Afisare gresita oferte la piata

Vali

Well-Known Member
Salut.

Tocmai ce am fost "penalizat" in ghilda precum ca am creat oferte incorecte pe piata ghildei. Tin sa precizez ca am facut teste si toate ofertele pe care le creez, indiferent daca pun bifa pentru ghilda sau nu, se afiseaza cu iconita de ghilda pe buton. Mai mult decat atat, alt user imi vede oferta ca fiind in ghilda, deci ma intreb daca ofertele mele generale sunt vazute de alti jucatori din afara ghildei o_O
Daca ma uit in tabul Ofertele mele, acolo se afiseaza corect, in schimb ceilalti jucatori imi spun ca ofertele mele apar ca fiind pentru ghilda.

Va rog, cine poate verifica prin colegi de ghilda ceea ce am postat eu aici.
Mersi.

PS: Am verificat si pe Beta... la fel apare...
 
Ultima editare:

DeletedUser8328

Guest
TOATE ofertele se văd în ghildă. cu bifă sau fără bifă.
e adevărat că poți să pui la un moment dat oferte NUMAI PENTRU GHILDĂ
invers, însă, nu se poate. ofertele odată puse pe piața globală, fără opțiunea aia numai pentru ghildă bifată,
le văd TOȚI jucătorii care au vreo legătură cu tine: vecini, prieteni sau colegi de ghildă.
de aceea, expresia ''oferte incorecte pe piața ghildei'' e folosită fără nici un sens de o grămadă de jucători.
dar chiar și dacă nu ar fi discuția asta cu butonul acela, e o aberație să spui că o ofertă e incorectă.
un schimb de bunuri se face între 2 oameni. când pui o ofertă nu obligi pe nimeni să o ia. tu ești 1 jucător, iar cei care îți văd oferta la un moment dat pot fi 1 milion....
dacă nu o ia nimeni, după 7 zile vine tot la tine.
...ofertă incorectă înseamnă să scrii afiș pe ușă că ai pește proaspăt, iar a doua zi 10 oameni să moară din toxiinfecție alimentară
pentru că au cumpărat pește de la tine.
...ofertă incorectă înseamnă să vinzi o mașină nouă cu 1000 de kilometri rodaj, iar după prima vizită la verificarea tehnică ăla care a cumpărat-o să constate că dedesubt a mâncat-o rugina până la scaune, iar kilometrajul a fost dat înapoi de la 300000 de km de un mecanic priceput.
......tu pui o ofertă că dai 100 buc abanos pe 50 buc pudră de talc. după ce o ia cineva, ăla are cu 100 abanos mai mult și 50 talc mai puțin, iar tu vei avea invers. întreabă-l pe respectivul ce a fost incorect în exemplul de față.
 

Janostar

Member
Salut ma numesc Janostar si am o problema la aparitia in magazia de bunuri a bunurilor primite prin Piata, azi la orele 13.11 am avut o preluare de Oferta la Piata de bunuri respectiv 500 buc Date IA si pe pagine unde figureaza legendare de Sera de portocale nu apare bunul respectiv desi in inventar figureaza ca a intrat, Va rog sa ma ajutati sa pot sa prinesc la Legendara, joc pe Easy in ghilda =ROMANIA= Cu respect Janostar
 

Dumi.

Well-Known Member
TOATE ofertele se văd în ghildă. cu bifă sau fără bifă.
e adevărat că poți să pui la un moment dat oferte NUMAI PENTRU GHILDĂ
invers, însă, nu se poate. ofertele odată puse pe piața globală, fără opțiunea aia numai pentru ghildă bifată,
le văd TOȚI jucătorii care au vreo legătură cu tine: vecini, prieteni sau colegi de ghildă.
de aceea, expresia ''oferte incorecte pe piața ghildei'' e folosită fără nici un sens de o grămadă de jucători.
.
oferte incorecte pe piata ghildei inseamna ca , desi ai postat oferte sa zicem incorecte, la market, nu ai voie sa le plasezi in circulara ghildei, dedicata schimburilot de bunuri....
 

Vali

Well-Known Member
@adimucu si @vdumitrescu20 , am specificat in mesaj, dar poate ca trebuia sa pun cu bold: ofertele apar ca si cum ar fi create doar in ghilda... Repet, exista optiunea de bifa pentru ghilda (si e normala treaba) ca aceste oferte sa nu fie vazute decat de membrii ghildei. DOAR aceste oferte ar trebui sa apara cu acel scut in dreptul lor, si-anume ca ofertele respective au fost create pentru membrii ghildei. Doar ca toate ofertele create de mine apar ca si cum ar avea acea bifa, adica imi spune "seful" ca ii apar ofertele mele facute pentru ghilda ;) Iar eu le-am creat pentru piata generala.

Intre timp s-au facut teste si de catre altii, din alte ghilde, si s-a adeverit faptul ca nu numai la mine e problema ci si la altii ;)
 

Dumi.

Well-Known Member
seful tau trebuie sa inteleaga ca nu se poate lega de tine DECAT daca pui oferte incorecte PE CIRCULARA DE PIATA A GHILDEI
 

DeletedUser8328

Guest
vali...spune-i sefului tau de ghilda (sau celorlalti colegi) sa deactiveze EI intai, la ei in joc, acea casuta cu scut care spune ''arata doar ofertele ghildei''. atunci ei vor vedea, bineinteles, toate ofertele posibile de pe piata. doar ca ale tale vor avea si semnul acela de scut. inevitabil, pentru ca tu esti coleg de ghilda cu ei, dar nu pentru ca le-ai facut ''doar pentru ghilda''.
indiferent, insa, daca optiunea e activa sau nu, colegii tai de ghilda iti vor vedea TOATE ofertele. jocul pune automat acel scut in dreptul ofertelor tale, ATUNCI CAND ELE SUNT VAZUTE DE COLEGII GHILDEI.

daca nici asa nu inteleg acei oameni, propune-le urmatorul ''experiment'':

pune o oferta oarecare, normal, pe piata globala...dar fa-o neatractiva, sa nu dispara imediat. :)...
acum pune-l pe ''seful de trib'' sa se uite la oferte. cu optiunea de sus bifata si nebifata. bineinteles, oferta ta va avea acel scut in ambele cazuri. repet, asa o vede el ca coleg al tau de ghilda, nu pentru ca asa ai vrut tu sa o pui...
ultima actiune, daca nici asa nu l-ai lamurit, roaga-l sa iasa din ghilda pentru 2 minute, iar de acolo de afara sa mai caute odata oferta ta. va observa ca ea nu mai are semnul de scut, ci doar celalalt simbol de dolar $, care inseamna ca nefiind coleg cu tine trebuie sa plateasca 1 pf...

dupa acest experiment, propune in ghilda sa se schimbe rapid seful, pentru ca respectivul e...incompetent :p:D:p:D
 
Sus