Ajutorul in masa - bug

Vali

Well-Known Member
Butonul de ajutor in masa blocheaza butonul "Abandoneaza" al misiunilor zilnice (in special cel al repetitivelor, asta e important). Cat timp se executa ajutorul in masa nu se poate abandona o misiune repetitiva, trebuie sa astepti sa se termine ajutorul, ceea ce e bug absolut. Nu trebuie sa aibe legatura una cu alta!
 

Adrian CHR

Member
Confirm si eu ce spune Vali, de multe ori se intampla asta cand joc de pe pc, ar trebui transmis mai departe si rezolvat!
 

Vali

Well-Known Member
Cred ca sectiunea asta de BUG Report de pe forum ar trebui desfiintata. Macar un like ceva de la un moderator/admin, sa ne dam si noi seama daca suntem bagati in seama sau nu :rolleyes:
Posibil sa trebuiasca sa deschidem tichet, altfel chiar nu ne baga nimeni in seama aici, suntem ai nimanui :D:D:D
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Situația este cunoscută de către echipa tehnică. Explicația a fost că nu este un bug, ci așa este corectă relația dintre cele două procese din joc - ajutorarea altor jucători și misiuni.
 

Vali

Well-Known Member
Multumesc pentru raspuns. Eu tot consider a fi bug. Ce treaba are un proces cu celalalt? Cel de ajutorare in masa e un proces asincron care exact asta trebuie sa faca acolo in fundal, iar celelalte procese sunt cu treaba lor. E ca si cum ar trebui sa ne oprim din joc atata timp cat se executa ajutorarea in masa! Nu-i mai vad rostul daca se blocheaza alte actiuni! (bine, pe jumatate asa :p:D)
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu am notiuni avansate de IT, dar ma gandesc ca in realitate, undeva in spate, cele doua procese acceseaza aceeasi secventa de instructiuni care nu poate sa fie executata concomitent in doua moduri. Nu este bug in masura in care din capul locului programatorul a vrut sa se intample astfel sau in masura in care nu a avut incotro si a ajuns la concluzia ca nu are alta solutie.
 

Dumi.

Well-Known Member
nu e niciun bug
ceea ce inainte se intampla, acum a fost restrictionat
o sa explic eu de ce se intampla treaba asta:
cand dai ajutor, exista o repetitiva care iti da cate ceva daca dai m/f la 20 sau 30 de jucatori
daca te miscai repede, inainte, puteai sa iei de 2 ori cate ceva de la aceasta repetitiva, in timp ce se ajutau toti cei din lista de prieteni
banuiala mea este ca inno, in "marinimia" sa nemasurata, nu a mai fost de acord sa mai luam si a doua oara, acea recompensa
pentru cat de putin se pierde, ca recompensa, nu conteaza
gestul, insa .... spune multe
 

Vali

Well-Known Member
Nu am notiuni avansate de IT, dar ma gandesc ca in realitate, undeva in spate, cele doua procese acceseaza aceeasi secventa de instructiuni care nu poate sa fie executata concomitent in doua moduri. Nu este bug in masura in care din capul locului programatorul a vrut sa se intample astfel sau in masura in care nu a avut incotro si a ajuns la concluzia ca nu are alta solutie.
Nu cred ca acceseaza nimic. O functie de genul asta este doar un loop (foreach, for, while-do, etc, depinde de limbaj) pentru fiecare prieten, coleg de ghilda sau vecin, in functie de ce buton ai apasat, si executa functia de motivare/finisare pentru acel ID. Doar ca in acelasi timp s-a pus si piedica la inceputul fiecarei bucle, adica sa faca "disabled" pe fiecare buton de misiuni. Simplu de facut, nimic deosebit, iar la final de bucla, activat din nou.
Dar, totusi, daca nu e bug si e cu intentie, e urat sa faci asa ceva. Inseamna ca vrei sa oferi un ajutor, dar in acelasi timp pui si o piedica. Pe bune?!
E fix ca la clasa noastra politica: maresc salariul, dar in acelasi timp introduc taxe noi, si mediatizeaza doar ce vor, adica doar marirea de salariu. Taxele, le vezi tu dup-aia :D :D :D
 
Sus