu propunerea propriu-zisă unde e?

Lasa.ma sa te intreb in ce era esti pe joc, de ai problema asta cu 'surplusul' de bunuri.. clar esti intr.o era mica... Ce zici tu nu exista..sa ai prea multe...iar daca ai răbdare sa treci de epoca moderna si apoi sa ajungi la arctic si oc..o sa vezi ca tot ce.ti zic eu acuma e mai mult decat adevărat.
Oricum daca e las si pe alții sa te mai lămurească dar in principiu nu are rost aceasta bursă. Deci contra.
 

Claus20

Well-Known Member
Sincer, nu te inteleg, de ce consideri ca este mai buna modalitatea actuala de indatorare, la alti jucatori, indiferent daca sunt din propria ghilda sau nu, in loc sa cumperi si sa vinzi frumos, de pe piata, cantitatile si tipul de bunuri de care ai nevoie, fara acordul sefilor de ghilda. Mie acesta imi da impresia unei mici dictaturi, poate ma insel, nu stiu. Evident, in cadrul ghildelor, poate sa se mentina si schimbul de produse intre jucatori, dar sunt sigura ca odata cu aparitia unei burse ponderea acestor tranzactii va scadea dramatic.

Consider ca, infiintarea bursei este atat in avantajul jucatorilor mari, cat si a celor aflati la inceput, pentru ca tranzactiile se desfasoare rapid si la un pret corect, stabilit de piata, prin cerea si oferta de la acel moment. Jucatorii mari care au bunuri mai pretioase, evident ca le vor vinde la preturi mai mari fata de bunurile care apartin primelor ere, si un alt avantaj ar fi acela ca nu vor mai fi nevoiti sa astepte ca, in prezent, ca un jucator mic sa puna in fiecare zi 10-20-30, etc de puncte forge la legendara sa, pana isi plateste datoria, ci ii va intra direct in depozit punctele, in momentul in care s-a realizat tranzactia. Un alt avantaj ar fi acela ca ca dintr-o cantitate din acelasi bun, pusa la vanzare,o persoana, acesta sa poata fi vanduta si in cantitati mai mici la 2-3 4, etc cumparatori, pana la epuizaea stocului.

Am sa detaliez la ce m-am referit, la inceputul primului comentariu, când am spus ca bursa de marfuri este utila si jucatorilor mici si medii, ca si numar de puncte, evident, intrucat majoritatea lor reusesc sa adune planuri ale cladirilor legendare care apartin unor epoci mai avansate fata de cea in care jucatorul se afla, iar pentru a face schela legendarei este nevoie de bunuri din acele epoci. O modalitate, mai moderna, de a obtine acele bunuri ar fi cumpararea lor, pe puncte forge , de la bursa, jucatorii, in acest fel fiind feriti de eventualele „tepe”, promisiuni neonorate, iar punctele forge platie ajung, evident, in depozitul vanzatorului.

Indiferent de era in care evolueaza jucatorul, acesta nu va putea produce toata varietatea de bunuri de care are nevoie, deci este normal ca o parte din ceea ce produce sa vanda si sa cumpere altele care ii sunt necesare. Precum am scris ,si in comentariul anterior, trocul este o forma rudimentara de schimb, intalnita in primele epoci ale omenirii. Este surprinzator, ca acesta sa fie simgura modalitate de tranzactionare, intr-un joc a carui conceptie se bazeaza pe fapte, locuri si intamplari desprinse din realitate si care parcurge toate etapele de dezvoltare ale omenirii, ba mai mult trece si in viitor, viitorul arctic si oceanic.

Te-ai gandit, oare cum ar fi in viata reala daca atunci când am avea nevoie de un anumit bun, de exempu, de paine, bere, rosii, etc, am suna sau am trimite mesaje prietenilor si vecinilor ca le dam in schimb oua, in loc sa le cumperam de la supermarket sau piata pe bani? Sigur am ramane flamanzi si insetatim, J.

Prin acesta propunere ghilda nu isi pierde din importanta, rolul ei major cred ca trebuie sa se manifeste in expedita ghildei, in GvG, precum si in schimburile de puncte intre membrii ei la construirea cladirilor legendare.

Oricum jucatorii vor fi intresati, in continuare, sa contribuie la legendarele celorlalti pentru a obtine planuri, puncte forge si medalii, la fel ca si in prezent.

Si mai cred , deasemenea ca nu ar fi rau daca s-ar infiinta si o banca de unde jucatorii sa poata imprumuta puncte forge pe care sa le inapoieze in rate cu o anumita dobanda.

Este loc de dezvoltare a jocului sub aspectele tranzactiilor comerciale si al pietelor de capital - bancilor.
 

DeletedUser10691

Guest
o piata globala de bunuri ar fi o ideie buna cu optiune bunuri la schimb sau pf (pret)
nu ar mai fii nevoie sa te milogesti pe chatul mare dupa bunuri
 
Sus