Ghid pentru incepatori

  • Autor subiect DeletedUser9333
  • Data de început

DeletedUser9333

Guest
Am inceput sa joc FoE aproximativ acum 2 luni de zile si fiind nou si neexperimentat nu ma descurcam foarte bine . Am cautat pe forum la ghiduri dar nu am gasit mare lucru decat detalii despre cladiri si trupe asa ca m-am gandit sa fac o postare cu tot ce am invatat eu despre joc poate o sa fie de ajutor si pentru ceilalti.


Pentru o expansiune buna realizati misiunile date de catre joc , recompensele sunt destul de folositoare atat banii si bunurile cat si diferitele produse (piatra, aur ,granit ,etc). Ele va vor ajuta sa deblocati mai usor cercetarile .

Pentru cercetari va fi nevoie de AUR PROVIZII si BUNURI (aur ,piatra, vin ,etc) . Aurul si proviziile vin din cladiri dupa un anumit interval iar bunurile le puteti avea dupa ce deblocati tehnologia respectiva , construiti cladirea si incepeti productia de bunuri. MARE ATENTIE ! Cand castigati o provicine puteti debloca un depozit aleatoriu oferit de joc ,difera de la jucator la jucator. Sa zicem ca a-ti deblocat depozitul de piatra . Impreuna cu zidaria produceti de 5 ori mai multe bunuri decat a-ti fi produs fara depozit . Daca in 8 ore fara depozit produceati 2 bunuri cu depozitul ve-ti produce 10 bunuri. Deci nu irositi prea mult timp in a produce bunuri fara depozit ,doar daca sa zicem cercetarea necesita 4 din acel tip de bun. Pentru a va putea desfasura cercetarile cum trebuie va sfatuiesc sa produceti o cantitate frumusica de bunuri din care aveti depozit si sa faceti comert cu ele .Ori faceti voi oferta ori daca altcineva are deja oferta factua faceti targul cu el. De obicei targurile se fac astfel 1:1 daca sunt bunuri din aceeasi epoca , 2:1 daca sunt din epoci diferite.

Pentru a ajunge sa deblocati o tehnologie aveti nevoie de puncte forge .Puncte dobandite doar asteptand (1 ora per punct ) ori cumparandu-le la un pret care creste permanent cu achizitionarile. Nu va sfatuiesc sa cumparati prea multe , ele oricum cresc singure cu timpul , poate doar daca aveti prea mult aur si nu aveti ce face cu el.Ele mai pot fi dobandite si la donarea de puncte forge la cladiri legendare la alti prieteni dar despre asta vorbim mai tarziu.

Asezarea cladirilor este de asemenea una importanta deoarece ele nu se pot roti din pacate asa ca trebuie sa gasiti o asezare destul de ordonata pentru a nu irosi nici-un patratel . Nu faceti greseala sa lasati prea multe locuri libere si sa le umpleti cu obiecte decorative , si de asemenea nici prea multe strazi nu sunt recomandate . 2 ,3 strazi principale sunt suficiente pentru nu a ocupa prea mult spatiu. Spatiile de expansiune le puteti castiga ori din tehnologii ori cu medalii ,diamante sau ca si recompensa la castigarea unei provincii .

Armata are o dezvoltare destul de simpla , deblocati tehnologia , construiti cladirea primele 2 sloturi de armata sunt deblocate si trebuie decat sa platiti costurile luptatorului si sa asteptati , urmatoarele 2 sloturi le deblocati intai apoi platiti pentru instruire . Cu armata puteti ataca alti jucatori pentru ai jefui , sau puteti lupta pentru sectoarele dintr-o provincie. Punctele care le primiti la sfarsitul unei batalii se aduca pe clasamentul fiecarei epoci si primii 5 primesc o recompensa cu medalii .Asadar cu cate mai multe batalii aveti pana la sfarsitul unei epoci va poate duce mai multe medalii. Atentie turnul epocii respective se deblocheaza dupa ce castigati provincia respectiva turnului .

Cand intrati intr-o ghilda este necesar sa : motivati sau finisati cladirile celorlalti jucatori din gilda , daca vreti sa castigati plauri pentru cladiri legendare ii ajutati cu puncte forge la construirea lor si daca aveti surplus de resurse este bine sa puneti ceva si in tezaurul gildei.

Cladirile legendare sunt cladiri din fiecare epoca ( 2 per epoca) care se construiesc cu ajutorul bunurilor si cu 9 planuri care alcatuiesc un puzzle. Cum au spus si ceilalti in alte ghiduri planurile se obtin din ajutor celorlalti jucatori cu finisari/motivari , din jefuirea jucatorilor sau pot fi cumparate cu diamante. Atentie !! In functie de ce cladire motivati , adica de epoca din care face parte cladirea , planul care poate fi castigat va fi din acea epoca . Daca finisati/motivati aleatoriu cu butonul de Ajutor ve-ti primi tot aleator planul in functie de noroc unde este castigator ajutorul. Mai puteti castiga planuri ca si recompensa la ajutorul cu puncte forge cand punctati la o cladire legendara a unui prieten. Recompensele se primesc doar cand cladirea a dobandit nivelul urmator , ele sunt marcate in dreptul fiecarui jucator cu un cufer. Impreuna cu planurile primiti si un pachet de pct forge si medalii, in functie de nivelul cladirii si de ce rang de donator aveti. ATENTIE daca punctati pentru Alcatraz de exemplu , sa nu va asteptati sa primiti plan de constructie la Statuia lui Zeus. Planul se primeste stric din cladirea pe care ai punctat-o. De asemenea daca aveti 2 dubluri le puteti comercializa schimb 2:1 cu un alt plan aleatoriu.

Cam atat am aflat si eu despre acest joc pana acum .Sper ca am fost de ajutor celor care au citit si de asemenea cei care au completari sau corectari va rog sa le lasati aici pentru ca si eu mai am multe de invatat .

MULTUMESC !
 
Sus