Discuții despre Evenimentul Carnaval 2019

dunbarton

Well-Known Member
Va salut,

Ceea ce voi posta aici este cumva contra curentului. Ati fost cam duri cu acest eveniment si am sa ma explic:

1. In primul rand, la Carnaval, pacanele sau cum vreti sa le numiti, nu e nevoie sa primiti toate cele cinci cladiri, ci doar trei. Conditia este sa terminati cele 55 de misiuni, caz in care se primeste o cladire - vanzatorul de masti - dupa a sasea misiune si o alta in pachetul primit dupa cea de-a 55-a, cu alte cuvinte ai deja 2 cladiri rezolvate. Nu mai spun ca mai puteti primi cel putin un pachet daca terminati in liga bronz sau mai sus;

2. In al doilea rand, imi pareti cam mana sparta... Cum sa cheltuiesti diamante cumparand jetoane? Si mai ales, cum sa-ti cheltuiesti jetoanele la jocul trei, care iti ofera sansa de 5%? Stiti ce inseamna sansa de 5%? Inseamna ca, in medie, vei castiga dupa 20 de incercari. In medie... Dar, cel putin dupa ce mi-am dat seama, sansa de 5% se refera la o incercare castigatoare dintr-un calup de 20 de incercari. Deci, daca Incercarea castigatoare este prima dintr-un calup de 20, iar a doua castigatoare este cea de-a 20-a din calupul urmator, numarul maxim de incercari necastigatoare succesive este de 38. Poti astfel sa platesti 38 de jetoane fara sa castigi nimic. Dupa parerea mea, cele mai bune sanse sunt la jocul 2 - 15% ;

3. In al treilea rand, nu cred ca ati tinut cont de succesiunea premiilor speciale; cladirile din Piazza apareau o data la 24 de ore, deci au fost multe ocazii sa incercati sa le obtineti; daca v-ati grabit sa jucati avand sub 2000 de florini, sansele sa obtineti premiul special au fost foarte reduse. Pretul mediu al unei incercari a fost undeva intre 250 si 300 de florini, iar sansa ca sa obtineti un premiu special undeva intre 5% si 13%. Deci, ca sa aveti o sansa buna sa castigati, trebuia sa aveti vreo 3500-4000 de florini. In acelasi timp, nu trebuia sa va lasati ispititi de castigurile oferite de cufere, ci trebuia sa alegeti cufarul care ofera cea mai buna sansa raportata la pretul platit;

4. Eu am aplicat tactica asta pe lumile B si E si am obtinut deja cele 5 cladiri fara sa platesc vreun diamant. Ba mai mult, pe lumea B am castigat deja si cele 5 pachete de modernizare.

Scuze daca v-am contrazis, dar sunt sigur de afirmatiile mele. Spor la joc si sa auzim de bine!
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Asa o fi cum zici tu .
Totusi daca dupa ce parcurgi cele 55 de misiuni si cheltui 19400 de florin ocupi locul "amatori" in liga ,parca este cam putin.
Asta cred ca nu mai tine de strategia pe care o alegi in joc......
 

Vali

Well-Known Member
Eu nu joc de mult timp FOE. Am cred ca undeva la vreo 8 luni. Nu sunt foarte mult inaintat in ere (si asta e un lucru bun din cate am observat in lupte). Nu inteleg cum puteai tu sa faci 3500-4000 de florini ca sa-ti poti incepe "ala-bala-portocala" prin cufere...
Strategia cu alesul cuferelor am urmat-o si eu, pentru ca era normal sa aleg, in momentul in care aveam florini, ce anume imi trebuie mai mult din posibilele castiguri. Doar ca, sa spunem ca nu am fost chiar atat de norocos fata de altii. Nu pot spune ca nu am castigat, am un pachet intreg si jumatate, puse cum trebuie imi genereaza destul de bine premiile :)

Cum spuneam, nu joc de foarte mult timp. Am prins evenimentul de iarna, Forge Bowl si cu asta. Din cele 3, Carnavalul mi s-a parut cel mai neprietenos, cel mai "impotriva" userului. Faptul ca a fost share pe cele 2 jocuri cu sanse de 15% si 5%, a dus jocul mult in jos. Faptul ca eu am prins mai mult pachete de modernizare decat cladiri (asta ma refer in premiile speciale) si crede-ma ca am fost destul de on-line, cum sa-i spun la asta?! Tot contra userului? Pai cam asa ceva.... Iti dai seama ca, joci prima data sa prinzi un pachet de modernizare, mai joci si a doua oara, dar sa prinzi vreo 5-6 pachete de modernizare si nici o cladire, pai pentru ce sa mai joc?! Ca si daca as fi castigat atatea pachete de modernizare, ce sa modernizez?! :)))

In fine, a trecut si speram ca evenimentul urmator sa fie mai ok, altfel, devine cam aiurea jocul... Daca are aceeasi strategie, nici macar nu mai intru pe event... N-are rost... Imi vad de cladiri, eg si altele...

Numai bine! :)
 

dunbarton

Well-Known Member
Ai dreptate, a trecut, totusi... poate pentru viitor va fi util ce voi spune.
Cand incepe un eveniment, este foarte important obiectivul pe care ti-l fixezi. Eu mi-am fixat ca obiectiv sa strang cele 5 cladiri si nu mi-am risipit florinii aiurea. Aveam rabdare pana se strangeau 11 jetoane, dupa care jucam la sansa 15%. De cateva ori m-am pacalit, dar in majoritatea cazurilor castigam dupa vreo 7-8 incercari.
Iarasi asteptam sa se stranga cele 11 jetoane si iarasi jucam. La cufere nu dadeam decat o data la cateva zile, atunci cand strangeam suficienti florini.
Trebuie sa tii cont ca jetoane si florini puteai castiga si din indeplinirea de misiuni; de asemenea, nu uita ca evenimentul a durat vreo trei saptamani, timp suficient sa faci toate cele 55 de misiuni.
La alt eveniment, nu mai stiu exact care, mi-am fixat ca obiectiv sa strang cat mai multe Fantani ale dorintelor si jucam numai atunci cand acesta era premiul special al zilei. Am adunat peste 20 de Fantani, ca si acum mai am in inventar destule.
Practic, la orice eveniment, secretul este sa ai rabdare, sa nu cedezi tentatiei de a juca imediat ce ai strans cativa firfirici, ci sa joci numai atunci cand este util obiectivului.

Succes si toate cele bune !
 
Ultima editare:
Sus