Imbunatatiri

  • Autor subiect DeletedUser327
  • Data de început

DeletedUser327

Guest
1. Calculator schimb de puncte forge intre 2 jucatori. Imi este foarte greu sa tin evidenta punctelor schimbate cu pixul si foaia. Dezvoltarea deja exista - o folosesc cei care admistreaza jocul pentru a verifica schimbul de puncte intre jucatori. Chiar daca mai am de tinut minte diverse diferente, e mai usor sa scad o suma din total, decat sa reconstitui de fiecare data totalul....

2. Imi este greu sa tin minte cu ce armata am luptat ultima data la fiecare jucator din vecinatate. Din nou, in epoca computerelor, am nevoie de foaie si pix. Sunt doua solutii de implementare : una care tine minte in servere si probabil costa mult si una care genereaza un text dupa fiecare batalie, ce contine armata mea si armata vecinului ( eventual si rezultatul bataliei). Si apoi doua variante : il salveaza - din nou cu ajutor de la serverul de joc - sau si mai simplu, imi da voie sa il copiez in exteriorul jocului, in excel de exemplu.

Presupun ca textul se compune usor - pentru ca exista informatia in ecranul de dupa batalie.

3. Este conumator de timp sa dau clik pe prieten si pentru motivare/finisare si sa intru la taverna. Unii s-au imbogatit din conceptul "cu un singur clik".... Deci ar trebui un singur clik sa rezolve toate problemele...

4. E demotivant pentru un jucator vesnic jefuit sa continue sa joace. Recomand "avantaje" doar pentru ei... De exemplu, daca-l motiveaza pe cel care care l-a jefuit, sa poata primi inapoi o parte din jaf, sau un punct forge... (doar cu titlu de exemplu - trebuie gasit ceva care sa nu dezechilibreze jocul).

5. Schimbul de puncte forge cu "roata" de 5, 10 , 40 etc este una din cele mai bune idei ( felicitari pentru cine a aplicat-o primul!) . Se intampla insa sa fie probleme cu sincronizarea... Poate ar fi mai bine pentru joc sa fie implementata natural in joc... ;)
 

DeletedUser9954

Guest
Foarte bune ideile,
Punctul 1 nu stiu cum ar lucra, dar ar ajuta cu facutul calculelor si tinutul evidentei, ca spre exemplu eu fac in felul urmator: Trebuie sa fac schimb de 20pf zilnic, deci cand termin de bagat cele 20 pf pe ziua respectiva, ii trimit mesaj persoanei "pus 20 pf Zeus (100)" unde (100) este numarul total bagat de mine la Zeus la nivelul actual, sa stiu unde ma aflu cu donatul. Acest lucru este reciproc. Cu o marja de eroare de 2 zile (daca nu a avut timp sa bage intr-o zi 20, si baga ziua respectiva 20+diferenta, sau cate 20 daca nu are mai multe si la nivel CL baga diferenta)
Punctul 2 mi se pare bun ca si eu am nevoie sa vad si lupta in alta zi (sa-mi amintesc strategia folosita, dar si armatele folosite), nu numai cel atacat care poate vedea timp de cateva zile acea lupta sa-si poata schimba armata de aparare tinand cont de strategia folosita de atacator.
Punctul 3 daca va fi implementat banuiesc ca va costa diamante din cate jocuri cu acel buton am intalnit, si din cate observ la pretul diamantelor pe acest joc, va fi unul destul de marisor si doar cei cu bani si care nu au timp absolut deloc de MF+taverna si vor s-o faca zilnic, deci cam putini din cate cred eu.
Punctul 4 mi se pare super.
Punctul 5 ar fi frumos sa se implementeze asa ceva. Spre exemplu cu un simplu "+" in dreptul persoanei respective sa aleaga posibilitatea de a adauga acele pf (cum e acel "+" la CL). Si sa poti da click pe acel "+" doar daca ai disponibile PF-urile necesare (sub diferite forme, pachete, cumperi pe monede sau disponibile in bara), si o CL disponibila care nu este nivel maxim. Dupa ce bagi toate PF-urile, sa alegi dintr-o lista cu CL-urile disponibile la tine in oras unde vrei sa bage urmatorul jucator.....sau invers, mai intai selectezi CL necesara, si apoi sa bagi pf-urile cerute, daca inchizi pagina/fereastra sa fii exclus din lista automat.
 

DeletedUser9385

Guest
Salutare,
1.Nu stiu ce upgrade a-ti facut dar nu se mai poate pune oferte la piata.
2. Punctele de la luptele din "expeditia ghildei" de ce nu se adauga si aceestea la nivelul ghildei...... ca tot se duc in echipa si mai este si o conditie de "min 3 membri"??????
 

DeletedUser9954

Guest
@opc1: punctele se duc catre nivelul coroanelor din expeditia respectiva. Cand ai atins un anumit numai de puncte (lupte sau negocieri) treci la un alt nivel al coroanelor, si primesti un anumit numar de putere pentru ghilda la fiecare nivel de coroane. Aceasta suma (si la nivel coroane si la puterea pe nivel de coroane) tine cont de nivelul ghildei (si posibil si de cati membri ai in ghilda).
Acele coroane le vezi sus pe mijlocul ecranului. Este o coroana cu un numar pe mijlocul ei. Acel numar este nivelul coroanei. Si daca misti cursorul pe coroana iti arata cata putere ai castigat pentru ghilda si cat se va mai adauga la urmatorul nivel.

Si in legatura cu piata, trebuie sa ai un raport cuprins intre 1:2 si 2:1, adica 1:2 fiind oferi 10 si primesti 20; iar 2:1 oferi 20 si primesti 10. Nu poti face de genul: oferi 10 primesti 21+ sau oferi 20 primesti 9. Daca nu acesta e motivul, atunci deschide un ticket la suport si zi-le situatia ta, poate e un bug care trebuie reparat de ei.
 
Sus