Buff Incidente

  • Autor subiect Ambrosia Delight
  • Data de început

DeletedUser

Guest
Olla!
Ar fi interesantă introducerea unei mecanici care să influențeze valoarea incidentelor ce apar în preajma orașului sau pe străzile acestuia. Având în vedere faptul că deja există o mulțime de activități suplimentare mărunte care aduc tot felul de bonusuri și beneficii extra, incidentele au devenit deja absolut irelevante. Mulți nici măcar nu se mai chinuie să le colecteze dacă nu au o misiune în legătură cu ele. Pentru un jucător care a trecut de pragul în care 2 bunuri sau 10 medalii îl ajută în mod real, conținutul respectivelor incidente este total neglijabil. Cine mai are nevoie de planuri, când deja avem seturi complete pentru sute de nivele chiar și la clădiri pe care nu le vrem în oraș? Sau cine mai are nevoie de o steluță de automotivare, când deja este mult mai accesibil să aduni 140 de prieteni activi? +2 bunuri? +5? Orașele majorității jucătorilor, plus Frontenacul, produc sute de bunuri zilnic... +5 PF?... Există relicve și cufere la expediție, există Himeji, Transportor, GBG, PvP, Cristale de la Insulă etc... De medalii nici nu mai vorbesc...

Da, incidentele sunt interesante la început de joc, dar apoi devin foarte repede "meh".

Propun introducerea unei astfel de mecanici de scalare. Chestia asta ar putea fi chiar bonusul unei Legendare noi (da, știu că propunerile despre legendare sunt pe lista neagră, dar hai să fim serioși amu'... :D)
 
Ultima editare de un moderator:

Ahdrian

Well-Known Member
Eu am ajuns la Epoca Viitorul, dar tot colectez incidentele. Cine are legendare care dau bonus la Recompense, ia mai mult. Iar pe durata Evenimentelor, ele pot da resurse pentru Eveniment. E distractiv,
 

Dumi.

Well-Known Member
Am observat o kestie foarte nasoala si e clar ca e ceva manarit.
Am inceput sa joc pe o lume noua acum 2-3 zile. Nu aveti idee cate planuri imi pica atunci cand motivez colegii pe lumea E, unde sunt avansat si cate pica pe lumea unde abia am inceput jocul.
foarte multe pe lumea unde sunt avansat si NU am ce sa fac cu ele si 2-3% pe lumea unde sunt la inceput si am nevoie de ele :))
O sa spuneti:"atentie ca pe lumea unde abia ai inceput poate nu ai prieteni prea dezvoltati si de aia nu pica"
nope
am prieteni din toate erele si din toate palierele de dezvoltare....
deci....manareala :)))
 

DeletedUser

Guest
Eu am ajuns la Epoca Viitorul, dar tot colectez incidentele. Cine are legendare care dau bonus la Recompense, ia mai mult. Iar pe durata Evenimentelor, ele pot da resurse pentru Eveniment. E distractiv,
Doar la evenimente le mai colectez și eu. Sau dacă îmi sar în ochi... în rest, sayonara!
Apropo, despre care Legendare vorbești? Din câte știu, Frontenacul nu influențează decât recompensele de la misiuni.
 

Proud129

Well-Known Member
Olla!
Ar fi interesantă introducerea unei mecanici care să influențeze valoarea incidentelor ce apar în preajma orașului sau pe străzile acestuia. Având în vedere faptul că deja există o mulțime de activități suplimentare mărunte care aduc tot felul de bonusuri și beneficii extra, incidentele au devenit deja absolut irelevante. Mulți nici măcar nu se mai chinuie să le colecteze dacă nu au o misiune în legătură cu ele. Pentru un jucător care a trecut de pragul în care 2 bunuri sau 10 medalii îl ajută în mod real, conținutul respectivelor incidente este total neglijabil. Cine mai are nevoie de planuri, când deja avem seturi complete pentru sute de nivele chiar și la clădiri pe care nu le vrem în oraș? Sau cine mai are nevoie de o steluță de automotivare, când deja este mult mai accesibil să aduni 140 de prieteni activi? +2 bunuri? +5? Orașele majorității jucătorilor, plus Frontenacul, produc sute de bunuri zilnic... +5 PF?... Există relicve și cufere la expediție, există Himeji, Transportor, GBG, PvP, Cristale de la Insulă etc... De medalii nici nu mai vorbesc...

