Discuții despre Evenimentul toamnei 2023

dunbarton

Well-Known Member
Incercand sa indeplinesc una dintre misiunile evenimentului am descoperit ca printre cladirile rezidentiale exista si una denumita "casa generationala".
De unde scoateti fratilor inventiile astea lexicale? Ce vrea sa insemne "casa generationala"? Cine stie cate minuni din astea mai exista in joc !?
 

Dumi.

Well-Known Member
Incercand sa indeplinesc una dintre misiunile evenimentului am descoperit ca printre cladirile rezidentiale exista si una denumita "casa generationala".
De unde scoateti fratilor inventiile astea lexicale? Ce vrea sa insemne "casa generationala"? Cine stie cate minuni din astea mai exista in joc !?
nu stiu ce e si cum arata o casa generationala, dar, cu siguranta, in literatura SF exista des intalnite asa numitele "generational star-ships" - nave cosmice care strabat un drum f lung cu o viteza redusa si pe care servesc generatii intregi de oameni
desigur, nu prea inteleg de ce o casa ar fi generationala :))))
 

dunbarton

Well-Known Member
Ideea era alta... cautand notiunea in limba engleza, casa multigenerationala e casa in care traiesc mai multe generatii - copii + parinti + bunici etc; casa generationala e casa in care traieste doar o generatie. Problema este ca in limba romana nu exista cuvantul "generational", la asta m-am referit, aceeasi problema cu traducerea fara analiza...
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Bineînțeles că nu există "casă generationala" nici ca și cuvânt în vocabularul românesc, nici ca și termen logic care să reprezinte un anumit tip de locuință. Au tradus forțat un termen din versiunea în engleză, fără să țină cont că și limba engleză are foarte multe sinonime. Probabil traduc cu un translator online foarte prost
 

Ahdrian

Well-Known Member
Mie mi-a plăcut evenimentul. Las perfecționiștii să se dea specialiști nemulțumiți, dacă fac parte din juriu! :D
 

Dumi.

Well-Known Member
da, mi-a placut, dar imi place mai mult asta de halloween....te obliga sa mai si gandesti, inainte sa faci mutari :D
 
Sus