Generare oferte la piata de "n" ori

Adrian CHR

Member
O idee foarte buna, alta ar mai fi ca atunci cand vrei sa folosesti un bonus din inventar, de ex cel de monezi sa poti sa scrii cate vrei sa folosesti nu sa le iei pe rand!
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Aaaa dacă despre asta e vorba atunci propunerea ta nu se poate face. Pentru că tocmai asta sunt prin definiție misiunile alea reoetitive: să o faci pe una de mai multe ori "manual", adică să muncești la ele, nu să le faci "dintr-un click"
 

Qord

Well-Known Member
Aaaa dacă despre asta e vorba atunci propunerea ta nu se poate face. Pentru că tocmai asta sunt prin definiție misiunile alea reoetitive: să o faci pe una de mai multe ori "manual", adică să muncești la ele, nu să le faci "dintr-un click"
:)), tot nu stii ce sunt repetitivele, vrei sa iti spun eu?
 

Ahdrian

Well-Known Member
Ideea e bună pentru cine pune multe oferte identice la piață. Dar nu e mereu bine să pui multe oferte identice la piață. Iar pentru un joc unde se cer multe clicuri de la jucători, nu e nici productiv pentru firmă! :D
 

Vali

Well-Known Member
Ideea e bună pentru cine pune multe oferte identice la piață. Dar nu e mereu bine să pui multe oferte identice la piață. Iar pentru un joc unde se cer multe clicuri de la jucători, nu e nici productiv pentru firmă! :D
Te contrazic printr-o idee care a fost implementata: Ajutorul in masa, unde dai un click si se ofera ajutor la toti vecinii/colegii de ghilda/prietenii .
Deci daca asta a fost implementata, fara a fi nevoie de "multe click-uri" de la un jucator, atunci ar putea fi implementata si ideea mea.
Sunt intr-adevar cateva conditii care trebuie verificate (stocul bunului selectat, calculul multiplului maxim in functie de unitatea de referinta, etc). Dar poate fi implementata.
Cat despre "dar nu e mereu bine sa pui multe oferte identice la piata"... Sper ca ai glumit cand ai scris treaba asta si cred ca cunosti notiunea de tur-retur... nu cred ca tu faci doar cate un tur-retur.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Nu mă opun ideii, dar sincer eu nu aș folosi-o, fiindcă prefer să consum mai mult timp făcând oferte diferite, în ideea că mă adresez unei game largi de clienți cu cereri diferite.
 

Vali

Well-Known Member
Nu mă opun ideii, dar sincer eu nu aș folosi-o, fiindcă prefer să consum mai mult timp făcând oferte diferite, în ideea că mă adresez unei game largi de clienți cu cereri diferite.
Man, nu e vorba de orerte diferite pentru piata generala, e vorba de ofertele tur-retur pe care le faci in ghilda... joci intr-o ghilda, sau singur? Daca stii notiunea de Tur-Retur si stii cat timp iti ia sa generezi aceeasi oferta de 50-100 de ori, apoi sa faci si returul de 100 de ori, pierzi foarte mult timp.
Inca o data spun, poate e clara treaba: aceasta propunere este strict pentru generarea de oferte in masa, respectiv pentru crearea de oferte Tur-Retur.

Mai mult decat atat, mi-a venit o idee acum pe moment care ar simplifica mult mai mult lucrurile: o simpla bifa (checkbox) care sa spuna ca se genereaza si ofertele retur. In cazul asta ai genera spre exemplu 50 de oferte de schimb de bunuri, iar bifand aceasta optiune s-ar crea si oferta in sens invers ;) deci mai simplu :)
 

Ahdrian

Well-Known Member
Tur-Retur e un truc bun, dar pentru inteligența jucătorilor, nu pentru scopul programatorilor. Apropo, există și tur-retur circular, de pildă când ai de colectat 500 bunuri și ai doar câte 100 din fiecare bun dintr-o epocă. Atunci poți să pui 5 oferte diferite cu 5 bunuri A,B,C,D,E din aceeași epocă, circular, A-B, B-C, C-D, D-E, E-A. Dar nu e obligația programatorilor să ajute inteligența jucătorilor. Doar să o pună la lucru.
 

hattrick33

Well-Known Member
Pai si daca trebuie inteleginta atunci daca pun A230- B220(1C/2D) cate bunuri trebuie sa pun la oferta corecta?
 

Vali

Well-Known Member
Tur-Retur e un truc bun, dar pentru inteligența jucătorilor, nu pentru scopul programatorilor. Apropo, există și tur-retur circular, de pildă când ai de colectat 500 bunuri și ai doar câte 100 din fiecare bun dintr-o epocă. Atunci poți să pui 5 oferte diferite cu 5 bunuri A,B,C,D,E din aceeași epocă, circular, A-B, B-C, C-D, D-E, E-A. Dar nu e obligația programatorilor să ajute inteligența jucătorilor. Doar să o pună la lucru.
te-ai dus departe... e altceva decat cererea mea... ideea era sa faci aceeasi oferta de mai multe ori dintr-un singur click, nu 50. De extrapolat, extrapolam la cat ne poate noua neuronii, dar a fost o simpla idee, ia-o ca atare ;)
 

Dumi.

Well-Known Member
Ideea e bună pentru cine pune multe oferte identice la piață. Dar nu e mereu bine să pui multe oferte identice la piață. Iar pentru un joc unde se cer multe clicuri de la jucători, nu e nici productiv pentru firmă! :D
ofertele identice, care skimba bunuri mai putine dar in mai mute repetari, sunt puse asa, nu ca sa insulte vreo inteligenta sau sa fie povara pentru cineva....ele se pun asa ca daca vreun coleg/vecin, ce e el, nu are destule, sa poata lua totui o parte din acele oferte
pai ce e productiv in a bagat oferte doar cu cate 1000 de bunuri cand 80% au doar cate 3-400?
 
Sus