Fereastră nouă de prezentare a misiunilor

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
newlogo1.png

Dragi regi și regine

Misiunile sunt o parte foarte importantă în Forge of Empires. Ele conduc jucătorii în evoluția lor în joc și, de multe ori, sunt determinante pebntru progresul realizat. Sistemul actual, folosit în ultimii 5 ani, a fost foarte bun și a funcționat corect, dar conținea anumite restricții, limite în ceea ce privește scopul misiunilor.
Așa că ne-am gândit la posibile îmbunătățiri ale modului în care vi le prezentăm.
Ca rezultat, venim cu o nouă prezentare a misiunilor, în care se pot afișa toate informațiile necesare într-un mod eficient, și care oferă posibilitatea dezvoltării ulterioare. După multe teste și îmbunătățiri (multe din ele datorate comunității de pe serverul Beta) vom activa noua caracteristică pentru toți jucătorii pe 11 septembrie 2017.

Așa arată acum prezentarea misiunilor, după ce este extinsă din partea laterală a ecranului:
qo_1.png


După cum se poate vedea, partea in stânga a ecranului este acum mai puțin înghesuită de misiuni, pentru că diferitele tipuri sunt așezate în tab-uri.

În plus, am adăugat și posibilitatea de a scăpa permanent de confirmarea pentru abandonarea misiunilor (opțiunea "Nu arăta din nou"). Aceasta a fost o adăugire foarte dorită pe Beta:
qo_3.png


De asemenea, am folosit această ocazie pentru a integra în fereastră un cronometru mult mai vizibil pentru a ști când se termină o serie de misiuni sau un eveniment. Am observat că unii jucători sunt adesea surprinși când se încheie seriile de misiuni (mai ales cele pe teme istorice), pentru că nu au știut de cronometru. Acesta va fi foarte util în versiunea pentru mobil, unde nu există contorizarea timpului în fereastra principală a evenimentului.
qo_2.png


În plus, acum nu este nevoie să se navigheze prin diferite ferestre pentru a vedea progresul general la misiuni. Acesta este acum afișat ordonat, sub forma barelor de progres, în fereastra misiunii :).

Considerăm că noua prezentare a misiunilor vă poate ușura experiența de joc, deschizând drumul și pentru alte îmbunătățiri viitoare.

Dacă sunteți interesați de mai multe detalii, precum și de procesul "de creație" care a dus la aceste schimbări, dați click pe buton pentru informații :).
Mulțumim că vreți să aflați mai multe detalii! :) Să intrăm direct în problemă.

Au fost mai multe lucruri pe care am încercat să le obținem cu noua prezentare a misiunilor:

Să oferim o imagine mai bună a misiunilor și a tipurilor de misiuni
Am vrut să introducem o posibilitate de a distinge mai bine între misiuni și tipuri de misiuni. În prezent, sunt două tipuri principale: misiunile standard și cele de la evenimente, și puteți avea active câteva misiuni din cele două categorii.
Un exemplu de problemă este când aveați nevoie să dați click pentru a deschide și închide câteva misiuni, până la găsirea celei la care doreați să progresați.
Avem, de asemenea, de gând să introducvem și o a treia categorie de "misiuni", așa că va fi și mai mare nevoia de a face mai bine distincția între ele.

Să existe mai multe misiuni
Spațiul din stânga ecranului este limitat, și, în funcție de rezoluția folosită, 5 misiuni deschise deodată ar ascunde alte părți ale ecranului. Schimbarea la o prezentare bazată pe tab-uri va permite existența mai multor misiuni deschise în același timp.

Să existe mai multe condiții la misiuni
Am vrut, de asemenea, un ecran în care să încapă mai mult de două condiții în același timp. Vom folosi această opțiune la o caracteristică viitoare.

Afișajul mai bun al misiunilor de la evenimente
Vor fi schimbări semnificative și în ceea ce privește prezentarea misiunilor de la evenimente. În primul rând a existat o ușoară confuzie când existau două butoane de misiuni care arătau identic, chiar dacă unul reprezenta progresul în seria de misiuni propriu-zisă. Ca urmare, am introdusă o prezentare mai eficientă, cu o bară de progres unde se poate vedea seria de la eveniment.

Modificări bazate pe solicitările jucătorilor de pe Beta
Comunitatea de pe serverul Beta a oferit enorm de mult feedback util. Pe lângă eliminarea de bug-uri, au fost și multe modificări. Iată-le pe cele mai reprezentative:

- Am introdus opțiunea "Nu arăta din nou" pentru solicitarea confirmării renunțării la misiunile repetitive.
- Am grăbit ritmul cu care apar misiunile noi.
- Prezentarea misiunilor se poate accesa și direct din ecranul Expedițiilor ghildei.
- Imaginile recompenselor constând în clădiri erau foarte mici. Acum sunt mai mari și mai frumoase.
- Multiple îmbunătățiri vizuale: butoane, culori și fonturi.
- Opțiunea "glidare pentru renunțare la misiuni" pe mobil.

...și multe altele :).


Nu uitați să vă spuneți părerile aici :).

Mulțumim că jucați Forge of Empires!

Echipa Forge of Empires
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Dragi regi și regine,

Din ce vedem pe forumuri, unii dintre voi sunteți interesați de mai multe detalii privind motivele înlocuirii vechiului sistem cu cel nou. După cum am menționat, avem de gând să folosim noua funcție pentru o caracteristică viitoare, despre care poate mulți dintre voi deja știți.

Într-adevăr, această caracteristică nu putea fi realizată fără noua fereastră a misiunilor, și este vorba despre noile Provocări zilnice! :)

Provocările zilnice vor aduce mai multă varietate în joc. Ele sunt, practic, sarcini care se modifică în fiecare zi, care pot fi îndeplinite pentru a se obține premii (care și ele se schimbă zilnic). Iar dacă reușiți să rezolvați provocările timp de 7 zile consecutive, primiți un premiu special.

dailychallenge3.png

Provocările zilnice sunt integrate direct în noua fereastră de misiuni pentru a fi siguri că nu le ratați, având mai multe tab-uri disponibile concomitent.

dailychallenge4.png

În prezent, noua caracteristică este în teste pentru comunitatea de pe forumul Beta și încă se mai fac ajustări, bazate pe feedback-ul primit. dacă vreți să obțineți informații în plus despre Provocările zilnice, vă sugerăm să vizitați forumul Beta, unde descrierea este mai detaliată (dar deocamdată doar în engleză). Mai multe detalii (și traduse în alte limbi) vor fi dezvăluite când se apropie introducerea pe serverele live.

O dată exactă pentru lansare încă nu se cunoaște, deoarece încă se mai fac verificări. Totuși, unii jucători noi vor putea să testeze provocările zilnice în curând.

După cum se poate vedea, vă așteaptă o mulțime de suprize în viitor, care sperăm să vă placă :).

Echipa Forge of Empires
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus