bug la mis zilnice si eveniment

Proud129

Well-Known Member
nu se cereau productii din era ta, mai ales la 4 (patru) ore, de obicei din era ta cere productii, la cat le pui e fix strategia fiecaruia si eu am vb in cunostinta de cauza, nu dau cu presupusul!!!!!
Ce?

"nu se cereau productii din era ta, mai ales la 4 (patru) ore, de obicei din era ta cere productii".

Nu exista niciun bug, e doar neatentia voastra.
 

DeletedUser6484

Guest
esti developer sau ce? ca nu inteleg... a fost bug, nu se inregistrau productiile la 4 ore
 

DeletedUser10378

Guest
La multe "bug-uri" am observat că de multe ori este vorba de neatenție. Așa că aici sunt de partea echipei de suport și a logicii
 

dunbarton

Well-Known Member
spune productia specifica unui interval de 4 h intr-o cladire de productie
Ca sa te ajute, fiecare misiune care se refera la productie are si reprezentarea grafica a tipului de cladire; deci, daca desenul era un ciocanel, era vorba despre o cladire de productie, daca era o stiva de 3 baloti, era vorba despre o cladire de productie de bunuri.
E clar ca ati confundat tipurile de cladiri, iar aici si INNO ar putea sa revada traducerea, pentru ca atunci cand spui productie te gandesti, normal, la productia de bunuri, iar conform traducerii actuale, productia e ceva, iar productia de bunuri e altceva, ceea ce in viata reala reprezinta acelasi lucru. Poate ca mai nimerit ar fi "productie de marfuri" si "productie de resurse", dar nu este singurul "bug" in traducere sau exprimare cu care ne intalnim in FOE.
 

005baghera

Well-Known Member
corect dunbarton,alt bug ar fi cel in care ti se cere sa castigi 'n' lupte fara sa inregistrezi vreo infrangere.....dragi admini sa stiti ca si pe aparare sa castiga si e tot victorie ,doar ca alea nu se iau in calcul caci.......doar victoriile pe atac se iau in calcul [ raspuns primit mai demult la tichet ]....nu cred ca ar fi greu sa introduceti si partea aceasta in textul misiunii.....castigati 'n' lupte IN atac fara nici o
infrangere
 

DeletedUser12551

Guest
corect dunbarton,alt bug ar fi cel in care ti se cere sa castigi 'n' lupte fara sa inregistrezi vreo infrangere.....dragi admini sa stiti ca si pe aparare sa castiga si e tot victorie ,doar ca alea nu se iau in calcul caci.......doar victoriile pe atac se iau in calcul [ raspuns primit mai demult la tichet ]....nu cred ca ar fi greu sa introduceti si partea aceasta in textul misiunii.....castigati 'n' lupte IN atac fara nici o
infrangere

aici confunzi sensurile cuvintelor: sa castigi "N" lupte inseamna sa dai "N" lupte pe care sa le castigi.
alea din aparare, de care vorbesti tu, nu sunt luptele tale, alea sunt luptele celui care te ataca.
asa ca lucrurile sunt foarte clare, bug-ul este doar in inchipuirea ta
 

dunbarton

Well-Known Member
alea din aparare, de care vorbesti tu, nu sunt luptele tale, alea sunt luptele celui care te ataca.

Nu e asa, o lupta presupune existenta a cel putin doua parti care se confrunta. Se spune "lupta dintre X si Y", deci si pentru X, si pentru Y, este o lupta. Daca cel din aparare castiga, dupa tine, nu vorbim despre o victorie a sa, ci doar despre o infrangere a celui care a atacat.
 

005baghera

Well-Known Member
sa inteleg ca tu mergi pe ideea ca doar atacand poti castiga asasas,....fara cuvinte,ma abtin de la orice alt comentariu
 

DeletedUser12551

Guest
ce zic eu si ce intelegeti voi, dar asta e, nu pot face nimic in legatura cu limitarile unora.
problema nu este ca in aparare nu este victorie, problema este ca in aparare NU este actiunea voastra, cand esti atacat este actiunea unui alt jucator si de aceea nu se poate contoriza si aceasta victorie deoarece este actiunea si vointa altui jucator. jocul contorizeaza doar actiunile jucatorului nu si actiunile altui jucator.
 

dunbarton

Well-Known Member
ce zic eu si ce intelegeti voi, dar asta e, nu pot face nimic in legatura cu limitarile unora.

Ce zic eu si ce intelegi tu, care, probabil, ca noi toti, ai limitarile tale, asta daca nu cumva te-ai bagat intr-o bula a complexului de superioritate, caz in care esti limitat chiar din toate partile (vezi, e foarte usor sa aduci jigniri, nu e prima data cand o faci, poate ar trebui sa acorzi mai multa atentie exprimarii).
Discutia a plecat de la modul neclar de redactare a cerintelor misiunilor, in loc de "castiga 5 batalii..." s-ar putea formula "initiaza si castiga 5 batalii".
Este adevarat ca cel care primeste misiunea se presupune ca trebuie sa actioneze pentru a o indeplini, cu alte cuvinte sa provoace batalii, dar asta nu inseamna ca formularea este clara si poate fi inteleasa intr-un singur sens.
 

DeletedUser10378

Guest
Aici îi cam dau dreptate lui @asasas . Cele în care ești atacat... ar însemna să aștepți să te atace x jucători pentru a face miisunea. e posibil să astepți mult si bine.
Să-mi arăți tu mie un singur jucător care are probleme la aceste misiuni. (ca să clarific, nu vorbesc despre cei care au inceput jocul de o săptămână), și care efectiv nu au nimic în oraș.

În plus, hai să zicem că ai un număr drăguț(100?). Ai luptat și câștigat 90 de lupte, apoi te atacă un vecin, pierzi lupta și se resetează contorul... Logica mi se pare că este de partea lui, chiar dacă voi ați făcut dreptul și vă place să interpretați misiunea
 

005baghera

Well-Known Member
asas am zis ca nu comentez dar te rog nu jigni,daca vrei sa facem semantica cuvintelor iti stau la dispozitie dar aici era vorba pur si simplu de conceperea mesajului indeplinirii unei misiuni atat,ori daca eu citesc ....castiga 'n' batalii fara nici o alta explicatie sa stii ca nu stau sa incep sa caut printre randuri ce vrea sa zica textul acela....castiga 'n' batalii inseamna ca le poti castiga pe aparare sau atac indiferent cum ,doar sa le castigi nu? atat timp cat jocul iti lasa posibilitatea sa castigi in mai multe feluri ar trebui sa fi mult mai explicit cand ai misiuni de genul.....si pe viitor am sa te rog sa nu iti mai etalezi aroganta
 

dunbarton

Well-Known Member
chiar dacă voi ați făcut dreptul și vă place să interpretați misiunea

Nu am facut dreptul si nu este necesar sa-l faci ca sa-ti dai seama daca o formulare este lamuritoare sau nu; voi priviti problema prin ochii celor cu experienta in joc, care stiu foarte bine ce vrea sa insemne "castiga 5 batalii", dar ganditi-va ca mai sunt si jucatori noi, care nu sunt inca lamuriti ce si cum si-si zic "aha!, am fost atacat de doua ori si am castigat, deci trebuie sa mai castig inca trei batalii si fac misiunea". Si se apuca baiatul, ataca trei vecini mai amarati, ii invinge si vede ca nu-i apare misiunea indeplinita. Ce face? Face tichet si deschide un nou subiect pe forum. Nu sunt nervi consumati si timp pierdut? Ba da. Limba romana e smechera si daca nu o folosesti cum trebuie te da cu roatele-n sus.

Iti mai dau un exemplu de enunt defectuos: in cazul Serei Arcttice de Portocali (eu nu am instalat-o inca pentru ca enuntul nu ma lamureste) spune asa: bonus pasiv - lovitura critica - ofera sansa de 4.87% de a produce pagube de 150% unitatilor din aceeasi epoca. Daca este sa interpretez corect limba romana, voi considera ca aceasta sansa se ofera si cand atac, dar si cand ma apar. Daca insa merg pe logica lui "castiga 5 batalii", interpretez ca se aplica numai in cazul atacului. Indiferent care este varianta care se aplica, nu ar fi fost mai bine ca inca din prezentarea cladirii sa se spuna clar ce si cum?

PS: vreau sa disculp total pe colegii romani care au facut aceste traduceri, si in limba engleza enunturile sunt la fel de aiuritoare.
 
Ultima editare:

DeletedUser8328

Guest
Vă certați degeaba.
NICIODATĂ la misiunile pentru eventuri nu se ia în considerare producția de bunuri! Doar cea de provizii. Pune fierari cât de mulți și vei vedea că merge. Există o singură "excepție" : fermele în terase. Dacă îți convine și ai destul de multe în oraș, le poți folosi pentru event. Probabil pe Brisgard aveai ferme în terase. Acelea dacă le pui pe 8 ore produc bunuri, și se iau în considerare la event (bineînțeles, dacă misiunea este exact cu producție de 8 ore). DAR NUMAI ÎN ACEST CAZ. Clădirile de bunuri propriu-zise nu se iau la event nici pe Brisgard....nici pe "lumea ailaltă" :p :D:p
 

DeletedUser12551

Guest
nu vreau sa jignesc pe nimeni dar din pacate nu este vorba decat de acel analfabetism institutional, acolo unde romanii sunt printre fruntasi.

nu este vorba de nici un fel de experienta, este un lucru simplu: sa stii sa citesti si sa intelegi despre ce citesti.
din pacate multi dintre noi nu inteleg si in loc sa ceara sprijin, multi, se apuca sa acuze: bug, bug, jocul ma fura, jocul nu e clar, etc

imi pare rau dar este vorba despre ceva simplu: sa citesti si sa intelegi
 
Sus