damage unitati

Sonarvi

Well-Known Member
imi e clar dupa cateva mii sau zeci de mii de batalii purtate ca damageul pe care il fac unitatile mele in batalie nu e aleator (cand scrie spre exemplu 1-4 damage de cele mai multe ori fac damage 1 , iar 4 aproape niciodata).
chestia asta e foartel enervanta atunci cand incepi si faci de 5-10 ori la rand damage minim. prefer ca jocul sa acorde un bonus de defensiva armatei pe care o ataci decat sa ma induca in eroare in legatura cu damageul unitatilor mele. armata pe care se apara din cate am observat face damage aleator sau poate chiar inclina sa faca mai mult damage maxim.
daca s-ar putea schimba chestia asta ar deveni jocul chiar placut...

e incredibil cum o trebuseta cu 11 atac (bonus 20%) imi omoara un cavaler cu 21 aparare (bonus 21%) din 3 lovituri, si eu cu o trebuseta trebuie sa trag de 5 ori intr-un cavaler advers ca sa il dobor. oficial iti vine sa-ti bagi ceva in jocul asta

6 trebusete adverse cu 3-6 damge trag in 3 arbaletisti de-ai mei cu full viata si mi-i omoara pe toti. si cica sa cumperi cu bani reali ceva ptr jocul asta :))))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Guest
exista niste formule de calcul, insa nu sunt stiute. elementul aleator este destul de mic in departajarea 1-4. probabil mai putin de jumatate, insa eu vad 3 motive obiective pentru care este afisat asa. 1.daca marja ar fi mai mica, poate vor fi jucatori ce vor deduce formula. 2.sunt momente in care dmg este de o valoare subunitara. 3.elementul random.
 
Sus