Da, incidentele sunt interesante la început de joc, dar apoi devin foarte repede "meh".

Propun introducerea unei astfel de mecanici de scalare. Chestia asta ar putea fi chiar bonusul unei Legendare noi (da, știu că propunerile despre legendare sunt pe lista neagră, dar hai să fim serioși amu'... :D)
Scalare in functie de epoca cred ca exista la ele. Nu cred ca numarul de medalii din venus e la fel cu numarul de medalii din bronz.
Despre incidente sunt facute sa "fie". La eventuri au rol important. Ce propui mai exacat sa ofere? Nu poti compara (la recompensa) un incident cu o relicva din expeditie ...
Dau pro pemtru idee doar ca ai mentionat sa ofere un soi de cladire. E destul de interesant sa obtinem "fragmente" pentru o cladire ce se poate obtine doar din incidente.
 

DeletedUser

Guest
Scalare in functie de epoca cred ca exista la ele. Nu cred ca numarul de medalii din venus e la fel cu numarul de medalii din bronz.
Există, dar e irelevant de mică. Și doar la monede, provizii, medalii. La bunuri, PF, Diamante, planuri etc, nu.
 

JonnyX07

Member
voi la incidentele care apar pe drumuri...cum faceti sa le vedeti, mai ales ca sunt si in spatele cladirilor?
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu le vedem, dar le intuim; cand vedem ca s-au oprit masinile inseamna ca ceva le blocheaza drumul.
 

Proud129

Well-Known Member
voi la incidentele care apar pe drumuri...cum faceti sa le vedeti, mai ales ca sunt si in spatele cladirilor?
O metoda mai bizara. Dai pe butonul muta cladiri, selectezi alcatrazaul, si te plimbi cu el pe toate strazile. Apesi haotic clic cu alcatrazul selectat, chiar daca nu il poti pune si pe drumuri se afla incidente pe raza de ocupare a alcatrazului le culege.
 

JonnyX07

Member
O metoda mai bizara. Dai pe butonul muta cladiri, selectezi alcatrazaul, si te plimbi cu el pe toate strazile. Apesi haotic clic cu alcatrazul selectat, chiar daca nu il poti pune si pe drumuri se afla incidente pe raza de ocupare a alcatrazului le culege.
ok,,,incerc la urmatorul incident. mersi de sfat
 

AlexMerlin

Well-Known Member
O metoda mai bizara. Dai pe butonul muta cladiri, selectezi alcatrazaul, si te plimbi cu el pe toate strazile. Apesi haotic clic cu alcatrazul selectat, chiar daca nu il poti pune si pe drumuri se afla incidente pe raza de ocupare a alcatrazului le culege.
Tocmai am testat teoria: "functioneaza", dar nu din cauza ca ai luat o cladire pe care o folosesti ca pe un cursor gigantic cu care cauti mai multe patratele in acelasi timp ci pentru ca pana la urma nimeresti cu cursorul normal exact patratelul pe care se afla incidentul.
Pentru joc nu conteaza ca tu cauti cu cursorul normal sau cu cel improvizat, vede doar ca ai dat click pe incident, asa ca activeaza mecanismul de colectare.
Dar era fain daca functiona faza... :)
 

AlexMerlin

Well-Known Member
In schimb, mai este o metoda care poate fi un mic ajutor la cautarea incidentelor ascunse dupa cladiri:
Folosind unealta de mutat cladiri, o pozitionam peste drumul din spatele cladirii - ceea ce face cladirea sa devina semitransparenta - astfel, putem vedea daca este ceva pe drum.
 

Geo.O

Well-Known Member
O metoda mai bizara. Dai pe butonul muta cladiri, selectezi alcatrazaul, si te plimbi cu el pe toate strazile. Apesi haotic clic cu alcatrazul selectat, chiar daca nu il poti pune si pe drumuri se afla incidente pe raza de ocupare a alcatrazului le culege.
Metoda asta este valabila doar daca joci de pe telefon/tableta.
Pentru PC, eu intru in modulul de reconstructie a orasului si, fara sa modific ceva, revin in oras repatand operatiunea pana apare incidentul.
 
Sus