Concurs - Un an cu FoE România

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
VEwpGZY.png

Săptămâna viitoare (pe 22 mai) se împlineşte un an de când a fost deschis serverul Forge of Empires în limba română. Cum nu puteam să trecem peste petrecerea "de tăiere a moţului", ne-am gândit să sărbătorim alături de voi, prin intermediul unui concurs.

Tema concursului: "Ce a însemnat un an de FoE pentru voi?"

Pentru a participa, vă rugăm să adăugaţi o postare în link-ul de mai jos, în care ne puteţi povesti cum aţi ajuns să jucaţi FoE, ne puteţi povesti despre ghildele din care aţi făcut parte sau despre cele pe care le-aţi condus, ne puteţi povesti despre oamenii pe care i-aţi întâlnit, ne puteţi povesti întâmplări mai mult sau mai puţin amuzante prin care aţi trecut.

Reguli de participare:

1. Toate postările din această competiţie trebuie să respecte regulile forumului;
2. Creaţia trebuie să fie originală şi să nu se mai regăsească în alta parte;
3. Puteţi participa cu o singură creaţie;
4. Sunt acceptate postările numai de pe conturi cu o vechime pe forum de minim o lună;
5. Modalitatea de alegere a câştigătorilor: sondaj de opinie.

Regulament de votare:

1. Sunt acceptate numai voturile UNICE.
2. NU sunt acceptate voturile de pe PROXY.
3. Sunt acceptate voturile numai de pe conturi cu o vechime pe forum de minim o lună.
4. Fiecare utilizator are dreptul la un singur vot.
5. În cazul descoperirii ulterioare (după începerea concursului) a anumitor nereguli (drept de autor, etc) ca urmare a unor sesizări venite din partea utilizatorilor sau din partea unor terţe persoane, echipa poate exclude din concurs pe cel găsit în neregulă.
6. Votarea propriei creatii este interzisa si duce la descalificare.

Perioada de înscriere: 17 - 22 mai 2013 (ultima postare - 22 mai la ora 23:59)
Perioada de votare: 23 -26 mai 2013 (se încheie la ora 23:59).

Premii:
Locul 1 - 1000 Diamante
Locul 2 - 750 Diamante
Locul 3 - 500 Diamante

Înscrierile se fac aici.

Mult succes şi... inspiraţie!​

La mulţi ani, FoE!

Echipa FoE România
 
Ultima editare:

Lady S

Community Manager
Membru personal
În urma numărării voturilor valide, iată câştigătorii:

Locul 1 - Povestea cu numărul 15 BetyKittyArr

Buna , as vrea sa va povestesc cum am ajuns sa foc Foe . Prietenul meu care joaca si el foe , mi-a aratat acest joc , si am zis sa incerc si eu sa vad daca imi va placea . Ma jucam zilnic , am avut un cont mai vechi pe care nu mai intru , deoarece mi-am facut altul odata cu prietenul meu pentru a putea fi vecini , si sunt pe primul looc momentan la vecini si pe locul 2 prietenul meu . Foe pentru mine a devenit un hobby , imi place sa lupt , sa fac cat mai multe puncte :) Nu am fost in prea multe ghilde , doar in 3 mi se pare . Momentan fac parte din Ali Baba`s Thives , este o ghilda super , cred ca sunt in aceasta ghilda de 7-8 luni sau mai mult , am primit foarte multe invitatii in alte ghilde si mai bune in clasament dar pe mine niciodata nu m-a interesat puntajul ghildei in care sunt , m-a interesat linistea , prietenii si multe altele . Odata cu experienta foe , am intalnit foarte multi oameni , cu care si in prezent sunt prietena . Intr-un singur cuvant pot sa spun ca foe este MINUNAT .
Va multumesc pentru atentie!

Nume utilizator : Betiii17

Locul 2 - Povestea cu numărul 27 - alexandrubuzu1967

FOE --- Fraternitate , Onoare, Emancipare

FOE --- Folositor, Organizator, Elevat

FOE --- Fara Onoare Esuezi

*** Arvahall*** Colt Alb----visul oricarui jucator sa faca parte din aceasta minunata ghilda, al carei membru sunt, condusa de Chief ,,Ghaby''
*** Brisgard*** League of Avengers----ghilda ce se cere si se va ridica ca si valoare datorita intemeietorului ei, Vlad_82, care lupta din rasputeri pentru a crea ceva bun, frumos si relaxant pentru toti jucatorii

Toate acestea nu le poti afla decat jucand acest joc ce nu are limite. Atat de multe spuse in atat de putine cuvinte !
Bafta tuturor !!!

