asediu-aparare sectoare GvG

Sonarvi

Well-Known Member
este stupid gandit jocul la GvG
am pus asediu pe un sector, am omorat 75% din aparare, am pierdut un miliard de unitati si foarte mult timp, ptr ca ghilda care se apara sa vina si sa imi sparga asediul in 5 minute si sa isi puna la loc toata apararea
nu am cum sa pun mai multe asedii, nu am cum sa imi refac asediul, NU AM CUM SA CUCERESC UN SECTOR!!!

in ghid scrie ca atunci cand pui asediu, iti ia unitatile. FALS! unitatile iti raman cum le aveai, corectati ghidul
in ghid scrie ca atunci cand un sector e asediat si vrei si tu sa il cuceresti, poti sa ataci fie armata de asediu fie apararea sectorului. FALS!! nu poti sa ataci armata de aparare, poti doar sa ataci asediul

in ghid nu scrie daca in cazul in care unitatile pe care le pun in asediul sau in apararea unui sector sunt ranite, ele vor avea viata plina sau vor fi tot ranite in bataliile ulterioare, mi se pare un detaliu destul de important (ptr ca pot pune in aparare sau in asediu toate unitatile cu care am purtat o batalie si sunt ranite grav, daca stiu ca ele vor avea viata plina)

alta MARE [editat] a gvg-ului este faptul ca atunci cand ataci vei lupta cu o armata aleatorie. in primul rand , cei care se apara nu lupta contra unei armate aleatorii, ptr ca tu nu poti pune mai multe armate de asediu.
in al doilea rand pot sa ies si sa reintruu in batalie pana nimeresc armata cu care vreau sa lupt (ceea ce e si normal, doar nu sunt [editat] sa lupt cu unitati usoare impotriva unitatilor grele , o sa ies si intruu pana cand o sa pice armata cu unitati rapide). [editat] asta nu face decat sa piarda timpul jucatorilor si sa ii enerveze (de parca n-ar fi suficient de enervant jocul cand vezi in batalie ca tu faci numai damage minim in timp ce armata pe care o ataci face numai damage maxim)

PROPUNERI :
lasati optiunea de a pune mai multe armate de asediu, sau optiunea de a reface armata de asediu in cazul in care este atacata si infranta de cateva ori
se poate gandi altfel problema: pui asediu pe un sector, ai voie sa iti pui pana la 8 armate de asediu, apararea are dreptul la 8 de aparare. odata ce ai pierdut armata de asediu , nu mai ai voie sa pui asediu asupra sectorului pentru o perioada de timp (o saptamana de ex). astfel ghilda care distruge prima cele 8 armate (sau cate a pozitionat cealalta ghilda) castiga, asta mi se pare un duel corect.
si am citit o alta [editat]: un sector asediat nu mai ofera putere ptr ghilda la calculul zilnic... [editat]? ca ce chestie?
 
Ultima editare de un moderator:
Sus