Discuţii despre noul sistem de unire a vecinătăţilor

Lady S

Community Manager
Membru personal
Deocamdată, sistemul este în teste, pentru că nu vrem să ne trezim cu erori ce nu mai pot fi reparate. :)
 

DeletedUser6530

Guest
Acest sistem se va aplica de prima data tuturor sau doar celor care au putini vecini? Eu, de exemplu am un vecin cu 300.000 de puncte, in conditiile in care eu am abia 11.000. Voi fi mutat de la introducerea sistemului in alta vecinatate?
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Prima unire, sau primele două vor fi foarte radicale, în sensul că majoritatea vecinătăţilor vor suferi modificări. Schimbări vor fi practic în toate vecinătăţile care nu sunt omogene din punctul de vedere al punctajului.
 

DeletedUser4801

Guest
Super tare ! Abia asteptam si vorba colegului mai sus postata, poate se reuseste totusi sa se implementeze acest sistem un pic mai repede deoarece vad cam multa acalmie la jucatori si mai ales la cei mari :)
O zi buna s-aveti !
 

DeletedUser5468

Guest
Da ete o ideie foarte bună, deoarece multi se plâng că au vecini slabi, așa și eu , abia aștept noul sistem de reunirea vecinătăților. Abia aștept să văd ce vecini slăbuti sub 50000 de puncte dispar din vecinătatea mea, poate imi vor da vecini de nivelul meu.
O zi frumoasă!
 

DeletedUser5108

Guest
Felicitari,inca o inbunatatire serioasa adusa jocului,singurul lucru pe care il sper e ca 'partajarea' sa se faca pe baza tehnologiilor deblocate,nu dupa punctaj.
 

DeletedUser4444

Guest
Am 48 vecini din care doar vreo 30 cu armata(restu au sulitasi).
Vreo 18 au sub 10.000 puncte,eu avand 131.000

Abia astept acest uptade,vreau o vecinatate mai puternica.
 

DeletedUser

Guest
daca frecvenţa unirii vecinătăţilor se va reduce la o dată la două săptămâni,e bine si 4 august...inseamna ca nu vom mai suferi saptamani intregi sau chiar luni de lipsa de vecini
 

DeletedUser

Guest
Da ete o ideie foarte bună, deoarece multi se plâng că au vecini slabi, așa și eu , abia aștept noul sistem de reunirea vecinătăților. Abia aștept să văd ce vecini slăbuti sub 50000 de puncte dispar din vecinătatea mea, poate imi vor da vecini de nivelul meu.
O zi frumoasă!

:)) Ce inseamna vecini slabi? Ca la mine in vecinatate e moda sa ai doar 2 soldati in aparare, mai ales cu cat ai puncte mai multe. Sa nu te trezesti cu vreo 50 de vecini cu peste 500.000 puncte si nimeni sa n-aiba aparare!!!!
 

DeletedUser4181

Guest
Eu am o regula pt cei care pun 2 sulitasi in aparare! Incerc sa le fur mereu materialele ..si astfel sai inervez sa puna aparare ..in general a mers :D
 

DeletedUser2546

Guest
Si eu i-am jefuit pe cei cu doi sulitasi, s-au enervat si si-au pus armata, eu i-am jefuit in continuare, si-au dat seama ca degeaba au pus armata si au bagat iar sulitasi, ma refer la cei din primele 10-20 de locuri nu la cei din urma. Singura solutie pe care o vad este urmatoarea: locurile lasate goale in aparare sa fie umplute cu cele mai bune trupe disponibile ( plus ca astfel cand uitam sa punem apararea nu mai ramanem descoperiti ). scuze pt off-topic.
Cat despre update, ma bucur enorm ca aceasta problema a fost rezolvata si sper sa avem vecinatati echilibrate in viitor.
 

DeletedUser5468

Guest
:)) Ce inseamna vecini slabi? Ca la mine in vecinatate e moda sa ai doar 2 soldati in aparare, mai ales cu cat ai puncte mai multe. Sa nu te trezesti cu vreo 50 de vecini cu peste 500.000 puncte si nimeni sa n-aiba aparare!!!!
Adema, eu mă refeream în general la vecinii cu 2 sulițe, am chiar și in Evul Mediu Tarziu care imi pun 2 sulițe, și oricat aș incerca, tot nu vor să pună armată veriatila, ei sunt la un nivel de 50000 de puncte ăn era lor ,eu avand 220.000 de puncte și abia sunt pe la jumătatea erai coloniala, cât despre vecini cu 500000 de puncte, slabe șanse sî mii adauge.
Cu cât mai mulți vecini evoluați cu armată, cu atât mai multe puncte la turniruri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2304

Guest
daca sunt la acelasi nivel , tehnologic vorbind , nu garanteaza si armata pusa in aparare ...................
eu pana acum o saptamana am avut mereu armata in aparare. dar sictirit de faptul ca primii 6 vecini au doar 2 sulitasi dar ma atacau zilnic, am hotarat sa-i tratez la fel si eu. de ce ei sa se bucure de armata mea , cand eu am de batut doar 2 sulitasi ? inteleg , orecum acest gest , din partea celor inactivi sau care nu au armata. dar nu si din partea celor care trag la turniruri
 

DeletedUser

Guest
o idee, dupa parerea mea, gresita din start.
Jocul in sine e construit pe principiul punctelor din lupte si prin urmare cei care lupta in fiecare zi pentru puncte fac multe cazarmi care mananca mult spatiu si multa populatie si prin urmare cei care lupta isi iau resurse de la cei care joaca simcity, renuntand la cladirile de productie si la cele de bunuri. Asta e jocul. Nu poti avea si turnulete si cazarmi. Nu e loc, nu e populatie.
Cei care au mai putine puncte sunt de 2 categorii:
1. Nou intrati
2. Jucatorii de simcity carora le plac turnuletele, paunii, zmeii...

Despre cei de la punctul 1: Sa imi fie cu iertare dar stiu in ce se baga (asa ar fi logic avand in vedere ca exista si alte lumi mai recente unde pot avea un handicap mai mic sau deloc fata de alti jucatori) si daca au intrat aici sa isi asume acest lucru.
Despre punctul 2: Hai sa vedem ce isi propune acest joc: turnulete sau lupte. Eu banuiesc ca lupte avand in vedere ca punctele se dau pe lupte si medalii pe turniruri. Daca e axat pe lupte atunci nu trebuie penalizati jucatorii care lupta si care isi iau resursele de la altii prin lupta.

Jocul nu sufera din pricina vecinatatilor ci din multa alte cauze:
- mananca multa resura
- mananca mult timp (la finisari, la lupte...)
- devine pe zi ce trece tot mai plictisitor. Sa treci in fiecare zi pe la colegi si sa finisezi, sa dai ,,ataca-ataca-automat-rezultate,, in fiecare zi robotic, fara nic o strategie, fara nici o tactica ... Eu personal nu inteleg logica finisarilor. De ce ma puneti sa pierd zilnic timp aiurea, creand si atmosfera aiurea in ghilda in caz ca nu FM sau FM aiurea cand se poate frumos renunta la ele si adaugat un mic procent la puterea cladirilor culturale. Toata lumea ar fi mai fericita. De modulul de razboi nu zic nimic. E atat de slab (cel mai slab din toate jocurile pe care le-am jucat) incat in opinia mea ar trebui schimbat total. Nu stiu cum insa comparativ cu fratele mai mare, triburile, e un esec total in privinta modului de a lupta.
- in fiecare zi la finisari si la lupte crapa de cateva ori asa ca deja pe tasta F5 am boala.
- nu e sufiecient de atratctiv sa tina lumea in joc. Nu ma refer la cei care intra 1-2 luni si se desteapta repede ci la cei cu sute de mii de puncte si care se plictisesc.
- noile ere sunt interesante pana in momentul cand le termini. dupa ce ai cercetat tot (cercetare, teren) e ca si cum nu ar fi nimic nou. Aceleasi lucruri robotizate ca si inainte. vu o era nou sau fara rezultatul e acelasi.
- decat vecinatati asa cum le ganditi acum mai bine puneti ghildele pe harta ptr a exista o competitie reala intre ele si puneti-le sa lupte intre pentru teritoriu si resurse.

Mai sunt mult e de zis insa m-am plicisit si mai am vreo 30 min de ,,atac-atac-automat-rezultat,,

o seara buna
 

DeletedUser5994

Guest
E super ok mai ales ca nu mai esti"captiv" in vecinatate
 

DeletedUser

Guest
daa. o sa fie super cand o sa existe vecinatati de pauni si unde cu 5 lupte se va castiga un turneu
 

DeletedUser1022

Guest
excelent observatii, flik.
poate transmite cineva developerilor ca, chiar si la lucruri noi, pozitive, jucatorii incep sa reactioneze negativ.
cand ai rabdat mult timp de sete, o picatura de apa nu inseamna ca-ti potoleste setea...
iar despre schimbarea in sine, buna si asta in loc de nimic, in teorie suna bine, sa vedem in practica.
 
Sus