Echilibru in GvG

  • Autor subiect DeletedUser9984
  • Data de început

DeletedUser9984

Guest
Vreau sa atrag atentia spre dezechilibrul aflat in GvG, din punct de vedere a logicii persoanele care nu mai sunt in fier nu ar trebui sa mai poata participa in luptele din era fierului de exemplu! Este de neimaginat cum o persoana din era moderna sa se bata in era fierului! Poi cei din era fierului ce sanse mai au sa participe la GvG! De aceia exita si un singur monopol pe toate zonele din GvG! Cei cu puncte mai multe pot cuceri teritorii! Daca o lasati asa si nu modificati treaba asta atunci nu vad rostul sa fie separat GvG pe ere de dezvoltare! Asta e parerea mea proprie acum! Voi faceti ce e mai bine!
 

DeletedUser9890

Guest
Inteleg punctul tau de vedere si eu am fost acolo si am luptat cu morile de vant, insa trebuie sa te gandesti ca gvg este o munca de echipa, la care trebuie sa participe toata ghilda. Monopolul din punctul meu de vedere exista la nivel de ghilde, cele mai puternice mereu vor avea cele mai multe sectoare in gvg. Nu vreau sa imi imaginez cum un jucator in epoca fierului are capacitatea sa cucereasca 20 de sectoare si sa le sustina. Este nevoie de multa capacitate de lupta si productie de bunuri. Un jucator dintr-o epoca mica nu detine Alcatraz, iar in lipsa acestuia ar trebui sa aiba in jur de 20-30 cazarmi pentru a fi eficient in gvg, pe langa acestea se adauga si multe cladiri de productie bunuri. In aceste conditii este necesara prezenta unor jucatori mult mai avansati care au capacitate de lupta.

Un alt aspect important este faptul ca un jucator din moderna care produce unitati din fier si bunuri din fier isi sacrifica orasul in beneficiul ghildei. Daca o ghilda este compusa din jucatori din epoci diferite nu ar mai exista o coeziune, fiecare fiind nevoit sa lupte in epoca specifica lui. Asta ar insemna sa existe ghilde compuse doar din jucatori din fier, altele doar din timpuriu s.a.m.d. Ce se intampla cu jucatorul care vrea sa avanseze? Ar trebui sa-l obligam sa ramana in fier sau daca avanseaza ii permitem sa participe doar in timpuriu?

In concluzie nu cred ca ar fi corect sa se restranga participarea la gvg in functie de epoca, atat timp cat jocul permite dezvoltarea si avansarea in diferite epoci.
 

DeletedUser1080

Guest
...Este de neimaginat cum o persoana din era moderna sa se bata in era fierului! Poi cei din era fierului ce sanse mai au sa participe la GvG! De aceia exita si un singur monopol pe toate zonele din GvG!...

Persoana din era moderna, despre care vorbesti tu, nu va lupta in epoca fierului (din GvG) cu unitati din moderna, ci va lupta cu unitati din fier (la fel ca si jucatorul din epoca fierului). Singurul avantaj pe care il are cel din moderna este dat de bonusul oferit de cladirile legendare (pentru ca cel din moderna are, de regula, legendarele cu bonus de atac mai dezvoltate decat cel din fier).
Acel "monopol" se creaza la nivel de ghilda, nu la nivel de jucator si este datorat faptului ca, anumite ghilde au in componenta jucatori experimentati si foarte activi. Daca esti un jucator foarte activ (chiar daca nu ai prea multa experienta), te poti adresa ghildelor de top si sunt convins ca vei fi acceptat intr-una dintre ele, indiferent de era in care te afli. ;)
 

DeletedUser9984

Guest
Va inteleg punctele de vedere, dar:
1. Cu o cladire din fier de armata si banditi + alcatranz deja este suficient pentru a avea armata destula, spatiu nu sacrifici mai deloc!
2. Chiar daca participa cu celeasi unitati are legendare mult mai mari cum ai specificat si tu, cand vine vorba de cucerit teritorii in GvG fiecare jucator sa poata participa doar la era lui sau o era diferenta nu mi se pare ceva negativ asa in compozotia unei ghilde vei avea tot timpul jucatori din ere diferite, care sa participe la diferite GvG, ghildele vor trebuie sa accept si jcatori din ere mai mici, sa ne imaginam daca toti jucatii de nivel mai mare se duc intr-o ghilda sau cum e acum se impart in 5,6,8 nu are importanta! Ce sanse mai sunt ca si alte ghilde sa poata participa sau avansa, atunci toti jucatorii mai buni si cu experienta sunt obligati sa se duca la una din ghildele respective, aici nu mai e egalitate ci pur si simplu cine aduna mai multi oameni de la inceput si creste mai rpd!
In concluzie eu vad faptul ca daca ar fi limita participarea la unele ere din GvG atunci ghildele care sunt de nivel mai mic pot avea o sansa sa se bata pentru teritoriile din zona lor! Si sa fim sinceri daca o ghilda cu multi jucatori de peste 1 mil de pct se bat pentru 8 putere in fier, este deja prostie, o ghilda de nivel 1 ce sanse mai are sa promoveze daca nu reuseste sa ia nimic!
Oricum nu stiu daca citste cineva cu drept de condcere acest lucru sa isi dea si el cu parerea! :)
 

DeletedUser9954

Guest
As fi deacord cu aceasta propunere, dar putin diferita.
Cel care este in fier sa poata cuceri doar sectoare din fier, iar cand cel din fier creste la timpuriu, sa poata doar apara sectoarele pe care le detine ghilda. Adica sa poata ataca armata de asediu, dar sa nu poata cuceri noi teritorii din epoca fierului. Si cei care doar apara, sa poata apara pana la un o anumita era mai dezvoltata, nu unul din fier cucereste sectorul, iar cei din viitor il apara. Sa se poata apara sectoarele din Epoca Fierului pana spre exemplu in Evul Mediu Mijlociu, la o diferenta de maxim +/- 2 Ere diferenta, pentru a nu se poate face abuz.

Bineinteles ca in momentul de fata, poate nu vi se pare mare diferenta, dar ganditi-va astfel: un jucator in viitor spre exemplu, are 90% bonus in atac si aparare cand ataca, dar si cand apara (din cauza si CL care le are el pentru bonus de ghilda, dar si din cauza ghildei, unde face mare diferenta ghilda si membrii), sa nu mai mentionam ca cel din viitor are si alcatraz, ceea ce inseamna ca poate ataca chiar si cu 1 sau 2 cladiri de productie militara, mai ales daca are si o ascunzatoare de banditi ii mai baga si pe aia. Comparativ cu un jucator din Epoca Fierului, care sa spunem ca printr-o minune are Zeus sau Aachen (eu in tarziu deabia mi-am pus Aachen si tot nu am zeus, nici in timpuriu pe alte lumi nu sunt nici aproape de Zeus cu planurile), ceea ce inseamna, poate este un GOD cu Zeus sau Aachen lvl 10 ceea ce-i da doar 30% putere. Tot nu face fata numarului mare de unitati de care dispune un jucator cu Alcatraz, si cu 90% bonus in atac (ceea ce inseamna aproape duble statusurile unitatilor).
 
Sus