calculator puncte forge

  • Autor subiect DeletedUser8480
  • Data de început

DeletedUser8480

Guest
Astazi am facut un mic programel util pentru membrii forge of empires. Ce face mai exact?

Ei bine, se introduc de la tastatura numarul total de monezi pe care il are fiecare persoana si numarul de monezi pentru un punct forge. Dupa introducere, programul va afisa cate pf poti cumpara de acele monede, cu cate mai ramai si la ce valoare ajunge punctul forge.

O sa postez si pe forum oficial dar am nevoie inainte de niste teste din partea voastra. Programul se poate descarca de aici : https://www.mediafire.com/?yv1ffk90usgo3r9

Multumesc si astept mesajele voastre aici. Apreciez review-uri!
 

DeletedUser5468

Guest
Nu recomand, e inutil, și are și un mic win 32 inclus în standard, și dacă nu mă însel, și alții, dar nu îi mai enumăr.
 

DeletedUser300

Guest
Nu inteleg de ce ai vrea sa stii cate PF poti cumpara cu x monede. Mai bine calculezi cat te costa un numar PF.

Formule de calcul pentru a afla cat te costa un numar n de pf(ambele dic la acelasi rezultat):
  1. S=n[2c+50(n-1)]/2
  2. S=nc+25n(n-1)
n-nr de PF
c-cost initial(primul PF)
S-suma pe care o platiti pentru n PF

Eg:un PF ma costa 250 monede, si vreau sa cumpar 10 PF

Formula 1)
S=10[2X250+50X9]/2
S=10X[500+450]/2
S=10X950/2
S=9500/2
S=4750
Formula 2)
S=10X250+25X10x9
S=2500+2250
S=4750 monede
 

DeletedUser8480

Guest
Pentru ca lenea e mare sa stau sa fac formula aia de atatea ori. Sa zicem ca am 10 milioane de monezi si pf-ul costa undeva la 23.000 de monezi. La final, programelul iti va spune cate pf poti cumpara de suma pe care o ai, la cat va ajunge costul unui singur punct forge si de asemenea cu cat mai ramai ;)

Referitor la baietii cu virus, este un .exe facut in codeblocks, cine are habar stie ce vorbesc. Puteam sa-l fac in visual studio dar in ziua aia am avut ceva probleme. Antivirusul detecteaza ca virus la fel cum detecteaza si crack-urile pentru jocuri (din nou unii stiu ce vorbesc).

PS: Intotdeauna un executabil windows .exe este vazut ca fiind daunator de un antivirus, dar va spun ca un virus nu se face asa de usor pe cat cred unii. Daca vroiam sa fac un virus, il raspandeam online si prin alte metode fiti siguri, ci nu pe un joc ce-mi place la nebunie.

De ce programul?
Poate este util cuiva. Nu oblig pe nimeni sa-l foloseasca dar o utilitate exista pentru cei lenesi ca mine :))
 

DeletedUser30

Guest
am verificat pe virustotal si se pare ca are Heuristic.LooksLike.Win32.Suspicious.J!89, care este fals pozitiv (nu e daunator).

am si eu undeva prin calculator ceva asemanator facut de mine acum 1 an si ceva, dar l-am facut in java ca sa poata fi folosit pe mai multe OS-uri si deasemenea l-am importat si in Android. Daca ai nevoie de sursa imi lasa-mi un mesaj.
 

DeletedUser327

Guest
Nu inteleg de ce ai vrea sa stii cate PF poti cumpara cu x monede. Mai bine calculezi cat te costa un numar PF.

Formule de calcul pentru a afla cat te costa un numar n de pf(ambele dic la acelasi rezultat):
  1. S=n[2c+50(n-1)]/2
  2. S=nc+25n(n-1)
n-nr de PF
c-cost initial(primul PF)
S-suma pe care o platiti pentru n PF

Eg:un PF ma costa 250 monede, si vreau sa cumpar 10 PF

Formula 1)
S=10[2X250+50X9]/2
S=10X[500+450]/2
S=10X950/2
S=9500/2
S=4750
Formula 2)
S=10X250+25X10x9
S=2500+2250
S=4750 monede

pentru ca retinem doar solutia pozitiva, n=(-(c-25)+sqrt((c-25)(c-25)+4*25*S))/(2*25) ; formula se salveaza in excel...

:) ce ciudat: desi joc online, pe computer, trebuie sa stau cu abacul sa fac calcule...
 

DeletedUser

Guest
Daca va puneti un pic mintea la contribuie, in excel, care este un program foarte bun, puteti sa va gasiti o formula de calcul :)

...sau, puteti sa gasiti aici :)

PF (1).jpg
 
Ultima editare de un moderator:
Sus