Despre inselatorie si nepasare...sau Ticu Dorin

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

vladone2017

Active Member
Eu personal, daca in afacerea mea as avea un grup substatntial de clienti care se plang de comportamentul altui client, nu as ezita nici o secunda si as lua masuri...

Aici insa... conteaza mai putin..
Nu conteaza ca in fiecare zi, 2-3 jucatori sunt nemultumiti de modul de joc al acestui Ticu Dorin. Azi 2-3 maine 2-3 si tot asa. Nu conteaza ca pe chatul general sunt atentionari aprooape zilnice la acest jucator... Iar pe forum, vad ca sunt mai multe subiecte legate de el. .. Si sunt ani.. Ani in care poate unii au renuntat la joc tocmai din acest motiv...

Este drept. Nu incalca nici un regulament. Regulamentul de joc nu prevede sanctiuni pentru inselatorie. Este acceptat...

Si atunci noi ce o sa facem, noi cei nemultumiti?
Renuntam la joc?
Ne transformam toti in Ticu Dorin si vedem care pe care?

Oare asta e morala de baza a jocului?

Eu citesc in regulament ...la pct 9 Diverse, "Vă rugăm ca acţiunile dvs. ca jucător să denote respect faţă de ceilalţi membri ai comunității Forge of Empires. Respectarea regulilor ajută la crearea unui mediu relaxat şi corect pentru toată lumea."

Scuze Ticu Dorin daca te-am deranjat! Poti continua.. este acceptat! Probabil asta inseamna respectul in viziunea actiunilor tale!

PS. Metoda Ticu Dorin

1. Contributie la legendare
Va solicita loc 1 la cineva din ghilda lui sau dintre prieteni. Fara acoperire. Apoi, din lista de vecini solicita celelatle locuri. Fara acoperire. Apoi trimite mesaje insistente ca va inchide pe loc la cei care au contribuit cu locurile 2-5 si le va cere sa puna cu un PF mai mult peste locul dinaintea lui. Fara acoperire. Apoi cand ajunge la un numar suficient de pF, adauga si el cateva si va inchide nivelul. Atenti nu va raspunde la nici un mesaj daca ii cereti explicatii.
2 Vanzare de bunuri
Postteaza oferte de unuri pe chatul general la care solicita PF in schimbul unor oferte la piata. Unii accepta si doneaza pF. Si cam asta e tot. Fara schimburi la piata.


Atentie insa, cei din ghilda lui sau din lista de prieteni ori se fac ca nu stiu si contribuie astfel la inselatorie, ori habar nu au. Dar asta conteaza mai putin.
Conteaza ca sunt unii jucatori care pierd ore in sir, zile intregi, poate chiar si diamante, sa isi faca legendare , sa creasca, sa puna PF in inventar.
Exact asa treuie facut, pentru ca intr-o buna zi va primii un mesaj de la Ticu in care li se vor va solicita sprijinul. Si atunci incepe distractia.

E ok Ticule, poti continua, la doua spatamani ai vecini noi. Fa ce stii sa faci cel mai bine. Poate o sa iti mearga bine in continuare...

Sau poate ca nu...


"
 

Popocatepetl

Well-Known Member
În primul rând, în jocul ăsta nu există "clienți".
În al doilea rând, nici tu, nici altcineva, nu te afli "la ordinul" lui Ticu... Nicu...sau alt participant la joc. Când faci ce spune el, nu poți să-l acuzi de înșelătorie, pentru că nu ai nici un "contract" cu el. Poți pur și simplu să nu-l bagi în seamă când vrea să-l "ajuți" cu donații sau schimburi.

În jocul ăsta există riscuri. Ți le asumi, uneori pierzi.... Iar după ce ai pierdut odată e fix treaba ta dacă alegi să riști din nou.

Asemenea discuții pe forum sau pe chat, "nu știu care mi-a dat țeapă"....sunt absolut inutile.
 

dunbarton

Well-Known Member
Vladone, Ticu Dorin este creatia voastra, a celor care puneti botul.
Imi aduce aminte de un banc: se duce Itic la vecina si ii spune: va roaga mama sa ii imprumutati niste oua ca sa le puna la clocit. Vecina ii raspunde: eu iti dau niste oua, dar stiu ca voi nu aveti nicio gaina closca, iar Itic ii spune: nu avem, dar o imprumutam de la alta vecina.

E genial, am devenit fan Ticu Dorin :)

PS: '' În fiecare zi există câte-un fraier care se dă jos din pat şi pleacă de-acasă. Totul e să-ţi iasă în cale.'' - Corneliu Papura
 
Ultima editare:

Popocatepetl

Well-Known Member
Asta cu Papură e tare de tot!

Aia a lui Hagi o știi? "Pare lent, dar nu e lent....fiindcă e inteligent și pasează bine.". :D
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Rog moderatorii să închidă subiectul. E o discuție deschisă degeaba pe forum. Un jucător își manifestă nemulțumirea personală față de alt jucător. Asta putea să facă în mesaj privat.
 

Emberguard

Member
Aici insa... conteaza mai putin..
Nu conteaza ca in fiecare zi, 2-3 jucatori sunt nemultumiti de modul de joc al acestui Ticu Dorin. Azi 2-3 maine 2-3 si tot asa.
Când joci, vrei să fii judecat după ce faci sau după ce cred oamenii?

Există un defect inerent în a decide că ceva este o încălcare a regulilor pe baza numărului de plângeri. Nu ar trebui să conteze dacă este vorba de 1 persoană sau 100. Ar trebui să conteze doar dacă este o încălcare a regulii. În caz contrar, ați putea manipula sistemul pe baza resentimentului sau doar dorind să eliminați concurența.

Dacă nu vrei să lucrezi cu el, atunci nu o face. Găsiți alți jucători cu care să lucrați, care să se potrivească stilului dvs. de joc.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Nu ar trebui să conteze dacă este vorba de 1 persoană sau 100. Ar trebui să conteze doar dacă este o încălcare a regulii. În caz contrar, ați putea manipula sistemul

Care "încălcare"? Care "sistem"?

Fiecare decide singur ce face în joc. Nu există nici o înșelătorie nicăieri. Doar jucători frustrați.

Nu "manipulează" nimeni nimic. Când donez 100 pf la alt jucător, EU dau click pe pf, nu dă el. Dacă vreau să donez 10, donez 10....dacă vreau să nu donez nimic, nu donez.

Am rugat să se închidă subiectul. E absolut fără nici un rost.
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus