Concurs pe forum: Forge Moments

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
Forge Stroies Competition Logo.png


Salutare regi și regine,

Anul acesta marchează o etapă foarte importantă pentru Forge of Empires: a 10-a aniversare! Cu ziua noastră de naștere la doar câteva luni distanță, suntem acum ocupați cu diferite planuri pentru a o sărbători în stil mare!

Din păcate, o mare parte din aceste planuri nu pot fi încă dezvăluite. Ceea ce putem comunica astăzi este că va avea loc un eveniment (bazat pe epocile din joc, cu un mecanism complet nou), iar în timpul festivităților, vom prezenta și un clip care vă va relata poveștile! Exact pentru acesta avem nevoie de ajutorul vostru!

Experiențele voastre sunt imprimate în succesul Forge of Empire și al comunităților noastre înfloritoare. Și vrem să le auzim!

Începând de astăzi, vom organiza un concurs, în care vă rugăm să lăsați un comentariu cu cea mai interesantă poveste sau cel mai bun moment al vostru din FoE. Vrem să auzim despre realizările voastre, momentele preferate, succesele ghildei și cele personale! Mai mult decât atât, vrem să auzim despre prieteniile de durată, cele mai frumoase amintiri ale voastre, precum și despre impactul pe care l-a avut comunitatea noastră! În esență, vrem să auzim ce a făcut din Forge of Empires un reper în viața voastră! Cine știe, poate chiar vă vom cere să vă folosim povestea în clipul nostru Forge Moments!

În aceste povești, vă rugăm să includeți cât de multe detalii doriți. Cu toate acestea, există câteva condiții importante:

1). În primul rând, concursul se va desfășura între 11 și 25 februarie, și numai înscrierile din această perioadă vor fi luate în considerare pentru un premiu.

1). În al doilea rând, vă rugăm să nu furnizați nicio informație care să conțină detalii personale sensibile despre dumneavoastră sau despre alte persoane (inclusiv numele, adresa, locația etc).

2). În continuare, vă rugăm ca aceste povestiri să respecte regulile forumului și să nu fie concepute pentru a insulta, ironiza sau a denigra pe cineva.

3). În plus, vă rugăm să ne transmiteți doar o singură poveste de persoană. Prin urmare, vă rugăm să vă gândiți din timp la cea pe care doriți să o scrieți aici!

4). De asemenea, în cazul câștigării unui premiu, vă rugăm să așteptați să vă contactăm prin mesaj privat pe forum. Mai ales dacă ați câștigat un produs, vă rugăm să nu comunicați detaliile adresei în niciun loc public!

5). Nu în ultimul rând, în cazul poveștilor cu conținut inadecvat și sensibil, nu vom avea altă opțiune decât să ștergem postarea.

După ce ați trimis o poveste, vă rugăm să vă implicați și să dați Like la cele preferate! Câștigătorii vor fi selectați de către echipa noastră de management al comunității, iar cele mai apreciate postări vor fi luate în considerare pentru premii!

Pentru cei suficient de norocoși să se numere printre participanții câștigători, avem câteva premii extraordinare:

Lista premiilor


Locul 1Locul 2Locul 3
  • 2.000 de Diamante
  • 1.000 de oale cu aur
  • Un obiect InnoGames la alegere
  • O șansă de a fi inclus în clipul Forge Moments
  • 1.500 de Diamante
  • 500 de oale cu aur
  • Un obiect InnoGames la alegere
  • O șansă de a fi inclus în clipul Forge Moments
  • 1.000 de Diamante
  • 250 de oale cu aur
  • Un obiect InnoGames la alegere
  • O șansă de a fi inclus în clipul Forge Moments

Premii - obiecte InnoGames posibile disponibile*
  • Rucsac InnoGames
  • Geantă sport InnoGames
  • Ochelari de soare InnoGames
  • Puzzle Innopolis
  • Șapcă InnoGames
  • Cană InnoGames
  • Halbă InnoGames
  • Breloc InnoGames
*Vă rugăm să țineți cont de faptul că unele premii pot fi oferite în funcție de disponibilitate.

Termenii și condițiile sunt atașate.
Vă mulțumim din nou pentru că jucați FoE și pentru că ați contribuit la dezvoltarea jocului, precum și a comunității noastre, în ultimii (aproape) zece ani! Așteptăm cu nerăbdare poveștile voastre!

Echipa Forge of Empires
 

Atașamente

  • Forge Moments - Forum T&Cs.pdf
    744,6 KB · Vizualizări: 20
Ultima editare:

banut02

New Member
Buna ziua, povestea mea este ca vreo 3 ani de zile am jucat ca un lup singuratic, nu am stiut ce este ajutorul acela de 1.9 )).
 

Dumi.

Well-Known Member
Forge of Empires e mai mult decat un joc, cel putin pentru o parte dintre noi. E imagine, e strategie, e dinamica, e schimbare. Legi prietenii, desfaci prietenii, apoi le legi inapoi :))). E un joc de competitie, pana la urma.
Cea mai interesanta istorioara a mea din FOE este ca, la un moment dat se apropia culegerea orasului si fusesm atacat, urmand sa fiu jefuit :))
dar ce sa vezi, exact cand se apropia momentul sa culeg, a cazut semnalul la telefon si mai culege daca poti. Am statcam 10min ca pe jar, pana a revenit semnalul si am reusit sa intru in joc. din fericire nu fusesem jefuit. Acum mai putin ma intereseaza daca sunt ataca si jefuit ca deja sunt dezvoltat....dar atunci!...ehe! :)))
 

KuramaKby

New Member
Joc Foe de aproximativ 2 ani. Am savurat si m-am bucurat pentru fiecare etapa prin care am trecut in FOE, incepand de la momentele in care abia asteptam sa produc 10 unitati de lemn, piatra sau provizii, pana la prima cladire legendara importanta, de la primele lupte jucate pe manual, pana la mii de lupte in cadrul GBG, de la finalizarea asezarilor culturale pana la organizarea orasului.

Entuziasmul pentru joc mi l-am pastrat, in special, pentru ca am reusit destul de devreme sa intru intr-o ghilda puternica si competitiva , datorita careia am crescut mai mult decat as fi putut-o face oriunde altundeva.

Povestea mea FOE a avut un punct de cotitura in momentul in care liderii celei mai puternice ghilde de pe serverul pe care joc, au avut incredere sa ma primeasca in comunitatea lor atunci cand inca eram in Evul Mediu Timpuriu, avand doar doua cladiri legendare (Statuia lui Zeus si Farul din Alexandria), fara Dom, fara experienta, doar cu entuzism pentru joc si dorinta de a creste si a juca competitiv. Acest grup a devenit familia mea virtuala si sunt mandra ca joc alaturi de ei FOE. Forta SS!!!
 

ShadowRullz

New Member
Long story short

In cei 5 ani jumatate de cand joc acest joc, am reusit sa ajung pe prima pozitie in clasament ca si jucator si mentinerea pozitiei 365 de zile consecutive pe serverul Dinegu , sa formez o ghilda competitiva si puternica tot pe acelasi server (The Mongols) si nu in ultimul rand sa-mi fac o multime de prieteni, pe care sa ii cunosc si viata reala si nu doar in joc. Pentru mine va urma o a 6 a iesire marca FOE cu numerosi jucatori , nu doar colegi de ghilda. Abia astept!
 
Ultima editare:

Ingerul Noptii

New Member
August 2020..plina pandemie, la indemnul unei cunostinte de pe un alt joc, intru intr-o ghilda unde cineva, in timp ce imi explica regulile de baza ale jocului, a reusit sa ma vrajeasca in cateva zile, sa iubesc iar, sa simt ca am pentru ce si pentru cine sa lupt, astfel ca la finalul anului 2020 petreceam Craciunul impreuna, in alta tara in ciuda tuturor restrictiilor. Au fost cele mai frumoase sarbatori din ultimii multi ani. Continuarea o las la imaginatia fiecaruia dintre voi.. :))
 
Ultima editare:

ABooNE

Member
Salut, joc acest joc de 4 luni .. ceea ce am descoperit la acest joc m.a atras si ma bucur ca l.am instalat. Lucrurile care mă fac sa joc zi de zi, ora de ora sunt:
1. Este bazat pe strategie, fiecare descopera, testeaza, aplica si își pune amprenta pe satul său, intr.un mod eficient din punctul lui de vedere. Acest lucru dezvăluie capacitățile jucatorului.
2. Este un joc pe termen foarte lung. O continua dezvoltare si cercetare care te face mereu entuziasmat de joc.
3. Trecând lunile, anii jucandu.te, ai mereu o satisfacție uitandu.te in urma la ce ai realizat in satul tau si cat de greu.
4. Merită

Povestea mea despre acest joc este ca imi aduce un sentiment de productivitate si îmi transmite o stare pozitiva, dupa o zi grea cu griji, noaptea, stand pe joc, construit, dobândind, îndeplinind ceva in satul meu ma face sa ma simt mulțumit ..

Realizarea mea in momentul actual in joc este ca fiind intr.o era mica (evul mediu tarziu) si sub 1m de puncte, am reusit sa imi eficientizez satul atat de bine încât sunt demn pentru o ghilda mare cu colegi de peste 50m puncte din ultimele ere, duc cu ei bătălii cot la cot in arena si contribui la fel de mult. Respectiv ma mândresc si cu pozitia mea in clasamentul pvp (#380)

Mai exact, în starea prezenta, detin cladiri legendare mari, construcții speciale de lvl max, produc 200 unități, si 500 bunuri pe zi, am atk 90% def90% cu care pot finaliza expeditia ghildei lvl 4 si pot duce 200+ batalii in arena in ciuda unor colegi sau alti playeri din ere spatiale si cu un punctaj de 10-100 ori mai multe decat mine, care totusi nu reușesc sa îndeplinească potențialul meu..Sau defapt nu vor. Aceasta comparație este strict despre mine, mă compar cu alti playeri ca sa.mi pot determina potențialul, iar eu asta am observat, ca mi.am clădit un drum foarte bun.
 

palldy

Member
Salut ! Sunt pe joc de peste 3 ani, ne dezvoltam impreuna.
Jocul ofera mereu oportunitati, provocari, surprize, istorie, cultura generala ! Este structurat mai bine decat programa scolara, aici inveti jucandu-te !
Cea mai pasionanta parte a jocului este cea care iti dezvolta dorinta de a construi impreuna, in special in ghilda, spiritul de echipa, acum cand sunt destul de dezvoltat imi tine aprinsa dorinta de a fi Big Brother pentru colegii mai mici, o super-senzatie atunci cand ajuti oameni pe care nu ii cunosti personal ! Schimbam cateva idei, cateva vorbe despre noi, fara intimitati, macar aflam unul despre altul orasul de unde suntem, varsta, ocupatia !
In acest an destul de cenusiu s-a dezvoltat chiar si grija pentru sanatatea prietenilor, cum observam o inactivitate mai indelungata il asaltam cu mesaje :
,, Prietene, esti bine?''.
Ajutor in joc, in lumea virtuala si empatii personale cu bataie lunga spre lumea reala, sunt sentimente si gesturi care ne fac mai buni, nu credeti ?
Spor la joc si sanatate maxima tuturor fanilor FOE ! Sa auzim de bine !
 

suspansu

Well-Known Member
Da! Ce a mai interesanta povestioara despre FoE este ca l joc de vre-o 3 ani de zile și nu știu sa intru pe chat,deci n am jucat in viața mea GvG! Nu mă pricep! Poate la un moment dat,voi juca și GvG!?
 

the hun

Member
Buna ziua !!
Povestea mea incepe intr-o zi de noiembrie 2012,ziua cand am inceput jocul si continua si astazi .Tot ce am trait de atunci si pana acum are legatura directa cu FOE .Si acum incepe adevarata poveste :
Dupa aproape 6 luni de joc am primit un mesaj de la un jucator care ma intreba daca am sticla de vanzare ,i-am raspuns ca da si inca produc. Am acceptat cateva oferte si nimic nou .Jocul a continuat cu "chinul"de rigoare :teama de a nu fi jefuit, cu stresul sa culegi la timp {in vremea aceea daca nu culegeai la timp proviziile se stricau!!}...Eu si respectivul jucator continuam schimbul de oferte. Ajunsesem sa am 4 fabrici de sticla in oras si am pus o intrebare nevinovata :Ce faci cu atata sticla ??...Raspunsul a venit :Negociez !!...Asa am inceput sa conversam mult mai des cu sfaturi despre cum sa ataci dar si despre viata personala.
Si din aproape in aproape s-a dezvoltat si jocul dar si relatia noastra :beam cafeaua de dimineata pe joc ,eu intr-o parte de tara si celalalt jucator ,care s-a dovedit a fi o jucatoare, in cealalta parte de tara {eu sunt din sudul tarii, doamna din centrul tarii }.Toata povestea a durat pana in ajunul Craciunului in anul 2013 ,cand am stabilit sa ne intalnim {nu ne-am vazut ,doar am vorbit prin mesageria jocului sau la telefon }.Mi-am luat inima in dinti si am plecat pe 24 dec la 400 de km distanta de casa si am zis :Ce-o fi o fi :))...am plecat pentru 2 zile si m-am intors peste 2 saptamani ,au fost cele mai frumoase sarbatori petrecute .Au trecut si sarbatorile de iarna ,m-am intors acasa fizic dar gandul a ramas in centrul tarii unde simteam ca ma regasesc .Viata si-a urmat cursul firesc cu vizite de o parte si de cealalta ,telefoane zilnice pana in 18 ianuarie 2015,cand la o temperatura de -15 grade am adresat urmatoare intrebare :Vrei sa fi sotia mea ?.....Raspunsul a fost afirmativ si de atunci formam o familie si in viata reala nu numai in cea virtuala .Multumim FOE ca existi si ne-ai unit .
Si continuam sa jucam ...
 

Freyja

Member
Si povestea mea este asemanatoare cu a celorlalti. Ma joc de aproape 2 ani, din care 6 luni nu am stiut cu ce se mananca FoE. Aveam doar case, cladiri de productie si minunatul Oracol in Era Industriala. Asta pana cand am intrat in ghilda in care inca sunt. Colegii m-au invatat, m-au crescut si ne-am distrat impreuna.
Ne-am imprietenit, ne-am si intalnit majoritatea, cand cativa colegi din Timisoara au vizitat Bucurestiul. Asa am aflat ca un coleg imi este chiar vecin :))
Ne certam al naibii de tare cateodata, dar pe niciunul nu il lasa inima sa renunte la joc sau sa plece din ghilda.
 

dunbarton

Well-Known Member
Cu ani in urma, un tip care-mi datora niste bani mi-a trimis o copie de pe extrasul sau de cont in care aparea dovada ca a platit suma datorata.

Mi-a sarit in ochi faptul ca pe acea pagina a extrasului, pe langa plata catre mine apareau mai multe plati catre Inno. Lucru interesant, mai ales ca extrasul era de PFA.

Pe vremea aceea, eu jucam Triburile si eram foarte prins de acel joc. L-am intrebat pe respectivul pentru ce joc a facut platile si de ce de pe contul de PFA. Mi-a raspuns ca joaca Forge of Empires si ca a folosit contul de PFA pentru ca la acel cont nu are acces nevasta-sa. Asta a fost primul meu contact cu FOE.

Dupa multa vreme, au inceput sa apara reclame la TV si mi-am adus aminte de intamplarea de mai sus. Am renuntat la Triburile pentru ca era cronofag rau si m-am apucat de FOE, nu mai tin minte exact cand, oricum, sunt cativa ani buni. Cand mi-a fost clar ca voi ramane in joc, l-am sunat pe amic sa-l intreb ce si cum. Mi-a raspuns ca s-a lasat, "pentru ca e belea".

Deocamdata eu inca mai joc si in niciun caz nu vreau sa-mi deschid un PFA.
 

Witch

Member
In urma cu aproape doi ani compania la care sunt angajata a decis, pentru siguranta noastra, sa ne permita sa lucram de acasa pentru "urmatoarele doua saptamani". Am fost pe de-o parte recunoscatoare, dar stiam ca imi va lipsi socializarea cu colegii, pauzele "de cafea", discutiile despre ultima carte citita, cel mai nou film aparut, sau un joc bun care merita incercat.

