Combat mai complex/bun

Aleskio

Member
- Din cate se știe jocul deține același tip și mecanici de lupta din anul in care a apărut. Absolut nimic nu s-a schimbat pe parcursul anilor înafara de câteva mici aspecte ale trupelor din erele avansate,( 1-2 abilități)
- propun o oarecare evolutie a mecanicilor care să facă în așa fel încât câmpul de lupta sa fie mai extravagant și plăcut de jucat cu desigur mai multa implicare strategică din partea jucătorului. Niste aspecte mici.. cum ar fi abilități pe care playerul respectiv A.I ul sa le poate folosi în timpul luptei,( in erele medievale poate sa existe spre exemplu o abilitate numita " ploaia de săgeți" care să facă că între un câmp de X hexagoane toate unitățile sa sufere X daune, sau diferite lucruri care să facă experiența luptei mai interesanta.
-Interactiuni mai bune, consistenta trupelor cu terenul, abilități specifice controlate de jucător, posibil un tip de trupa suplimentara dintr-o clasă la epocile mai avansate, mai multe abilități ale trupelor deja existente după ce acestea trec de colonială, etc.
- Cel mai probabil nu se va întâmpla asta pentru că developerii au constatat că jocul se orientează mult către economie și către publicul în vârstă care nu prefera lupte foarte îndelungate sau repetitive, așa că pur și simplu au adăugat un buton de auto care rezolva asta dar cel puțin la arena PvP să apară niste formalități mai bune in lupta ar ajuta jocul să prinda mai multa popularitate,( posibil) in timp
 

Dumi.

Well-Known Member
La prima vedere ai dreptate
totusi f multa lume da lupte pe auto, nu pentru ca are 90 de ani si asteapta moartea in fata PC-ului, ci pentru ca daca nu dai pe auto, pierzi sectoare si la GBG si la GVG.
In lumina astui aspect, propunerea ta poate sa fie foarte nenorocita :)))))
 

Aleskio

Member
Și asta E un factor în privința asta.. și da Intr-adevar la gvg și gbg ar apărea problema asta pentru că e un joc care se orientează mai mult pe putere bruta și economie decât pe strategie militara in sine dar poate in anumite situații specifice la arena sau expediție sa fie ceva puțin mai mult, sau trupele in sine sa fie mai interesante. nu critic populația jocului dar publicul oricum E mai în vârstă in sinea lui decât pe majoritatea altor jocuri.
 

Dumi.

Well-Known Member
cea mai buna strategie militara , in jocul acesta, este sa ai putere bruta
la un atac f mare, strategia nu mai conteaza atat de mult, pentru ca darami armata adversa, cu faleza cu tot.
 

Aleskio

Member
cea mai buna strategie militara , in jocul acesta, este sa ai putere bruta
la un atac f mare, strategia nu mai conteaza atat de mult, pentru ca darami armata adversa, cu faleza cu tot.
Tocmai, trist totuși de asta moare jocul, progres încet fara dinamica prea mare, progresul E ok așa a fost menit și ar trebui să meargă dar fara putina acțiune nu merge la multi, și cea care E in joc E deja foarte veche
 

005baghera

Well-Known Member
Eu prefer sa dau pe automat.....e vorba de rapiditate in primul rand ,in al doilea,la dom 180 vrei sa fi prezent pe circulare nu sa dai o lupta in 5 minute
 

Aleskio

Member
Eu prefer sa dau pe automat.....e vorba de rapiditate in primul rand ,in al doilea,la dom 180 vrei sa fi prezent pe circulare nu sa dai o lupta in 5 minute
Tocmai!! Doar asta se știe o mama dom de 180 UwU cat de interesant și șmecher sa vezi ce bag eu acum 2000 fp pfoai, doar la rewarduri cat mai multe se gândesc jucătorii pe asta E bazat jocul să faci banca :)
 

005baghera

Well-Known Member
2000 e putin....si da prefer sa fac pfndecat ce? Sa imi incordez muschii si sa vad cum ma incordez?
Si nu,nu te a oprit nimeni nici pe tine sa faci dom 180....
E vorba de cum gandeste fiecare jocul de cum i se potriveste lui jocu....eu nu am zis nimic niciodata de cei ce isi incordeaza muschii,bravo lor e alegerea lor in acest joc,eu sunt mai pampalau nu stiu sa ma incordez
 

Aleskio

Member
2000 e putin....si da prefer sa fac pfndecat ce? Sa imi incordez muschii si sa vad cum ma incordez?
Si nu,nu te a oprit nimeni nici pe tine sa faci dom 180....
E vorba de cum gandeste fiecare jocul de cum i se potriveste lui jocu....eu nu am zis nimic niciodata de cei ce isi incordeaza muschii,bravo lor e alegerea lor in acest joc,eu sunt mai pampalau nu stiu sa ma incordez
Nu E vorba să te încordezi E vorba că jocul are peste 10 ani și are același sistem de PvP/ fighting / battle cum vrei să îl numești care E pur și simplu învechit după părerea mea cel puțin și cred că nu doar eu sunt de acord cu asta. Sa vrei sa ai parte de o experiență mai buna nu înseamnă să te încordezi, plus că sunt mulți care sunt competitivi pe jocul asta deci nu asta ar fi o problema. Doar am incercat sa aduc un mic punct de vedere în legătură cu aspectul asta al jocului care a rămas relativ in urma.
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu E vorba să te încordezi E vorba că jocul are peste 10 ani și are același sistem de PvP/ fighting / battle cum vrei să îl numești care E pur și simplu învechit după părerea mea cel puțin și cred că nu doar eu sunt de acord cu asta. Sa vrei sa ai parte de o experiență mai buna nu înseamnă să te încordezi, plus că sunt mulți care sunt competitivi pe jocul asta deci nu asta ar fi o problema. Doar am incercat sa aduc un mic punct de vedere în legătură cu aspectul asta al jocului care a rămas relativ in urma.
Sunt total de acord cu ce spui tu
din pacate ai propus o metoda ineficienta de a dinamiza jocul
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Văd că ați reușit cumva să introduceți în discuțiile despre jocul ăsta cuvântul "competitiv"... Acum chiar îmi plesnește operația de râs!!! :))))

Să-ți pui ceasul să sune ca să culegi orașul să nu te jefuiască...Să-ți instalezi discord...să îți dai numărul de whatsapp unor necunoscuți...să fii cu ochii pe monitor odată la 24 de ore, odată la 12 ore, odată la 8 ore, odată la 4 ore....ca să dai click-uri pe o hartă și să citești niște mesaje...
Asta înseamnă "să fii competitiv"!!! :)))))))
 

Dragon X

Well-Known Member
Văd că ați reușit cumva să introduceți în discuțiile despre jocul ăsta cuvântul "competitiv"... Acum chiar îmi plesnește operația de râs!!! :))))

Să-ți pui ceasul să sune ca să culegi orașul să nu te jefuiască...Să-ți instalezi discord...să îți dai numărul de whatsapp unor necunoscuți...să fii cu ochii pe monitor odată la 24 de ore, odată la 12 ore, odată la 8 ore, odată la 4 ore....ca să dai click-uri pe o hartă și să citești niște mesaje...
Asta înseamnă "să fii competitiv"!!! :)))))))
Se numește joacă in echipă ,dar dacă ești antisociabil nu dai nimic nimănui si te joci singur
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Se numește joacă in echipă ,dar dacă ești antisociabil nu dai nimic nimănui si te joci singur
Alt "cuvânt cu tâlc": antisociabil. :)))) Nici nu știu dacă există, cred că de fapt se spune "antisocial" sau eventual "nesociabil".

Nu contează. Oricum mi-am mai rupt o operație de râs și cu asta. Așadar, dacă stai toată ziua și butonezi tastele sau display-ul la telefon, înseamnă că ești sociabil! Opriți-må din râs!!!
 

005baghera

Well-Known Member
Popo,vezi sa nu ti se rupa toata operatiile ca pe urma faci ce facem si noi,ni se rupe de postările tale
 
Sus