Faza tutoriala

dunbarton

Well-Known Member
Va salut,

Joc FOE de un an si ceva, pe lumea 2; am intrat in lumea 5...
Am fost intampinat de domnul magister, care imi explica lucruri pe care le stiu deja.

E clar, pentru cel care acum joaca FOE pentru prima data, explicatiile de inceput sunt utile, dar eu, , dupa 15 minute de sfaturi si explicatii am inceput sa ma enervez :(

Pot sari peste faza asta de inceput?
 

*Daemon78*

Well-Known Member
Probabil că nu. Și nici n-ar avea sens, jocul nu e conceput pentru jucători individuali. Gândește-te că un nou jucător pe FoE, care habar n-are de nimic, alege cel mai nou server ca să joace. Eu, dimpotrivă, aș sugera dezvoltatorilor să mărească numărul de misiuni-tutoriale.
 

DeletedUser11302

Guest
Acum, pentru ca joc in toate cele 5 Lumi, stiu ca si pe mine m-au enervat explicatiile! Dar cel mai mult m-a suparat obligativitatea indeplinirii lor, mai ales cind eram nevoit sa consum din diamante!! Tocmai prin [diamante] Lumile sunt legate intre ele si nu am inteles DE CE mi-am pierdut istoricul si dezvoltarea intr-una din Lumi, doar pentru ca nu am mai intrat acolo pentru un timp. Eu am acelasi nume in toate cele 5 Lumi tocmai pentru ca sunt un singur jucator, acelasi, peste tot, chiar si aici in Forum!!! Daca eu cumpar diamante indiferent din ce Lume, acele diamante sunt pentru toate cele 5 Lumi (sau in cite decid sa joc!), deci ACEASTA actiune le leaga implicit, conform Regulamentului. In toate cele 5 Lumi plus in Forum, eu utilizez aceeasi adresa de email, deci consider ca aceea actiune de anulare prin "neprezentare" a fost abuziva! Sunt de acord sa-mi pierd Prietenii intruna din Lumi pentru ca nu joc, pentru o vreme, conform asteptarilor acestora, dar DE CE sa-mi pierd toata dezvoltarea?? Daca vreau sa fac o Propunere in Forum, acea propunere, in caz de accept si punere in aplicare, va avea actiune in/pentru toate cele 5 Lumi.
 

Atlanthean

Member
Am inceput recent sa joc pe "East-Nagach".
Intr-adevar, la primul inceput esti obligat sa faci toate misiunile date de acel personaj, domnul magister. Aceasta se deruleaza automat.
As sustine de asemenea o optiune care sa permita trecerea peste tutoriale, la alegerea noastra a jucatorilor. Totusi, acolo este si o misiune a tutorialului de inceput despre 100 diamante cadou folosite exclusiv pentru construirea unei anumite case 4x2 din epoca respectiva, asa cum te indruma tutorialul.
Din pacate, peste faza asta de inceput nu se poate sari, dupa cum au decis dezvoltatorii.
Insa am observat ca in urma unor reclame FoE pe internet sunt jucatori noi care intra in joc direct cu tutorialul, fara care altfel nu ar pricepe ce sa faca. Totusi, dupa faza aceea de inceput, as sugera introducerea unor misiuni-tutoriale optionale, la alegerea jucatorilor de a le parcurge prin acceptul lor expres. Si nu ma refer la cele obisnuite din stanga, ci unele la care sa iti indice anumite lucuri (de ex. cu o mana -imagine) unde sa te uiti sau sa selectezi in privinta unor lucruri ce nu apar in primul tutorial or in wiki.
Un lucru nou fata de cativa ani in urma este ca poti avea Oracolul Delphi in oras inca de la primele Ere, ceea ce nu am avut inainte.
 

Decs

New Member
O misiune imi zice sa fac potcoave de 3 ori in atelierul de fierarie! Nu gasesc nici un atelier de fierarie si sunt in epoca fierului! Ma puteti ajuta sa imi ziceti unde sa caut?
 

Dragon X

Well-Known Member
O misiune imi zice sa fac potcoave de 3 ori in atelierul de fierarie! Nu gasesc nici un atelier de fierarie si sunt in epoca fierului! Ma puteti ajuta sa imi ziceti unde sa caut?
Vezi ca sunt 2 feluri de potcoave uitate la câte minute ,sunt la 5 minute și la 15 minute , pui fierar in oraș și te uiți la câte minute cere acele producții de potcoave dacă nu îți arată minutele , uitate la ce scrie acolo concret
 

Ahdrian

Well-Known Member
Care e deranjul? Oricum tutorialul îl faci rapid la început de joc. Treci de el și joci cum vrei. Cât de grăbit poți fi într-un joc care poate dura ani de zile?! :D
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Va salut,

Joc FOE de un an si ceva, pe lumea 2; am intrat in lumea 5...
Am fost intampinat de domnul magister, care imi explica lucruri pe care le stiu deja.

E clar, pentru cel care acum joaca FOE pentru prima data, explicatiile de inceput sunt utile, dar eu, , dupa 15 minute de sfaturi si explicatii am inceput sa ma enervez :(

Pot sari peste faza asta de inceput?
Pe nenea joc nu-l interesează că tu sau alți disperați de viață vreți să vă arătați mușchii în mai multe locuri deodată. Lumile nou apărute sunt gândite pentru jucători care vor să înceapă treaba într-un spațiu care să nu fie deja împânzit cu orașe în oceanic și 500 milioane de puncte...nu pentru ăia care au "ratat startul" în lumea inițială și vor să-și mai încerce odată norocul. Așadar e logic să aibă fiecare lume tutorialul ei...
 

Dumi.

Well-Known Member
Ce te faci cand lumile nou aparute sunt mai vechi decat lumea pe care ai facut deja tutorialul? :)))
Bagati optiunea sa se poata trece peste tutorialul de inceput !!!
 
Sus