Event de primavara 2018

  • Autor subiect DeletedUser10246
  • Data de început

DeletedUser10246

Guest
Va salut. La eventul de primavara dupa 15 misiuni finalizate mi-a dat o misiune imposibil de realizat in timp relativ scurt (de 24-48 ore). Deci imi cere sa solutionez 12 confruntari in expeditia ghildei , la mine mai sunt doar 9 pana la final lvl 4 , deci asta fiind posibil numai peste 4 zile (azi e vineri , deci urmatoarea expeditie fiind pe marti). Alternativa este de a castiga o provincie , asta inseamna sa trimit iscoade pe harta cu doua ere in fata (ca restul e cucerit !) , deci numai trimisul dureaza doua zile si ceva. Altfel spus , acest event ne obliga sa folosim diamante pentru a putea finaliza cele 62 misiuni? O fi doar o misiune pentru a intinde putin timpul ? Ca daca si urmatoarele sunt la fel , sunt imposibil de finalizat! Multumesc pentru un potential raspuns.
 

DeletedUser10246

Guest
Foarte interesant totusi , cand am ajuns pe harta noului continent mi-a dat misiune indeplinita ....
 

TOMITA0001

Well-Known Member
Consider cu adevarat generosi admini :eek:.de au bagat la marele premiu "altarul cunoasterii" sau "fantana dorintelor" :D!?!?
Beleaua este ca suntem, vrand sau nu, sa ne pricopsim cu aceste "mari premii":(.
 

DeletedUser8328

Guest
Altfel spus , acest event ne obliga sa folosim diamante pentru a putea finaliza cele 62 misiuni? O fi doar o misiune pentru a intinde putin timpul ?
eventurile sunt pierdere de vreme absolut toate.
uita-te la sfarsit ce ai pierdut si ce ai castigat. dar mai ales gandeste-te ce planuri aveai in fiecare zi pe care le-ai lasat balta ca sa fii atent la misiunile de la event. pentru o poza la profil cu un ninja si cateva decoratiuni. care oricum nu sunt un castig prea mare daca nu reusesti sa combini tot pachetul, iar asta e destul de greu. eu am reusit sa fac gradina aia japoneza doar pentru ca aveam vreo 2 din ele de anul trecut :p
 

DeletedUser10246

Guest
Intradevar , in mare sunt pierdere de vreme mai ales ca saboteaza mult tactica aleasa in joc fortand mult acolo unde nu trebuie. Dar in cazul de fata si eu am avut 3 cladiri, poarta imparatului am luat o acuma fiind a patra si lupt sa capat si gongul intelepciunii, gradina completa chiar ofera mult de tot , e rentabila in toate erele , mai alers ca printre altele ofera si bonus militar. Sper ca o sa reusesc sa-l capat pana la urma , din calculele mele o sa ofere 5pf uri in total , daca am descifrat corect ce scrie pe wiki.
Apropo's de wiki , unde trebuie sa facem plangere ca sa imbunatateasca motorul de cautare in asa fel sa nu fie necesare diacriticile? Pana la urma cautarile trebuie sa fie cat mai eficiente , or pe wiki cuvintele cheie trebuie scrise EXACT, ceea ce nu mi se pare sa foloseasca cuiva ... Cel mai frustrant e cand stau sa caut setari la tastatura sa pot scrie ș , ă , ț , si asta mai ales cand sunt si grabit sa aflu detalii despre cate o cladire. La cautari nu ne intereseaza sa facem literatura ci doar eficienta cautarilor ....
 

DeletedUser8328

Guest
pachetul complet la gradina japoneza da 4 pf, nu 5
chiar asa ''mult de tot'' nu ofera :) sincer mie nu mi se pare mare lucru ce ofera. iar ca sa techinui sa pui mai multe pachete in oras iar nu merita. faci vraiste tot orasul
 

Dumi.

Well-Known Member
Eu nu am gonit atat dupa achizitionarea unui set, cat pentru modernizarea celui pe care il am in oras de acum un an. Modernizat da nu mai putin de 7pf/zi.
Eu zic ca eventul se merita....

Nemaivorbind ca erau din evul mediu parca, si mi le-a upgradat direct in progresista [era in care sunt acum]
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10246

Guest
Corect, deci fara modernizare avem 5 pf iar dupa modernizare poarta imparatului si gongul intelepciunii mai da cate unu , asa ca o sa avem total 7 pf. Pentru un spatiu de 5x5 eu zic ca merita ...
 

DeletedUser11473

Guest
Va salut. La eventul de primavara dupa 15 misiuni finalizate mi-a dat o misiune imposibil de realizat in timp relativ scurt (de 24-48 ore). Deci imi cere sa solutionez 12 confruntari in expeditia ghildei , la mine mai sunt doar 9 pana la final lvl 4 , deci asta fiind posibil numai peste 4 zile (azi e vineri , deci urmatoarea expeditie fiind pe marti). Alternativa este de a castiga o provincie , asta inseamna sa trimit iscoade pe harta cu doua ere in fata (ca restul e cucerit !) , deci numai trimisul dureaza doua zile si ceva. Altfel spus , acest event ne obliga sa folosim diamante pentru a putea finaliza cele 62 misiuni? O fi doar o misiune pentru a intinde putin timpul ? Ca daca si urmatoarele sunt la fel , sunt imposibil de finalizat! Multumesc pentru un potential raspuns.

Eu am avut noroc si o terminasem deja si la fiecare misiune cu "expeditie" era ca si validata. Dar ce cred este ca daca ajungeai la final cu cele 9, se punea ca si cum le-ai facut pe toate 12 sau faceai optiunea cealalta. Oricum nu e panica ca o sa inceapa misiunile zilnice si ai timp sa le faci si pe restul pana pe 22, singura chestie este ca pierzi recompensa zilei.
Iar in legatura cu misiunile zilnice de la event, din ce am vazut pe Beta, la fiecare ai de cheltuit un numar de puncte forge + de cumparat pf, cheltuit arginti la taverna/activat bonusuri, terminat un nr. de optiuni in cladiri de productie, viziteaza/motiveaza/finiseaza, construit cladire de bunuri/casa si recrutare. Adica sincer nu mi se par grele. Enjoy, o zi buna.
 

DeletedUser8328

Guest
Corect, deci fara modernizare avem 5 pf iar dupa modernizare poarta imparatului si gongul intelepciunii mai da cate unu , asa ca o sa avem total 7 pf. Pentru un spatiu de 5x5 eu zic ca merita ...
cum le faceti voi sa dea atat? daca nu cumva scrieti fabule aici. nu-i problema, mie imi plac si glumele. doar scrie si pe fiecare cand pui mouseul, ca sa nu mai vorbim ca am pachetul in oras. poarta imparatului da 1pf, zona zen da 1pf, iar gongul da 2pf, asta cand sunt asezate in pozitia cea mai buna adica acel patrat cu gongul in mijloc. in total ies 4 pf, de unde ati scos voi 5? iar la modernizare nu suplimenteaza nimic la pf, ci doar la bunuri. adica daca aduci figurile alea la nivelul 2 prin modernizare, doar la bunuri se modifica, nu si la pf. tare as vrea sa stiu de unde ati scos voi cifrele alea sau daca e adevarat cum sa fac sa-mi dea si mie 5 pf in loc de 4....
 

valy

Admin FoE România
Membru personal
Zona zen = 1 pf, Poarta imparatului = 1 pf, Gongul = 3 pf-uri, total 5 pf-uri, toate la nivel 1.
Zona zen = 1 pf, Poarta imparatului = 2 pf-uri, Gongul = 4 pf-uri, total 7 pf-uri, toate la nivel 2.
Toate acestea daca gradina e asezata bine si toate piesele sunt lipite intre ele.
 

Dumi.

Well-Known Member
cum le faceti voi sa dea atat? daca nu cumva scrieti fabule aici. nu-i problema, mie imi plac si glumele. doar scrie si pe fiecare cand pui mouseul, ca sa nu mai vorbim ca am pachetul in oras. poarta imparatului da 1pf, zona zen da 1pf, iar gongul da 2pf, asta cand sunt asezate in pozitia cea mai buna adica acel patrat cu gongul in mijloc. in total ies 4 pf, de unde ati scos voi 5? iar la modernizare nu suplimenteaza nimic la pf, ci doar la bunuri. adica daca aduci figurile alea la nivelul 2 prin modernizare, doar la bunuri se modifica, nu si la pf. tare as vrea sa stiu de unde ati scos voi cifrele alea sau daca e adevarat cum sa fac sa-mi dea si mie 5 pf in loc de 4....
vrei printscreen?
 

DeletedUser11473

Guest
cum le faceti voi sa dea atat? daca nu cumva scrieti fabule aici. nu-i problema, mie imi plac si glumele. doar scrie si pe fiecare cand pui mouseul, ca sa nu mai vorbim ca am pachetul in oras. poarta imparatului da 1pf, zona zen da 1pf, iar gongul da 2pf, asta cand sunt asezate in pozitia cea mai buna adica acel patrat cu gongul in mijloc. in total ies 4 pf, de unde ati scos voi 5? iar la modernizare nu suplimenteaza nimic la pf, ci doar la bunuri. adica daca aduci figurile alea la nivelul 2 prin modernizare, doar la bunuri se modifica, nu si la pf. tare as vrea sa stiu de unde ati scos voi cifrele alea sau daca e adevarat cum sa fac sa-mi dea si mie 5 pf in loc de 4....

TI-a scris adminul mai sus, sunt 5 pf-uri de set complet asezat cum trebuie. Daca nu stii cum sa le asezi, daca ai in inventar una din piese da click pe butonul acela cu "i" de la info, si ai sa vezi acolo cum se aseaza.
 

DeletedUser8328

Guest
am vazut cum se aseaza si stiu si sa citesc ce scrie pe ele. pentru ca nu e nevoie neaparat sa le asezi ca sa stii ce bonus dau. pui mouse deasupra lor si apar acolo bonusurile. le-am si pus in oras asa cum trebuie sa dea fiecare maxim.
asa cum am scris mai sus: 2 din cele 5 dau cate 1pf, gongul da 2pf (maxim), iar celelalte 2 (elesteul si stanca) nu dau pf ci doar bunuri sau bonus de atac sau aparare. putina aritmetica eu daca adun ce am scris mai sus imi da 4pf, nu 5. iar daca le aduci la nivelul 2 la fel m-am uitat la fiecare nu creste decat bonusul la bunuri. la pf raman exact la fel.
daca chair ziceti ca aveti printscreen, m-as bucura. de ce sa o tot dau inainte cu o idee gresita daca pot sa vad cu ochii mei adevarul?
 

DeletedUser8328

Guest
admin imi cer scuze. nu am neaparat o placere sa te contrazic.

m-am mai uitat odata atent. intr-adevar poarta imparatului la nivelul 2 produce 2 pf in loc de 1. doar aici am vazut gresit.

dar in rest la ce ai scris mai sus cred ca e o greseala de interpretare. ma refer mai concret la gong. pe gong la poza sunt 2 valori diferite. el produce 1 pf daca e lipit de alte 3 elemente din pachet, respectiv 2 pf daca e lipit de alte 4 (adica varianta ideala, cand sunt toate 5 impreuna). dar acestea sunt doar alternative, nu se cumuleaza. jucatorul va primi dupa caz 1 pf sau 2pf in functie de cate cladiri din cele 5 le are puse langa gong. in nici un caz 1+2.
la fel ai scris si pentru nivelul 2. acolo gongul da 2 pf in loc de unul daca lipseste una din cele 5, insa cu toate 5 nu se schimba, adica da tot 2 pf la fel ca la nivelul 1. dar si aici nu e vorba de o cumulare. la fel, sunt alternative cu 4 din cele 5 cladiri sau cu toate 5. jucatorul nu primeste de fapt 2+2, ci pur si simplu 2pf de la gong.

deci facand totalul in cazul ideal cu toate 5 elementele:

nivelul 1 ies 4pf
nivelul 2 ies 5 pf, singurul element care da ceva in plus e poarta imparatului

eu le am de mai multa vreme toate 5 la nivelul 1 si mereu am luat 4 pf de acolo, niciodata 5. asezate bineinteles asa cum trebuie, in patrat perfect cu gongul la mijloc.
 

DeletedUser9954

Guest
gongul da si cel 1pf de la 3 cladiri pe langa el, dar si 2 pf de la 4 cladiri pe langa el...adica daca ai 4 cladiri pe langa gong, iti da toate bonusurile cu galben care ti le arata....toate bonusurile se adauga..ce e asa greu de inteles ?
iar la nivelul 2, gongul iti da 2 pf in loc de 1pf la cele 3 cladiri pe langa el, facand un total de 4 pf total doar de la gong cand ai 4 cladiri pe langa el

Si poarta imparatului la nivelul 2 iti da 1 pf la 1 cladire pe langa, si la 3 cladiri pe langa iti da inca 1 pf (se schimba 5 bunuri de la nivelul 1, in 1pf la nivelul 2) facand total 2pf daca ai 3 cladiri pe langa poarta.

deci 4 de la gong + 2 de la poarta +1 de la zona zen un total de 7 pf daca am calculat bine.
eu doar ce le-am asezat (iti voi face print cand culeg maine daca nu esti satisfacut) si voi culege prima data maine, dar toate bonusurile afisate se contopesc....Exact cum arata la stanca sakura si helesteu cand vizualizezi bonusurile in atac/aparare. Sakura nu da 3% ci 5% (totalul intre 2% de la 2 cladiri + 3% de la 3 cladiri), exact cum da si helesteul nishikigoi 12% (5% de la 2 cladiri + 7% de la 3 cladiri). Aceste bonusuri sunt de la nivelul 1 la sakura si nivelul 2 la helesteu.

Deci este posibil sa ai unele cladiri din set la nivelul 1 iar altele la nivelul 2 din acelasi set si se activeaza normal complet.

https://prnt.sc/j0zy0f
j0zy0f
 

DeletedUser8328

Guest
imi cer scuze. am gresit.
e foarte derutant ce scrie acolo.
nu mai comentez, pentru ca aveti freptate
 
Sus