Locul 3- Povestea cu numărul 33 - justforfun

La o masa de la o carciuma clasica bucuresteana, in fata unei carafe cu vin, troneaza spectaculos seful sefilor, tartorul tartorilor, martorul martorilor...
In jurul meseii sunt adunati mai multi barbati care sorb alene din cate o cafea sau o vodca mica.
-Baaai ! Nu e asa ! Cladirea aia nu da nimic in comparatie cu ailalta !
-Aici gresesti, eu sunt multumit de ea !
-....
-Salutare ! spun eu si ma apropii de masa . Dau mana cu cei pe care ii cunosc deja si ma recomand celor pe care nu ii stiu: “Justforfun”
-Incantat de cunostinta...
Ma asez si eu unde am loc si comand imediat :
-O limonada, va rog.
-Avem doar Coca Cola, spune zambind chelnerita
-Nu vreau Coca Cola ! M-am saturat de Coca Cola pe ziua de azi, zic eu.
Cei de la masa izbucnesc in ras in timp ce chelnerita se holbeaza la noi.
-Ai probleme cu Coca Cola, ma intreaba un coleg ?
-Cand eu cu el, cand el cu mine, zic eu si comand o apa minerala. Deocamdata eu sunt pe primul loc la turnirul din vecinatate..
Discutia se aprinde imediat pe tema asta si grupul galagios pune stapanire pe atmosfera destul de calma din restaurant.
-Cine sunt astia ? o intreaba pe chelnerita un mustacios de la o masa din apropiere.
-Sunt jucatori de ceva, dar sa fiu a naibi daca stiu la ce echipa joaca, raspunde chelnerita in timp ce se uita urat la mine...
Cand se face ora de plecare, imi iau la revedere de la colegii din jurul mesei si in drum spre iesire ii spun mustaciosului :
-Suntem echipa Foe. Cauta pe google daca nu stii ce e asta.
Dar vad ca m-am luat cu vorba si am uitat de tema concursului. Ce a insemnat un an de foe pentru mine ? In primul rand am gasit niste oameni frumosi si pusi pe distractie. Apoi a insemnat multa bucurie si timp petrecut in mod placut. Nu in ultimul rand a insemnat si inseamna sentimentul apartenentei la o comunitate interesanta
La multi ani, Foe ! Bafta si spor la joc in continuare tuturor colegilor !

Şi... pentru că numărul poveştilor a fost atât de mare şi pentru că ne-au plăcut sau ne-au impresionat, am decis să mai acordăm 3 menţiuni, în valoare de 250 de diamante, celor clasaţi în ordine după podium, respectiv:

Menţiunea 1 - Povestea cu numărul 30 - 2na1961
Orice poveste incepe cu "a fost odata...", ei bine, aceasta poveste poate sa inceapa cam asa: Exista un joc numit "Forge of Empires", un joc unde multi invata cum sa socializeze, multi au invatat ce inseamna spiritul de echipa... da, am mai invatat si eu cate ceva, alaturi de prietenii mei, alaturi de colegii de ghilda... le multumesc tuturor pentru ca m-au acceptat sa fac parte din Universul lor ireal, le multumesc membrilor din "Ultimii Templieri" din Arvahall, "League of Averenges" din Brisgard si celor din "Last Hope" din Cirgard...
Aici incepe povestea, aici in aceste lumi nevazute de nimeni, dar in care coabitam cu "mastile" sufletelor noastre, aici putem fi ceea ce in viata reala ezitam sa fim, aici, necunoscandu-ne, multi dintre noi si-au schimbat si modul de viata in realitate... Recunosc, am intalnit si altfel de "masti", care au facut din joc ceva esential pentrtu viata lor, dar, este doar un joc si trebuie tratat ca atare. Ca si in viata, am intalnit oameni care si-au sacrificat munca lor pentru a ajuta pe colegii lor, pot enumera pe Maniack202004, Warriors, Ingerul Negru, Vlad_82, Alexandrubuzu, Lama, Masxximuss... si multi multi altii, lor trebuie sa le multumesc in mod special, ei m-au ajutat sa ma dezvolt, sa inteleg jocul... apoi, a venit randul meu sa ajut pe altii, neconditionat si nemotivat...
Acest joc, rezista datorita noua, noi putem sa-l dezvoltam, sa-l facem cat mai frumos impartasindu-ne experientele de viata si de ce nu, problemele noastre... Uite, va pot spune o poveste mai speciala... unul din colegii nostrii de joc, a decedat, am fost alaturi de membrii familiei lui, am sustinut-o pe Hagina cum am putut fiecare... Nu este minunat sa coabitam impreuna ?
Haideti sa facem din acest joc un mod de-a ne cunoaste sufletele, sa lasam toata rautatea unora si toata ipocrizia deoparte si sa-l facem cat mai frumos, sa ne creem o lume doar a noastra, sa fim ceea ce vrem sa fim... nu doar traitori in cuvinte... ci OAMENI!

Menţiunea 2 - Povestea cu numărul 43 - Charlemagne
Cum am ajuns în FoE este puţin important, important este ceea ce m-a convins să rămân …

Grafica jocului, atenţia acordată detaliilor, povestea şi intrigile curtenilor, posibilitatea de a deveni arhitectul şi primarul unui oraş, dar în acelaşi timp şi un general de succes sunt ingredientele care m-au menţinut în joc. Iar misiunile periodice şi turnirurile PvP au combătut monotonia jocului.
Însă, cei care au sporit farmecul jocului au fost colegii mei de ghildă, vecinii mei virtuali, şi toţi jucătorii cu care, ca pelerin aflat drumuri în căutarea planurilor am intrat în legătură .
În apatele a ceea ce colega mea, numea “măşti” am descoperit Oamenii. Oameni care m-au fermecat!
Acel aspect al jocului, care da posibilitatea de a socializa, de a crea conexiuni cu ceilalţi, este marele său bonus. Am “întâlnit” oameni generoşi, amuzanţi, inteligenţi ; am împărţit gânduri cu ei, am râs cu ei , m-am întristat alături de ei; i-am simţit aproape si poveştile lor de viaţa mi-au umplut adesea mintea şi sufletul.

Am urmărit cum pasiunea şi tenacitatea unui singur jucător a împins o alianţă pe primul loc în Arvahall, sau cum ignorarea aspectului că jocul funcţionează (şi ca) surogat de site de socializare a dus la declinul alteia.
Am cunoscut fete care conduc alianţe cu mâna dârză a unei “doamne de fier”, dar şi băieţi ale căror regate şi număr de bătălii îi fac membrii ai Ordinului Quaqeri-lor .

Pe Forum am admirat răbdarea şi bună-voinţa admin-ilor, am pareciat rigurozitatea şi stilul uşor pedant al unuia dintre ei, dar şi disponibilitatea unor simpli jucători de a fi de ajutor altora cu ghiduri,explicaţii, sfaturi,idei.

Nu regret nimic din cele 5-6 luni de FoE si nu obţinerea unei recompense m-a mânat să scriu aceste rânduri , ci dorinţa de a le mulţumii colegilor mei de ghildă, ultimii cavaleri (Templieri), pt. colegialitatea şi suportul acordat în joc,dar mai ales pt. că mi-au permis să cunosc "bucăţele" din sufletul lor.

“tudor cel maret”

Menţiunea 3 - Povestea cu numărul 4 - Vasim07
Buna echipa FoE,am inceput sa joc in luna Septembrie 2012,participarea mea se datoreaza faptului ca jucand triburile am vazut banner-ul care anunta acest joc,am intrat de curiozitate si a inceput sa imi si placa.
Povestea este una deosebit de simpla,am ajuns sa stau mult pe joc,sa ridic cladiri sa indeplinesc misiunii si sa atac vecini,am reusit ca dupa o luna sa devin membrul unei gilde pe care am indragit-o,am reusit sa stabilesc cu multi dintre colegi relatii de prietenie cu singurul regret ca nu am reusit sa devin prieten si coleg cu adevarat cu toti membri acestei gilde.
Poveste devine mai interesanta prin aparitia baietelului meu de 6 ani care a reusit sa devin un membru activ FoE,am deschis un cont pe o alta lume si am lasat ca totul sa decurga normal(desi pasi sunt de multe ori ca la un dans popular,doi pasi inainte unul inapoi).
Datorita acestui joc baietelul meu a reusit sa invete o gramada de cuvinte noi si sa le si pronunte bine,spun asta pt ca s-a nascut surd si doar acum in urma unei operati de implant cohlear aude si vorbeste,cei din gradinita si logopeda au fost profund impresionati de cuvintele deosebite pe care le-a invata,cateva exemple sunt:piatra de var,obuzier,tun cu culata si cel preferat statuia lui Zeus:))
Nu am numarat cate sunt in realitate dar dintre cladiri si trupe cred ca doar unul nu il pronunta corect si usor.
Felicitari si multumesc FoE.

Vă rog să mă contactaţi prim mesaj privat pe forum pentru a-mi comunica pe ce cont doriţi premiul.

Felicitări câştigătorilor şi să fiţi alături de noi mulţi ani de-acum înainte!

Echipa FoE România
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus