Discuții despre Așezările culturale

DeletedUser11954

Guest
Poate ar fi interesant sa impartasim si niste "tips and tricks"...

Desi am spus ca nu mai joc la asezarile culturale - pentru ca este intr-adevar frustrant sentimentul ca pedalezi in gol - totusi nu mi-am putut tine promisiunea. In primul rand pentru ca sunt perioade cand nu prea mai ai ce comenzi sa dai in oras, iar in al doilea, pentru ca m-am ambitionat sa gasesc o formula magica pentru a termina in timp util spre a obtine fragmentele de piatra runica.
Pana acum am terminat asezarile culturale de vreo 10 ori, poate mai mult, am obtinut o singura data fragmente de piatra runica, deci nu i-am dat de capat formulei magice. Totusi, am "mirosit" unele aspecte, pe care nu le-am analizat prea in amanunt, dar care cred ca pot contribui la cresterea eficientei:
1. la inceputul asezarii, este important unde amplasezi ambasada si cum trasezi drumurile; mi s-a parut mai interesant sa amplasez drumurile ca un fel de brau in jurul (adica pe marginea) celor patru expansiuni de inceput, pentru ca expansiunile ulterioare sa gaseasca deja un drum la care sa se conecteze;
2. de regula, numarul de expansiuni necesare in afara primelor patru este de 8-9; deci daca ai 12-13 expansiuni, poti jongla cu amplasarea cladirilor; cred ca e mai util sa stabilesti ca prim obiectiv realizarea acestor expansiuni;
3. la inceputul asezarii este util sa calculezi cate bunuri din fiecare - securi, mied, etc. - ai nevoie pana la sfarsit, astfel incat sa nu produci in exces si sa poti sterge cladirea de productie atunci cand nu mai este utila;
4. eu dau comenzi pentru producerea monedelor de cupru din 4 in 4 ore; evident, daca ai destul timp, este bine ca intervalul sa fie 1 ora sau 15 minute;
5. ca sa iti cresti populatia, poti sa muti bordeiele in zone neconectate la drum; ele nu mai produc, dar pastreaza populatia, iar pe locul eliberat poti construi alte bordeie

Cineva spunea ca a vazut un tutorial pentru asezarile culturale; nu am reusit sa-l gasesc, dar m-ar interesa, daca puteti, va rog sa afisati adresa.
Multumesc si spor la joc in continuare!

Cred ca la acest videoclip se refera :
. E un canal de YouTube dedicat jocului :)
 

DeletedUser8328

Guest
și ce-i cu filmul ăsta...???
voi vedeți că tipul nu are nici un bolovan acolo, doar exact pe periferiile hărții câțiva...?
așa putea face și frate-meu ăla de 5 ani tutoriale cu vikingi...
 

dunbarton

Well-Known Member
Azi am inceput ultima asezare a vikingilor... Vad ca am la dispozitie numa 8 zile si 12 ore ca sa obtin maximum de fragmente de piatra runica; parca erau mai multe zile, s-o fi modificat ceva si mi-a scapat? E drept, sunt cam distrat :)
 

DeletedUser1080

Guest
Azi am inceput ultima asezare a vikingilor... Vad ca am la dispozitie numa 8 zile si 12 ore ca sa obtin maximum de fragmente de piatra runica; parca erau mai multe zile, s-o fi modificat ceva si mi-a scapat? E drept, sunt cam distrat :)
Deoarece, cu cat rezolvi mai multe asezari, cu atat ai sanse mai mari la urmatoarele sa iei bonusul x4 la productia de bunuri, adminii s-au gandit ca ar fi prea usor sa finalizezi asezarile dupa un anumit timp, asa ca au redus timpii pentru a nu lua prea usor (fara diamante) fragmentele de rune. :(
 
Sus