abilitati speciale

SnowNovalis500

Well-Known Member
1. la campion nu vad cresterea de 3 pct cind il introduc intr o armata si este singurul cu cavalerism..( nici macar alte tipuri de calareti n am pus , ca sa vad diferenta) are tot 12 atac si 13 aparare. nu ar trb sa aiba 15 , respectiv 16?
2. daca intr o echipa pun un tobosar si un stegar, bonusurile celor 2 unitati speciale de ce nu se cumuleaza? pt ca daca pun 2 tobosari sau 2 stegari am inteles ca nu se cumuleaza si e firesc
3. daca un bandit ataca si un simplu luptator cu sulita nu in toate cazurile il ucide pe loc fara a ai da posibilitatea sa riposteze ( ex. daca sulitasul e intr o padure sau tufis si are bonus de aparare). atunci ce inseamna atac 100??? in fata unui astfel de atac nimeni nu ar mai avea riposta, pt ca moare pe loc
 

DeletedUser9954

Guest
1: Bonusurile acelea de la cavaler sunt active doar in timpul luptei, nu in fereastra armatei.
2: Si bonusurile de la stegar si tobosar au acelasi nume daca nu ai citit inainte de paranteze. Si la sfarsit specifica ca nu se cumuleaza. Adica nu se cumuleaza nici 2 tobosari, nici 2 stegari, nici 1 tobosar+1 stegar.
3: Banditii sunt cei mai versatili adica: in ere mici are atac foarte mare (dar daca se transforma atacul de 100 ii dispare si ia atacul unitatii in care s-a transformat), iar in ere mari si mijlocii banditii sunt folositi special pentru abilitatea de a se transforma, facand ca inamicul sa iroseasca 1 atac pe bandit, iar banditul sa poata riposta (daca este in aria de riposta, si daca unitatea in care s-a transformat banditul poate riposta, in ere mari 1 unitate pe era are abilitatea sa riposteze intotdeauna cand e atacata si este in aria de acoperire)
Dar banditii daca sunt doar ei si nu sunt si alte unitati pe langa, ei mor dintr-o lovitura, chiar si de la 1 sulitas. Si atacul banditilor ti se pare mare in ere mici, dar din industriala in sus este egal cu zero, tocmai din cauza abilitatii lor speciale, accentuata de atacurile la distanta, facand ca un bandit sa poata ataca inainte de a fi transformat foarte rar, mai ales ca el este MEREU daca nu este transformat (exceptie pe harta continentelor din Moderna in sus unde banditii nu mai sunt prioritizati).
 

SnowNovalis500

Well-Known Member
foarte pertinent si elaborat raspunsul multumesc. mai spuneti mi va rog care sunt unitatile care daca sunt lovite in lupta corp la corp, nu riposteaza pe loc? si in ce conditii?
 

DeletedUser9954

Guest
Toate unitatile pana in Conteporana riposteaza o singura data cand sunt lovite la lupta corp la corp (exceptie unitatile cu abilitatea "Contact!" care riposteaza intotdeauna la atacuri, daca atacatorul se afla in aria de atac). Unitatile din Maine, Viitor, Arctic, Oceanic inca nu stiu toate abilitatile la ele (ca nu le-am vazut/cercetat), dar si ele ar fi la fel.

Singurele unitati cu abilitatea "Contact!" de care stiu eu sunt cuibul de mitraliera din Post Moderna, Antiaerienele din Conte, si Vehicul blindat Ultra AP din Maine...de la Viitor in sus inca nu stiu, ca nu m-au interesat inca, ma va interesa cand voi trece in Maine sau Viitor.
 

Dumi.

Well-Known Member
unitatile cu raza scurta NU riposteaza [cel putin pana in industriala inclusiv]
 

DeletedUser8328

Guest
in ere mici are atac foarte mare
din pacate atacul asta mare nu apuca sa-l dea, pentru ca se misca foarte greu si aproape niciodata nu ajungi cu banditii langa adversar ca sa apuci sa lovesti primul. inevitabil se transforma

3. daca un bandit ataca si un simplu luptator cu sulita nu in toate cazurile il ucide pe loc fara a ai da posibilitatea sa riposteze ( ex. daca sulitasul e intr o padure sau tufis si are bonus de aparare). atunci ce inseamna atac 100??? in fata unui astfel de atac nimeni nu ar mai avea riposta, pt ca moare pe loc
tocmai asta inseamna bonus de aparare, ca nu poate fi omorat din prima. cu alte cuvinte in exemplul tau banditul nu loveste direct in sulitas, ci in padurea aia. padurea ocupa acelasi loc cu sulitasul
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9954

Guest
In ere mici, unitatile nu au raza de atac la distanta...si dand pe manual (pe calculator unde poti vedea raza de miscare+atac a inamicului in urmatoarea miscare) poti manevra banditii in asa fel incat sa ii lovesti tu primul. Dar daca inamicul are atac de la distanta, doar te pozitionezi in asa fel incat sa nu fii in raza lui de atac, aici doar cu noroc si strategie "hardcore" prinzi primul atac, desi inamicul riposteaza la primul atac din runda si iti transforma banditul oricum.
 

Dumi.

Well-Known Member
din pacate atacul asta mare nu apuca sa-l dea, pentru ca se misca foarte greu si aproape niciodata nu ajungi cu banditii langa adversar ca sa apuci sa lovesti primul. inevitabil se transforma......
Eu cand atac cu banditi plec in atac cu ei doar cand inamicul are trupe gen balista, catapulta, trebuseta, tun...deci care trag la distanta.
daca inamicul nu are acest tip de trupe stau si astept sa vina EL in raza de actiune a banditilor.
restul se vede in postul lui ValYoyo.
 

DeletedUser8328

Guest
Tu când ataci cu bandiți...mai prinzi vreun adversar care să nu aibă cel puțin unități care trag cu pușca? La asta mă refer. Poți să aștepți mult si bine să ajungă careva în raza de acțiune a bandiților. E foarte mică. Cred că și aruncatorii cu praștia apuca să arunce primii înainte să ajungi tu cu vreun bandit lângă ei. :p
 

Dumi.

Well-Known Member
O sa razi dar apuc fara probleme sa dau in campioni si masini de progresista chiar cu banditi....pentru ca au prostul obicei de a veni langa adversar desi au raza mai mare de actiune...
Exista situatii in care exista putine mecanizate si acelea prima data trag imediat ce ajung in raza de actiune, dar ce sa vezi? pentru al doilea foc avanseaza ca proastele desi nu au nevoie sa faca asta.....si atunci dau cu banditul in ele
Desigur, in progresista astfel de situatii dunt putine, insa pana in industriala inclusiv, lucrurile stateau altfel...
 
Sus