Cladiri legendare si pachete de puncte forge

Sir Edi

Member
Salut! Am si eu cateva intrebari pe care vreau sa vi le adresez.

1.Am vazut ca unii playerii, desi sunt intr o era mica (fier, evul meiu timpuriu etc) au foarte multe cladiri legendare dintr o era mai recenta, de exemplu dom si etc.. Am inteles, planurile se pot face prin contribuirea cu pf la alte cladiri legenare si prin motivari/finisari, dar daca reusesc intr un final sa fac planurile..cum fac rost de bunurile acelea? din momente sunt in evul mediu timpuriu de exemplu.

2. Pot sa astept sa strang cate 10 pf si dupa sa le convertesc in pachete de puncte forge.

3. Pin motivarea/finisarea cladirilor de o era mai recenta decat a mea, pot primi planuri la cladiri din era respectiva? sau din era in care sunt eu?

4. Ce clairi legenare considerati ca sunt cele mai bune si pe care sa ma axez sa le cresc. Eu in momentul de fata am Oraculul si Farul din Alexandria. De oracul am inteles ca e cam inutil si nu are rost sa pierd timpul cu el.. Vreau sa mi spueti pe ce cladiri sa ma axez mai ales acum la inceput. Tin sa precizez ca sunt in evul mediu timpuriu.

5. Obisnuiesc sa joc acest joc mai mult pe aplicatia de pe mobil..Imi este mai la indemana, dar pe mobil nu gasesc chatul pe care il am pe pc. Nu exista inca pe aplicatie??

Multumesc anticipat!
 

DeletedUser12551

Guest
Salut! Am si eu cateva intrebari pe care vreau sa vi le adresez.

1.Am vazut ca unii playerii, desi sunt intr o era mica (fier, evul meiu timpuriu etc) au foarte multe cladiri legendare dintr o era mai recenta, de exemplu dom si etc.. Am inteles, planurile se pot face prin contribuirea cu pf la alte cladiri legenare si prin motivari/finisari, dar daca reusesc intr un final sa fac planurile..cum fac rost de bunurile acelea? din momente sunt in evul mediu timpuriu de exemplu.

2. Pot sa astept sa strang cate 10 pf si dupa sa le convertesc in pachete de puncte forge.

3. Pin motivarea/finisarea cladirilor de o era mai recenta decat a mea, pot primi planuri la cladiri din era respectiva? sau din era in care sunt eu?

4. Ce clairi legenare considerati ca sunt cele mai bune si pe care sa ma axez sa le cresc. Eu in momentul de fata am Oraculul si Farul din Alexandria. De oracul am inteles ca e cam inutil si nu are rost sa pierd timpul cu el.. Vreau sa mi spueti pe ce cladiri sa ma axez mai ales acum la inceput. Tin sa precizez ca sunt in evul mediu timpuriu.

5. Obisnuiesc sa joc acest joc mai mult pe aplicatia de pe mobil..Imi este mai la indemana, dar pe mobil nu gasesc chatul pe care il am pe pc. Nu exista inca pe aplicatie??

Multumesc anticipat!

sal
1. dupa ce strangi planurile "cumperi" de la alti jucatori mai avansati resursele necesare: se ofera resurse din bronz pentru resursele din era necesara la paritatea de 1:2 + un numar de pf-ri pe care le stabilesti impreuna cu cel care vinde. asa se obtin resursele din ere avansate.

2. Nu, cele 10 pf din bara trebuie sa le consumi altfel nu o sa mai primesti alte pf-ri daca bara este incarcata la maxim. daca cele 10 pf-ri le pui la o cladire a altui coleg, atunci cand se va inchide acea cladire punctele se intorc in inventar si acolo poti strange cate puncte doresti.

3. primesti planuri functie de ce cladiri are cel pe care il motivezi - pot fi planuri din era ta sau dintr-o era avansata.

4. pe far si turnu babel - te ajuta cu materiale pentru inceput, apoi Dom, Zeus, Aachen - trebuie rabdare multa (aici exista mai multe variante si fiecare are parerea lui)

5 aici poate iti rapund alti colegi - eu joc doar pe PC nu stiu cum e pe aplicatia mobila

spor la joc
 

DeletedUser10378

Guest
Hai să fac și eu o incercare dar va fi anemică.
1. s-a răspuns
2. nu e nevoie să astepți. dar nu văd rostul stocului de PF când ești mic. Nu ai dom măcar de nivel 60, nu te complica cu stocul, părerea mea.
3. îl corectez pe colegul. planul, dacă se primește, este in funcție de clădirea motivată. de exemplu, jucătorul motivat poate fi in oceanic, să aibă un altar din progresistă, pe care îl motivezi tu și să primești un plan din progresistă.
4. Domul este prima clădire care te interesează în joc. Apoi CL care oferă atac(Zeus, Aachen, del Monte, teracota) și Alcatrazul. Dacă nu faci la Dom, faci la cele 5 clădiri enumerate.
5. nici nu vei găsi acel chat. el nu există pe mobil.
 

DeletedUser12551

Guest
@Mike
la 3 ai spus cu alte cuvinte exact ce am spus si eu, nu stiu ce ai corectat o_O
la 4 - nu ai fost atent , colegul este chiar la inceput de tot - el are nevoie in primul rand de materiale sa se poata dezvolta, pana la dom mai are de jucat cateva luni bune :cool:
 

capitan222

Well-Known Member
Salut.Chatul este doar pe PC eu joc doar pe mobil uneori joc si pe pc ca sa gasesc legendare de contribuit.Dar logica pachetelor de pf este ca mereu trebuie sa ai stocuri de exemplu vanezi domuri de 80 ca sa obtii planuri dar tu cu ce contribui fara pachete de pf pentru ca un loc 5 Costa 20 pf si e greu sa le obtii in timp util sau la evenimentul verii ai avut minim 5 questuri care iti cereau sa cheltuiesti pf si daca vrei sa faci rapid questul din lipsa timpului trebuie sa ai ceva pf pentru ca se cer mult prea multe si nu mai ai nici ocazia de a pune pf la domuri mari.Singurul lucru pe care l-ati spus util a fost sa pui pf la dom si apoi in atac sau invers cea ce te intereseaza cel mai mult la inceput.
 

005baghera

Well-Known Member
parerea mea este sa duci cladirile de atac penteu inceput la nivel 10 -zeus-aachen-del monte concomitent cu alcatraz ul macar nivel 20-abia pe urma daca vrei dom ul care in contextul actual nu te mai ajuta asa de mult,jocul se axeaza pe linia ofensiva deci in consecinta atac,gbg,gvg,pvp-cu dom ul pentru inceput irosesti mii de pf uri cu care insa poti creste atacul si dai ij gbg macar pana la o uzura de 30-40 zilnic ceea ce iti poate aduce niste pf uri,diamante si bunuri in plus
 

DeletedUser10378

Guest
sal
3. primesti planuri functie de ce cladiri are cel pe care il motivezi - pot fi planuri din era ta sau dintr-o era avansata.
3. planul, dacă se primește, este in funcție de clădirea motivată. de exemplu, jucătorul motivat poate fi in oceanic, să aibă un altar din progresistă, pe care îl motivezi tu și să primești un plan din progresistă.
așa e... nu este corectare, este mai degrabă completare. exprimarea m-aindus in eroare. scuze:)
 

Dumi.

Well-Known Member
daca esti mic 3 sa cresti domul
domul aduce medalii, care iti inlesnesc expansiunile
fara spatiu e f greu
 

Popocatepetl

Well-Known Member
cladiri care produc bunuri...faci multe, dupa care ai nevoie de o ghilda cu jucatori avansati si dispusi sa-ti dea la schimb bunuri din ere superioare, fara sa te coste prea mult la pf...
 

dunbarton

Well-Known Member
Cam tarziu, dar vin si eu cu o completare...
Bunurile le poti obtine si din piata. Incercarea moarte n-are, mie mi-a iesit pasienta de cateva ori si cu bunuri din ere cu trei niveluri mai avansate.
Important este sa insisti si sa ai suficiente bunuri pe care sa le oferi; evident, raportul va trebui sa fie de 2:1. Intotdeauna se vor gasi jucatori din erele mai avansate care sa caute in piata bunuri din era ta.
 
Sus