Bug sau "feature": cand jefuiesti sa-ti ia din unelte sau bani?

  • Autor subiect DeletedUser646
  • Data de început

DeletedUser646

Guest
Nu mi se pare corect si logic si e frustrant cand ai invins sa te trezesti ca in loc sa castigi ceva te alegi cu o paguba! Asta pe langa eventualele pierderi la armata.
Am observat la jaful unui pavilion de vanatoare ca mi-au disparut vreo 200 de unelte.
Am verificat si la alte jafuri mi-a luat din bani.
Care e ideea si modul de calcul al acestei aberatii?
Atasez print-screen-uri de la un caz.
Mersi
 

Atașamente

  • inainte.jpg
    inainte.jpg
    780,9 KB · Vizualizări: 12
  • dupa jaf.jpg
    dupa jaf.jpg
    785,7 KB · Vizualizări: 12

DeletedUser9966

Guest
Salut!
Cel ce te ataca, dupa un atac reusit el poate sa aleaga ce cladire sa fie jefuita, in cazul tau ti-a jefuit pavilionul ce ofera provizii.
Pentru a inlatura acest aspect, pune armata de 8 in aparare, sau culege toate roadele orasului imediat dupa ce sunt finalizate, pentru a nu le mai da oportunitatea vecinilor sa te jefuiasca.
 

DeletedUser646

Guest
Multumesc pt raspuns Lord KoKo dar nu asta e problema ridicata de mine.
Problema e ca atunci cand il jefuiesc dupa ce am castigat o batalie ma aleg de fapt cu o paguba!
Am avut cazuri cand mi-a luat si ZECI de provizii si mi-a dat 14 monede!
E aberant!
Cred ca dezvoltatorii ar trebui sa ne spuna macar care e mecanismul de calcul ca sa stim ce cladire jefuim si cand sau sa repare aceasta aberatie.
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Este vorba despre un bug vizual (de fapt nu dispar resurse, ci se adaugă de două ori și se scad o dată). Sperăm ca această eroare să dispară odată cu următoarea versiune de joc.
 

DeletedUser646

Guest
se adaugă de două ori și se scad o dată
Din pacate nu e vorba de un bug doar vizual: INAINTE SA DAU PE JEFUIRE aveam 1210 monede si DUPA am ramas cu 1110!
Se vede in printscreen-uri.
Daca nu dadeam pe jefuire si inchideam oeasul lui as fi avut in continuare 1210 monede.
Si ieri am avut un caz unde mi-a furat peste 600 de unelte !!! la jaful unui pavilion de vanatoare.
Nici nu cred ca are atatea unelte un pavilion de vanatoare!
:((((((((

Sa deschid un tichet sau la buguri?
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Așa cum am anunțat aici, este vorba de un bug vizual, care se va rezolva la update: "La jefuirea unui jucător, resursele jefuite se adăugau, vizual, de două ori. Deși acest lucru se corecta ulterior, impresia era că de fapt doar se scad resursele, creându-se astfel confuzii."
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Ulterior, adică atunci când vedeați că se scad resursele. Scăderea lor era de fapt corectarea situației (după ce se adăugau de două ori).
 

DeletedUser646

Guest
Sigur nu se corecta - am facut si tichet cu print-screenuri - dar acum nu mai conteaza, s-a remediat bug-ul la update.
 
Sus