Din fericire, acela a fost momentul in care am descoperit Forge of Empires. Aproape doi ani mai tarziu, inca lucrez de acasa iar FoE a inlocuit cu succes pauzele de cafea, colegii din joc au devenit prieteni, si ei sunt cei cu care discut acum despre o carte sau un film.
FoE ne-a ajutat pe multi dintre noi sa depasim momente dificile in acesti doi ani. A fost evadarea noastra din realitate, socializarea "de la distanta" de care aveam nevoie.

Multumim, InnoGames! La multi ani, Forge of Empires!
 

Husker

Member
Am descoperit jocul dintr-o reclama la tv si am zis sa-l incerc. La momentul respectiv ma gandeam ca e ca orice alt joc de strategie: o sa-l joc o perioada dupa care ma plictisesc. Din fericire n-a fost asa. Din momentul in care am intrat pentru prima data a fost, cum se spune "dragoste la prima vedere". Nici nu stiu cand au trecut 3 ani.
 
Buna ziua dragi regi si regine. Tin sa mentionez ca voi scrie foarte mult si cu posibile greseli gramaticale. Dar sper sa intelegeti ideea.

In anul 2014 m-am angajat la un service de scule. A fost un patron prea bun. A vazut in mine un om care poate fi modelat si asta a incercat sa faca.. De la el am primit initiativa de a juca acest joc.. Am inceput in stil de intrecere. Eram 3 jucatori din acelasi loc de munca. Fiecare era de pe telefonul lui si doar patronul era conectat la PC-ul de la servici.. Regulile jocului le stiam de la alte jocuri inno. De aceea stiam ca de pe un pc nu e indicat sa se conecteze mai multe conturi, riscul era sa fie banate toate conturile care se conectau.
Bine inteles startul meu a fost diferit fata de al sefului... seful era deja cu 2 ere in avans.. Imi amintesc precum daca venea cineva si iti punea 5 pf-uri erai super multumit.. Aveai tendinta sa ridici singur cladirile.. Eu am avansat 2 ere parca.. dupa care am decis sa fac oras de pf-uri.. Considerasem precum punctele forge sunt moneda jocului. Daca aveai pf-uri puteai sa cumperi bunuri, dar nu si viceversa..
Dupa un timp patronul "s-a dus"... Am continuuat intr-un ritm mai lent.. Jocul este metoda prin care inca ii ramane amintirea vie in inima mea.. Deci usor, usor m-am adaptat. Acuma sunt in penultima era... Nu incerc sa avansez in ultima era fiindca jocul nu este limitat.. Astfel trebuie sa fii foarte rabdator cu jocul.. Jocul premiaza intr-un fel pe cei rabdatori care pun accent pe fiecare moment.. Este un joc de strategie, astfel incat si asteptarea este tot o strategie de a iti mobiliza pozitia spre un viitor.
Intr-o zi am stat de vorba cu o persoana de pe joc si undeva in discutia noastra a aparut intrebarea "La 37 de ani tu te mai joci jocuri ?!!"... Sincer e foarte placut sentimentul de refugiu din rutina zilnica. Si sa iti creeze o idee de relaxare.. Pentru mine a devenit o placere sa joc acest joc. Astfel intru zilnic pentru a fi sigur ca nu il uit. De ce pomenesc de uitare ? Fiindca viata reala iti creeaza o stare de neliniste.. Se zice precum diferenta intre un copil si un adult este reprezentata prin stres.. Astfel ca intram pe acest joc pentru a ne preface ca suntem copii. Ne prefacem ca uitam grijile cotidiene.. Din acest motiv pentru multi ar trebui acest joc sa fie o relaxare de la viata reala..
Daca va intrebati daca am bagat bani in acest joc ?!! Raspunsul este DA.. Si voi mai face acest lucru atata timp cat imi permit.. De ce ?? Distractia e mai mare atunci cand cumperi "o parte din jucarele".. Cu toate acestea, sa stiti ca nu imi permit sa bag bani in joc zilnic si nici macar lunar... Deci sper sa nu devina jocul "plateste sa castigi". Pentru a detalia putin, daca jocul ajunge sa te oblige sa bagi bani pentru a obtine o cladire de la event (adica nu se mai poate obtine gratis) eu cred ca voi bate usor spre retragere. Nu tind dupa locul 1 in top, dar sper la o egalitate intre jucatori.. De ce aduc vorba despre acest lucru ? Fiindca in alte jocuri s-a trecut spre acest "viitor"..
Mi-as dori sa va spun ca datorita acestui joc viata reala pare mai usoara.. In loc sa ma uit zilnic la stiri si sa privesc doar perspective negative despre "progresele" mass media... cred ca e mai rentabil sa acord atentie 30 min, din zi, acestui joc. Este adevarat precum timpul in acest joc inseamna o avansare mai ridicata. Este un joc echilibrat care te poate stimula sa iti doresti sa inveti mai mult. Spre exemplu in viata reala am tendinta sa cred ca diferenta majora dintre romania si alte tari, consta doar in respect.. Am uitat sa respectam, atat pe altii cat si pe noi insine..
In prezent ma pot lauda cu detinerea unui oras care imi produce zilnic intre 700 si 1000 puncte forge la fiecare colectare zilnica. Dar nu mai am oras axat doar pe puncte forge. Pot spune ca am si +1000 atacul cu +600 aparare la forta de atac.. Pentru a face o mica asociere intre joc si realitate am sa va explic ceva ce este foarte important atat pentru jucatori incepatori cat si pentru cei avansati.. Doar cei avansati stiu precum jocul iti ofera un spatiu limitat.. Acuma sa ne gandim la realitate putin... Spre exemplu Rusia este de 2 ori mai mare decat China, ca intindere/suprafata. Dar exista o diferenta majora la spatiu de ocupare a teritoriului.
Acuma am sa revenim la joc. Intr-o zi am vazut o afirmatie precum "Basilica Sfanta Sofia" nu se merita sa o tii in oras.. Tin sa va precizez ca legendarele ocupa acelasi spatiu indiferent de nivelul cladirii.. Este foarte adevarat ca bonusul e foarte nesemnificativ in comparatie cu investitia.. Dar nu uitati ca este un joc de durata.. Fiecare este liber sa isi creeze visul propriu.. Pentru mine e mai bine sa bag in Sofia inca 3-30 lvl si sa iau inca 2-14 pf, decat sa astept cu pf-urile in inventar.. Tot ce tii in inventar (banca in realitate) nu se inmulteste... Asa ca voi investi in orasul meu asa cum imi face placere...
Va doresc succes tuturor si sper sa ne revedem cu bine si anul viitor..
 

notruto

New Member
Salut!
Eu am inceput sa joc FOE undeva prin 2013 cand orice joc vedeam ca se joaca fratele meu il jucam si eu. Pe atunci nu aveam asa de mult timp sa ma joc, intram o singura data pe zi si colectam orasul, dadeam cateva lupte si cheltuiam cele 10 pf-uri zilnice pe cercetari. (P.S jucam pe un server englezesc!)
Mai apoi a intervenit o pauza lungaaa pana in 2019 cand am vazut la un bun prieten ca se juca FOE pe telefon si atunci mi-am reamintit de momentele bune pe acest joc si m-am reapucat. De atunci pana in prezent am evoluat foarte mult pe joc, unul dintre cele mai bune momente a fost cand eram in ghilda SANATORIU si aparuse modul de joc "GBG", nimeni nu avea idee cum se joaca dar impreuna cu ghilda mea reusisem sa luam locul 1 pe atunci. De asemenea cand m-am reapucat de joc nu stiam exact cum poti face rost de planuri pentru cladirile legendare, iar eu umblam din ghilda in ghilda pentru a motiva si finisa cladiri in scopul de a obtine planuri pentru statuia zeus! Mai aveam nevoie de un singur plan, dar primeam dubluri de fiecare data... pana intr-o zi cand l-am primit de la expeditia ghildei, m-am bucurat foarte tare pe atunci :)
 
Ultima editare:

Lady S

Community Manager
Membru personal
În urma contorizării voturilor comunității și echipei, câștigătorii sunt:

Locul 1. the hun
Locul 2
. M a r c e L
Locul 3. Witch


Detaliile pentru premii le stabilim prin mesaj privat pe forum. Felicitări!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus