Bug in afisarea unitatilor

Vali

Well-Known Member
Salutare.

Inteleg faptul ca "pentru un randament sporit se afiseaza maxim 20 de unitati libere identice odata". Dar de ce mi se afiseaza cele care sunt ranite si nu mi se afiseaza celelalte care nu sunt, avand in vedere ca am cateva mii din aceeasi unitate?

Ideea e ca daca bag in inventar inapoi unitati ranite, sa mi se duca in coada celor 2300, sau cate-or fi, nu in coada celor 20 afisate. Cestia mai grava e ca apar chiar daca ies din ecran si intru iar. Pai cum facem? trebuie sa "scapam" de cei raniti din cele 20 de unitati apoi mai vine cate una, cate una, in functie de cum dispar? Mi se pare aberant, ilogic!
Ceva de genul, am un soldat pe care il tin in cort, pregatit de lupta, dar eu lupt cu ala fara o mana, un picior si un ochi, ca vorba aia, sunt deja 20 pe campul de lupta si nu pot sa il schimb decat daca moare! WHAT?!?! ASTA e BIG BUG din punctul meu de vedere, sau o regula putin cam ne-la-locul-ei, sa nu-i spun altfel ;) !
 

Vali

Well-Known Member
Stand si analizand problema, cred ca asta e o fortare a jucatorului sa foloseasca diamante pentru a-si vindeca soldatii raniti, de vreme ce se vrea doar folosirea a STRICT 20 de jucatori identici, indiferent ca mai ai n-spe jucatori buni de lupta, neraniti, proaspat parfumati!
Cred ca eu, ca si capitan de armata, trebuie sa fiu vreun Hitler ceva, care sa spun "nu tata, te-a impuscat ala in genunchi? du-te-n spital, ia niste morfina vreo ora, si vino si impusca-l si tu in genunchi, la randul tau!" .... tragic, ilogic, cum vreti sa-i spuneti, dar tot mi se pare aberanta ideea de a sta cu o gramada de soldati in inventar fara sa poti sa-i folosesti ! :(
 

Vali

Well-Known Member
Tu ce intelegi din imaginea de mai jos?
Daca tot duc in bara banditi injunghiati in degetul mic de la picior, impuscati in dos, etc, voi avea la un moment dat 20 de banditi cu leziuni usoare spre grave, pe care nu-i pot schimba cu 20 de banditi strajnici si voiosi din cei 1991... Deci, cum e treaba?

UnitatiLibere.png
 

Vali

Well-Known Member
Hopa hentz... na ca de-odata s-au marit sloturile si imi apar 20 de unitati "imbaiate si parfumate" + cele ranite... ce s-o fi intamplat?! :))
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Din imagine nu pot să-mi dau seama dacă de rulezi spre stânga sau spre dreapta. Dar presupun că nu ai 1985 bandiți răniți și doar 6 sănătoși. Cât despre treaba cu maxim 20 în imagine, repet: la mine nu se întâmplă așa ceva. Pot să aleg unități dintr-un șir mult mai lung. Iar dacă am unități rănite în rezervă, acelea nici măcar nu le văd....decât dacă sunt mai puține sănătoase și se termină șirul pur și simplu.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Cred că ai dreptate.... Nu e normal să nu poți lua din unitățile sănătoase, doar pentru că nu se afișează mai mult de 20...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Am vrut să verific și m-am plictisit.
Am dat 50 bătălii, cel puțin 1 bandit rănit în fiecare bătălie. Cei răniți s-au adăugat la sfârșit, dar nu a influențat numărul celor sănătoși pe care pot să-i văd și să-i aleg. Undeva nu te-ai uitat bine.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Probabil joci pe PC, eu pe telefon nu am bara aia subțire de jos. E bara de scroll. Eu "derulez" cu degetul. :))))
Mută bara spre stânga până la margine. Acolo sunt unitățile tale care nu au fost lovite. Cele lovite se adaugă spre dreapta. Aici în poză la tine bara de scroll e aproape de marginea dreaptă.
 

Vali

Well-Known Member
Nu conteaza pe ce joci, man! Scriptul trebuie sa ofere aceeasi facilitate si pe PC si pe mobil! Daca e diferenta, e clar ca e bug...
Iti spun sigur ca pana ce am sesizat treaba asta, aveam in bara la un moment dat doar banditi raniti, si nu puteam sa aleg decat din ei, ceea ce era frustrant, o lasam balta, asteptam sa se vindece.
Uite ca n-am fost atent sa vad cati am in inventar, de-a lungul timpului, dar e clar ca nu puteam aduna atatea unitati libere intr-o zi, doua... deci chestia se intampla de cand joc eu...

Bun, daca e sa fie asa, si sa se afiseze 20 buni si ceilalti raniti in coada, la ce naiba se mai afiseaza cei raniti, pentru ca oricum n-as fi tampit sa aleg din unitatile ranite, nu? Afiseaza-le pe cele bune, iar daca numarul celor sanatosi, necovidati, sunt mai mici de 20, atunci arati si diferenta pana la 20 din cei raniti, dar nu vad logica afisarii celor raniti in bara atata timp cat numarul celor buni de lupta e mult peste 20...

PS: Da, joc pe PC, pentru ca am mai multe avantaje decat pe telefon ;)
 
Sus