EXPEDITIA GHILDEI

Discuție în 'Întrebări' creată de mcrazvan70, 22. Feb. 2018.

1. mcrazvan70

mcrazvan70 New Member

expeditia ghildei....dupa 32 de midiuni am primit doar 2 relicve...deci o probabilitate de 6%...fata de 12% la nivelul 1 al templului ghildei.DE CE?

2. B4SS3DR0P

B4SS3DR0P Active Member

Sex:
    Masculin
    Probabilitatea de a castiga relicve este pentru fiecare lupta in parte nu pentru toate luptele la un loc. Deci la fiecare lupta ai sansa de x%(in functie de nivelul templului) de a castiga o relicva si nu la toate luptele din nivelul de dificultate.

3. mcrazvan70

mcrazvan70 New Member

sory...teoria probabilitatii te contrazice....dupa un nr. de incercari ajungi la probabilitatea data de joc....altfel nu mai este probabilitate!

4. B4SS3DR0P

B4SS3DR0P Active Member

Sex:
    Masculin
    Nu ai inteles. Probabilitatea este pentru fiecare lupta in parte nu pentru toate luptele. Deci la fiecare lupta ai o probabilitate dea a castiga o relicva, dupa care se reseteaza. Si m-am exprimat incorect nu e vorba de probabilitate ci de sansa de a gasi o relicva. Cu cit este mai mare nivelul templului cu atit ai mai multe sanse sa gase o relicva.

5. vdumitrescu20

vdumitrescu20 Well-Known Member

Dar ce mai zici de TR level 7 si doar doua relicve in 64 de confruntari?
    una simpla si una aurie?
    Ia explica-mi cum e cu probabilitatile?

6. raduexz

raduexz Altruist - Echipa FoE

A explicat bine B4S, Vlad nu conteaza la ce nivel ai TR el iti da un bonus care se aplica fiecarei lupte in parte nu la toata expeditia .
    Adica sa fiu mai explicit tu nu ai 25 % (sa zicem) sansa din 64 de confruntari ai doar 25 % sansa la fiecare batalie sa castigi aceea relicva. Ca la 6 /49 ai sansa de 1 % sa castigi cu 1 bilet doar la 1 extragere ( 1 lupta ) , la urmatoarea extragere pui alt bilet si ai sansa tot de 1 % sa castigi nu poti sa cumulezi si biletul de inainte, asa si aici la fiecare lupta ai sansa de 25 % sa gasesti relicva. Daca esti norocos poti sa castigi cu 25% sansa din 64 de lupte 64 de relicve . Binenteles ca asta nu o sa se intample niciodata =)

simona apreciază mesajul tău.
  7. vdumitrescu20

De ce toata lumea cand vede un V acolo sare imediat sa spuna Vlad?
    E Valentin....
    si totusi....2 relicve la 64 de confruntari este cam putintel :))

8. le3vy

le3vy Member

Am inceput bine si eu, un niv fara nici o relicva. Nu s-a mai intimplat de cin joc FOE... :(

9. vdumitrescu20

Un level fara relicva nu e chiar asa de mare necaz....4 doar cu doua este!!!
    Pentru ca asta a insemnat ca am avut 3 levele consecutive fara nici o relicva :)
    Cele doua, una simpla si una aurie care mi-a dat banditi, au venit la levelul 4 al expeditiei :))))))

10. sir vaska

sir vaska Member

Intradevar templu relicvelor se dovedeste ca este o investitie aproape inutila , ca de altfel tot ce utilizeaza termenul "procentaj" nu are o referinta vizibila pentru utilizator, deci ceva care nu poate fi verificat si confirmat. Oare de ce ?

11. vdumitrescu20

Templul nu este inutil. De pe la level 30 am inteles ca incepe sa fie chiar foarte util :)

12. ionion3510

ionion3510 Member

Da, din ce in ce mai mult jocul tinde sa devina o ruleta , in functie de "noroc", iar explicatia pe care-o primesti e logica , bazata pe teoria probabilitatilor adica n-ai avut "noroc" asa ca mai incearca . Totusi e un joc de strategie si ar trebui sa avem posibilitatea sa alegem, dar 99% e aleator in ultimul timp, premii la concursuri, la misiunile zilnice , mai putin la misiunea principala unde doar misiunile repetitive dau recompense aleatorii. Orice plangere nu-si are rostul , pt ca explicatia exista, asta spune matematica , degeaba vrei tu cladirea respectiva sau relicva , nu te-ai inscris in cei 5%, asa ca o sa primesti altceva , ceea ce probabil nu ai dorit si nefolositor pt ca asta ti-a fost norocul

vdumitrescu20 și tomita0001 apreciază mesajul tău.
  13. adimucu

adimucu Well-Known Member

teoria probabilitatii nu contrazice pe nimeni. cand dai cu banul probabilitatea sa cada cu stema in sus este 50 % pentru ca banul are doua fete. asta nu inseamna ca a doua oara cand dai va fi stema pe partea de sus. poti sa arunci banul de 1 milion de ori si sa nu apara stema, probabilitatea va fi tot de 50 %. probabilitate, sansa, speranta....nu sunt diferente mari intre cuvintele astea.

si intr-adevar teoria probabilitatii se refera la acelasi eveniment repetat de mai multe ori si in conditii identice. in cazul de fata, 12% inseamna probabilitatea sa se genereze o relicva dupa castigarea unei lupte. adica sa iei aceeasi lupta de la capat de 100 de ori, sa o castigi de 100 de ori si in 12 din cazuri te poti astepta sa se genereze o relicva. dar nu obligatoriu. probabil nu inseamna sigur. crescand Templul Relicvelor iti maresti doar sansele de a gasi relicve, nu certitudinea ca le vei gasi in mod sigur.

Sus