Bonusuri pentru jefuire

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

TOMITA0001

Well-Known Member
Dupa un anumit nivel de dezvoltare al jucatorilor ,am observat ca nu se mai acorda mare atentie armatelor de aparare al oraselor.Trupele din orase ori sunt simbolice ori lipsesc cu desavarsire, cat despre bonusul defensiv ce sa mai vorbesc, este destul de mic fata de nivelul de dezvoltare la care au ajuns multi jucatori .
Este normal sa se intample asa pentru ca atunci cand pierzi 5 pf sau 20 de bunuri '', pentru multi nu mai este o mare pierdere ,este chiar neinsemnata.
Pentru a dinamiza jocul as propune ca pe langa punctele jefuite ,bunuri ,provizii,etc ,jucatorul care a fost jefuit sa mai piarda "n" pf sau bunuri sau chiar sa fie penalizat aleatoriu cu un nivel al unei cladiri legendare.
In aceste conditii cred ca se va acorda o mai mare atentie la nivelul defensiv din orase si a colectarii tuturor bunurilor la timp .
Acest lucru ,in opinia mea ar duce la o mai mare atentie si de ce nu ,o mai mare prezenta pe joc ,considerand ca nu ar mai fi multi indiferenti daca este jefuit spre exempl de un banal numar de provizii.
 

DeletedUser10378

Guest
=))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Hm...stiam ca vor fi si o serie de jucatori care vor privi cu ochi rai aceasta propunere.Motivele sunt multe si incomode pentru o parte din ei.
Ca exemplu, pentru aceasti jucatori (nu ma refer strict la persoana ta,nu te cunosc ,nu stiu cum joci) aceasta propunere ii va face sa se gandeasca de doua ori cand vor neglija apararea pe premiza ca pot "tepui" jucatori ,far a avea consecinte si exemplele mai pot continua .
Ma rog, asta este propunerea mea,buna sau rea si astept si din partea altor jucatori pareri.
O zi buna!
 

dunbarton

Well-Known Member
jucatorul care a fost jefuit sa mai piarda "n" pf sau bunuri sau chiar sa fie penalizat aleatoriu cu un nivel al unei cladiri legendare.

Pai daca il prinzi pe unu' cu pantalonii in vine, adica fara aparare, si se pun vecinii sa-l atace cate zece-cinspe in fiecare zi, cu toata "atentia lui la nivelul defensiv" ramane fara oras in doua saptamani.
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Tare as fi curios sa vad si eu un jucator atacat de 10-15 vecin.Nu prea vad sa gasesti asa ceva.Lansez aici invitatia sa fiu atacat de 10-15 vrcini si sa fiu si jefuit macar de 5 vecini iar daca in doua saptamani ,asa cum zici tu ,nu esti in stare sa-ti aperi orasul,daci practic sa nu intri pe joc ,atunci nu vad de ce ai mai juca.
Consider ca dupa era industriala ,obtinerea (daca ai noroc) a 5 pf ori 20 de bunuri sau poate cateva provizii prin jefuire, este pierdere de timp,este ceva simbolic.
Cand obtii sute de pf prin colectarea zilnica ,a pierde cateva pf,este frectii la piciorul de lemn.
Pentru dinamizarea jocului ,am considerat si consider esentiala sporirea avantajelor prin jefuire in defavoarea celui jefuit ,deci jefuire nu si a castiga o simpla batalie daca nu s-a materializat si prin jefuire .
 

DeletedUser10378

Guest
Măi tomiță... Dacă eu vreau să pun trupe în apărare sau nu, este decizia mea. Care este problema ta dacă eu nu vreau să am trupe în apărare? Care este problema mea, dacă, știind că am 2 sulițe în apărare, mă jefuiești?
Acum, pe partea ailaltă: Am trupe în apărare. Am bonusuri mari in apărare. vine unul cu atac-mamut, trece de apărarea mea beton, mă jefuiește, și pe lângă asta mai sunt și penalizat? Bag piciorul in el de joc.

PE SCURT, RENUNȚĂ LA ABERAȚIA ASTA
 

dunbarton

Well-Known Member
Citind mai atent propunerea, mi-am dat seama ca tinta sunt de fapt jucatorii mari, carora putin le-ar pasa daca sunt jefuiti; politica din viata reala ne-a aratat ca cine se ia de multinationale sfarseste rau, asa ca, draga colega, renunta!
 

TOMITA0001

Well-Known Member
"
Măi tomiță... Dacă eu vreau să pun trupe în apărare sau nu, este decizia mea. Care este problema ta dacă eu nu vreau să am trupe în apărare? Care este problema mea, dacă, știind că am 2 sulițe în apărare, mă jefuiești?
Acum, pe partea ailaltă: Am trupe în apărare. Am bonusuri mari in apărare. vine unul cu atac-mamut, trece de apărarea mea beton, mă jefuiește, și pe lângă asta mai sunt și penalizat? Bag piciorul in el de joc.

PE SCURT, RENUNȚĂ LA ABERAȚIA ASTA

1. Chiar nu ma intereseaza ce trupe ai tu in sat ,joci asa cum crezi si da, daca consider ca meriti sa fii jefuit ,te jefuiesc.
2. Daca ai trupe beton in in oras ,asa cum spui si totusi trece de apararea tai ,ai doua obtiuni :
-cauti sa ai un bonus mai mare defensiv.
-colectezi la timp si nu o sa mai ai probleme chiar daca nu ai nicio trupa defensiva in sat.
Asa ca nu vad de ce sa renunt la propunerea mea iar faptul ca tu o consideri o aberatie,,este parerea ta si nu o comentez.
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Citind mai atent propunerea, mi-am dat seama ca tinta sunt de fapt jucatorii mari, carora putin le-ar pasa daca sunt jefuiti; politica din viata reala ne-a aratat ca cine se ia de multinationale sfarseste rau, asa ca, draga colega, renunta!
Normal ca se refera la jucatori care au trecut in etape superioare. Daca pentru un jucator din epoci inferioare este o tragedie sa pierzi 5 pf ,pentru cei din epoci superioare le este egal paralel,ii dor direct la motul de la basca(nu-mi pledez czuza ,eu am trecut de etapele asa zis inferioare,cel putin asda cred).
Sunt destui care s-au invatat sa stea la "caldurica" sa "ciupeasca" pe ici pe colo , la ei musai sa pui 1.9,etc..etc... ,impresioneze prin numarul de puncte acumulat si in rest ..."smoala"
Cunosc genul de jucatori care se opun cu inversunare propunerii mele asa zise "aberante" care le strica locul caldut.Daca chiar considerati ca este necesar acest lucru ,am sa intru in detalii la profilul acestor jucatori.
Asa ca repet ,chiar daca ii deranjeza pe unii:
Pentru dinamizarea jocului ,am considerat si consider esentiala sporirea avantajelor prin jefuire in defavoarea celui jefuit ,deci jefuire nu si a castiga o simpla batalie daca nu s-a materializat si prin jefuire .
 

DeletedUser10378

Guest
Pentru dinamizarea jocului ,am considerat si consider esentiala sporirea avantajelor prin jefuire in defavoarea celui jefuit ,deci jefuire nu si a castiga o simpla batalie daca nu s-a materializat si prin jefuire .

Ceeeee....???
Mă, tu până la urmă ce vrei?
Să-ți pună ție trupe în apărare când ataci? Sau ce, că nu am înțeles. Tot ce ai spus până acum este o aberație din orice punct ai privi-o.
EDITAT
 
Ultima editare de un moderator:

TOMITA0001

Well-Known Member
Nu o sa raspund la jignirile tale . Se pare ca tu chiar nu ai inteles nimic ,sau te prefaci ca nu intelegi si in cazul asta ai oarecum o scuza.
EDITAT
Faptul ca nu poti combate cu argumente parerea sau afirmatia unuia ,denota modul gresit (asta ca sa ma exprim elegant) in care gandesti
Stiu ca este greu sa fii scos din conditia ta de confort ,cruda sau nu ata este realitatea.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10378

Guest
OK @tomita0001 . Ai reușit să mă enervezi. Hai să-ți explic de ce EDITAT
1. Faptul că tu vrei ca jocul să le impună altora să apuce o anumită cale de dezvoltare denotă pe deasupra celor enunțate mai sus că ești arogant și te crezi mai bun. Copile, unii joacă de 6-7 ani jocul ăsta. Nu sunt printre ei, dacă la asta te gândești. Asta dacă o faci. Respectă timpul dedicat de ei acestui joc.
2. Dacă eu vreau să mă dezvolt pe partea de atac, care mă ajută în GvG, GBg, EG și să arunc toate clădirile inutile, gen Flacăra ritualică, Turn de veghe, Turnul tacticianului, etc, nu este problema ta. ESTE FIX PROBLEMA MEA CE FAC EU ÎN ORAȘUL MEU. Dacă vreau să șterg tot și să-mi fac Codrii Vlăsiei acolo, nu te interesează.
3. Toate porcăriile scrise de tine aici sunt aberații!!! Păi cum mm să ceri ca cineva să fie penalizat pentru că nu este interesat de o parte a jocului, care, coincidență, te interesează pe tine, când jocul este deja foarte complex și devine mai complex de la un an la altul? Spațiul din oraș este limitat TOCMAI PENTRU A NU PUTEA ACOPERI TOATE ARIILE de interes. Iar acestea sunt: Atacul, Apărarea, Producția de PF. Poate un jucător de 200.000.000 nu mai are nevoie de PF și vrea să aibă în oraș doar clădiri de atac. CINE TE CREZI TU SĂ IMPUI ALTORA CE SĂ ȚINĂ ÎN ORAȘ?
4.
Ce dinamizare vezi tu in penalizarea unui jucător care a ajuns la un anumit nivel de dezvoltare și care nu este interesat de apărare, pentru că este interesat de ceea ce am enumerat mai sus? In momentul in care i se va sterge un nivel aleatoriu, hai să alegem o clădire de nivel 120, că sunt destule in joc, la care el a trebuit să contribuie cu peste 10k PF, care sunt mai multe decât ai tu in inventar mai mult ca sigur, își va deconecta toate clădirile și se va lsa de joc.
Doar ca să știi. în jocul ăsta, unii poate au băgat sute sau chiar mii de euro. Ceea ce ceri tu efectiv le cere dezvoltatorilor să își bage picioarele în acei jucători care le-au băgat și le bagă în continuare bani în cont!!!

În afară de tine, sunt doar 3 oameni care au comentat. Nici unul nu a avut cuvinte de bine. Alți 60+ au văzut postarea. Unul nu s-a obosit să spună „Da băăă... cum de nu ne-am gândit la asta?”. Știi de ce? Pentru că tot postul ăsta este o aberație.

Eu am terminat si am zis tot ce aveam de zis. DIn acest moment nu mai comentez nimic aici, indiferent cât de mult mă pișcă degetele.
 
Ultima editare de un moderator:

Vali

Well-Known Member
Mai nea' Tomita, sau SPER sa fi depasit 14-15 ani.. Te-ai gandit macar o secunda la aberatiile pe care le propui? In primul rand e destul ca JEFUIREA e un mare BONUS pentru orice jucator care are o armata puternica (bonus mare pe aparare atac al armatei) oferit de Inno... pai tu iti dai seama ca daca introduc penalizari pentru jucatori s-a terminat cu jocul definitv?
EDITAT
 
Ultima editare de un moderator:

TOMITA0001

Well-Known Member
Am considerat si consider ca pe acest forum se schimba pareri ,nu jigniri .A jigni este la indemana oricui ,este unul din instinctele primare ,primitive al omului ,de care multi nu pot sa se debaraseze iar pentru altii,gen Vali ,este chiar o mandrie ,un mod de as demonstra cat de spiritual poate fi.
EDITAT
ESTE FIX PROBLEMA MEA CE FAC EU ÎN ORAȘUL MEU.
CINE TE CREZI TU SĂ IMPUI ALTORA CE SĂ ȚINĂ ÎN ORAȘ?
Ce dialog pot avea eu cu tine cand incurci termenele ? Ai vazut tu ca eu am impus ceva ?
Eu am facut o propunere ,nu am impus nimic si am dat niste exemple, care pot fi luate in considerare sau nu,atat si nimic mai mult. Unde vezi tu ca eu am macar intentia de a impune ceva ???
Din ce vad eu tu incerci sa pari un fel de Mesia ,un fel de StieTot si nu ai nevoie de parerea altora .
Inteleg disperarea ta si a altora.Simtiti instinctiv ca va fuge pamantul de sub picioare ,dar modul in care te agati ca sa-mi demonstrei contrariu este este mai mult decat jalnic.
Si da ,cred cu tarie ca trebuie facute modificari privind sporirea avantajelor prin jefuire in defavoarea celui jefuit .
 
Ultima editare de un moderator:

dunbarton

Well-Known Member
Tomita, mai este o problema: nu numai cei cu punctaj mari nu sunt interesati de aparare, ci si cei care au optat sa se dezvolte pe calea economica. Undeva, intr-o prezentare a jocului, se spunea ceva de genul: alege calea militara sau cea a dezvoltarii economice, dezvolta-ti orasul si du-l... unde nu l-a mai dus nimeni.
Deci, cei care au ales calea economica nu si-au umplut orasul de cladiri militare sau care dau bonusuri pentru aparare.
Acum, tu vii si propui ca Inno sa spuna: fratilor, ce ati citit in acea prezentare nu mai e valabil, ne cerem scuze, totusi optiunea militara e obligatorie!
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Tomita, mai este o problema: nu numai cei cu punctaj mari nu sunt interesati de aparare, ci si cei care au optat sa se dezvolte pe calea economica. Undeva, intr-o prezentare a jocului, se spunea ceva de genul: alege calea militara sau cea a dezvoltarii economice, dezvolta-ti orasul si du-l... unde nu l-a mai dus nimeni.
Deci, cei care au ales calea economica nu si-au umplut orasul de cladiri militare sau care dau bonusuri pentru aparare.
Acum, tu vii si propui ca Inno sa spuna: fratilor, ce ati citit in acea prezentare nu mai e valabil, ne cerem scuze, totusi optiunea militara e obligatorie!
Ok,multumesc pentru comentariul tau pertinent ,dar mai ales pentru modul civilizat in care l-ai facut .
Iata ca sunt si jucatori care-si spun parerea fara a jigni ,fara a pretinde ca este singurul detinator al adevarului.
Eu am inteles asta ,stiam de a cest lucru ,numai ca sunt jucatori ,asa cum spui tu ,care s-au axat pe latura economica ,dar care si-au als sa se dezvolte pe munca altuia "tepuind" jucatori corecti .In situatia asta cum pot cei tepuiti sa le stapanesc "elanul" nociv.
Vreau sa fiu bine inteles, eu am atacat numai pe cei care m-au atacat ,nu am facut o practica din asta .Daca sunt jucatori care i-am jefuit fara motiv sa spun aici Eu am dat niste exemple ,poate nu chiar cele bune ,dar trebuie facut ceva in acest sens ,nu se poate merge in continuare numai pe cele 5 pf sau cateva amarate de provizii sau monede.
Poate gresesc ,dar se pare ca cei care au sarit ca arsi aici ,fac parte dintre cei ce incearca se se dezvolte pe spinarea altora si nu le pica bine o contrareactie din partea celor tepuiti.
Poate am exagerat cand am spus sa fie penalizati cu un nivel la o cladire legendara ,dar nu vad ce -l deranjeaza pe un jucator care strange zilnic cateva sute de pf daca este jefuit de cateva amarate de puncte.
EU colectez zilnic peste 200 de pf si chiar ma dare la bascheti daca cineva ma jefuieste de 5puncte ,dar spre deoebire de altii eu caut sa-mi fructific munca mea ,nu sa-i parazitez pe altii.
 

Dumi.

Well-Known Member
Hm...stiam ca vor fi si o serie de jucatori care vor privi cu ochi rai aceasta propunere.Motivele sunt multe si incomode pentru o parte din ei.
Ca exemplu, pentru aceasti jucatori (nu ma refer strict la persoana ta,nu te cunosc ,nu stiu cum joci) aceasta propunere ii va face sa se gandeasca de doua ori cand vor neglija apararea pe premiza ca pot "tepui" jucatori ,far a avea consecinte si exemplele mai pot continua .
Ma rog, asta este propunerea mea,buna sau rea si astept si din partea altor jucatori pareri.
O zi buna!
Screenshot_7.jpg
Cred ca poza asta e edificatoare pentru ce am la oras ca aparare
Si totusi imi mentin parerea.
 

-Otilia-

Active Member
:D
Mai nea' Tomita, sau SPER sa fi depasit 14-15 ani.. Te-ai gandit macar o secunda la aberatiile pe care le propui? In primul rand e destul ca JEFUIREA e un mare BONUS pentru orice jucator care are o armata puternica (bonus mare pe aparare atac al armatei) oferit de Inno... pai tu iti dai seama ca daca introduc penalizari pentru jucatori s-a terminat cu jocul definitv?
EDITAT
:D:D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus