Important: Clasament nou din februarie

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
newlogo1.png

Dragi jucători,

În ultimele luni, am primit în mod frecvent feedback cu privire la clasamente și la faptul că nu reprezintă în mod corect reușitele și activitatea din joc (inclusiv cu privire la Clădirile Legendare și punctele oferite în clasament). Este adevărat că sunt anumite nepotriviri în clasamente, care s-au acumulat de-a lungul anilor.

Pentru a rezolva problema, ne-am hotărât să introducem anumite modificări în această parte din joc. După mai mult timp alocat luării celei mai bune soluții, am căzut de acord că sunt necesare schimbări majore pentru îmbunătățirea situației actuale.
Modificările majore vor cauza, evident, și schimbări mari în clasament: mulți jucători vor avea o poziție mai bună în clasament, dar tot la fel de mulți vor scădea în rang.

Cei mai mulți jucători care își vor pierde poziția actuală sunt cei cu un nivel foarte mare la Clădirile legendare, deoarece valoarea lor va fi una mult mai "rezonabilă" de acum înainte. Pentru a compensa, în mod simbolic, această pierdere, și pentru a oferi fiecăruia posibilitatea păstrării unei amintiri a momentului de dominație în clasament, vom salva un Top 25 din ziua dinaintea recalculării, pe care îl vom posta pe forum. În plus, toți jucătorii cu cel puțin 1.000 de puncte de clasament (când are loc recalcularea) vor primi o decorațiune, ca dovadă a reușitei lor:

goldenswords.png
Top 1% din totalul jucătorilor cu minim 1.000 de puncte vor primi o statuetă de aur.
silverswords.png
Top 10% din totalul jucătorilor cu minim 1.000 de puncte (excluzând top 1%) vor primi o statuetă de argint.
bronzeswords.png
Top 50% din totalul jucătorilor cu minim 1.000 de puncte (excluzând top 1% și top10%) vor primi o statuetă de bronz.
stoneswords.png
Toți ceilalți jucători cu minim 1.000 de puncte vor primi o statuetă din piatră.

Aceste decorațiuni nu vor putea fi obținute în niciun alt mod de-acum înainte.


Cum se va schimba, mai exact, clasamentul?
Pe 18 februarie 2016, formulele punctajelor vor fi ajustate și clasamentele recalculate. Începând de atunci, ele se vor baza pe 3 componente:
ranking_new.png


  • Puncte din bătălii. Această parte este la fel ca în situația prezentă. Toate punctele din bătălii (din luptele în care se atacă) vor fi luate în calcul în clasament, exact ca în prezent (și cu aceeași valoare). De asemenea, toate punctele obținute până acum din lupte se păstrează.

  • Bunurile cheltuite. De fiecare dată când un bun este cheltuit, valoarea lui se va adăuga la punctaj (în schema tehnologică, la Clădirile legendare, la negocierea sectoarelor și așa mai departe). Singura excepție o va face schimbul comercial - bunurile schimbate la piață nu vor fi luate în considerare în clasament (pentru a evita posibilele abuzuri). Valoarea bunurilor va depinde de epoca din care sunt (cu atât mai mare cu cât vor fi dintr-o epocă superioară). Punctele din bunurile folosite până acum vor fi adăugate retroactiv.

  • Punctajele clădirilor. Toate clădirile din joc vor avea un punctaj, calculat pe baza mărimii lor, a epocii de care aparțin și a tipului lor (clădirile de la evenimente și cele pe Diamante vor fi ceva mai valoroase față de cele standard).
Dacă în cazul clădirilor din epocile de început, modificările nu vor fi substanțiale (în comparație cu actualul mod de calcul), clădirile din epocile avansate vor deveni mai valoroase.
Punctele oferite de Clădirile legendare se vor schimba și ele semnificativ. Acestea vor fi în continuare mai valoroase decât clădirile obișnuite din aceeași eră, dar valoarea lor nu va mai fi așa de mare ca în prezent.

Valoarea în clasament a unei Clădiri legendare constă din 3 părți:


  • Valoarea standard a clădirii - o valoare a unei clădiri normale din aceeași epocă și de aceeași mărime.

  • Valoarea bunurilor necesare pentru construcția inițială.

  • Valoarea Punctelor Forge investite pentru ridicarea până la nivelul curent (însumate).
Pentru a vă face o idee despre valoarea unei Clădiri legendare în viitorul mod de calcul, iată un exemplu: o Clădire legendară, care acum oferă la nivelul 70 un punctaj de 403.625.386.158 (după cum vedeți - și cum ne-ați transmis în multiple ocazii - un astfel de punctaj dezechilibra clar clasamentul) va valora după recalculare 1.104.660 de puncte. Dacă detaliile se mai pot modifica (valoarea exactă a Punctelor Forge și a bunurilor), iar valoarea finală mai poate crește sau scădea ușor, regula generală va rămâne valabilă.

Recalcularea va schimba clasamentele semnificativ și ne cerem scuze pentru acest inconvenient. Tot acesta este motivul pentru care am făcut acest anunț încă de pe acum (când încă mai sunt 2 luni pînă la momentul modificării).
Noi considerăm că schimbările solicitate de voi sunt importante și sperăm că vor rezolva problema clasamentelor odată pentru totdeauna. Începând din februarie, clasamentele vor fi recalculate regulat (nu ca în prezent), astfel că dacă anumite puncte sunt adăugate sau nu incorect (ex. din cauza unui bug), o astfel de eroare va fi eliminată la următoarea recalculare.

Vă mulțumim pentru răbdare și nu uitați să ne transmiteți feedback-ul vostru!

Cu stimă,
Echipa Forge of Empires România
 
Ultima editare:

Lady S

Community Manager
Membru personal
Dragi jucători,

Se apropie ziua recalculării punctajului în clasamentul general. Am testat-o deja pe Beta (recalcularea este deja făcută acolo) şi acum suntem siguri că noul sistem este stabil şi funcţionează bine. Cu toate acestea, avem câteva lucruri de comunicat înainte ca recalcularea să fie făcută și aici.
Înainte de toate, recalcularea necesită o scurtă actualizare, care va arăta exact ca oricare alta. În acest timp clasamentul va fi recalculat şi premiile (bazate pe vechiul clasament) vor fi acordate aşa cum a fost descris în anunţul iniţial. Când veţi avea din nou acces la joc, veţi putea vedea clasamentul punctelor schimbat, în fereastra principala a clasamentului general, dar va dura câteva minute pentru ca noile valori să fie preluate în bara socială, textele de ajutor etc. Deci, pe termen scurt, neconcordanţele nu sunt un bug.
După cum vă amintiţi, am menţionat, de asemenea, că vom avea grijă să nu apară neconcordanţe. Pentru a realiza acest lucru, vom face o recalculare în fiecare noapte, în jurul orei 4 AM, ora serverului local, care va elimina orice posibilă problemă de punctaj şi de clasament.

Între timp, am descoperit de asemenea o aşa numită “situaţie excepțională” pe care am dori să o menţionăm: dacă veţi construi o Clădire Legendară, veţi primi puncte pentru bunurile pe care le-aţi plătit pentru construcţia schelelor acesteia. Vă rugăm să reţineţi că dacă înlăturaţi acea Clădire Legendară ulterior, veţi pierde punctele pe care le-aţi obţinut pentru construcţia ei în oraş. De fapt foarte puţini jucători şi-au şters Clădirile Legendare, dar este corect să spunem acest lucru.
Şi nu în ultimul rând: am primit destul de multe întrebări, în special cu privire la valoarea Punctelor Forge, valoarea de bază a clădirilor, a bunurilor din fiecare eră şi aşa mai departe. Înţelegem că doriţi să le știți. Cu toate acestea, nu le vom face cunoscute deocamdată. Am investit mult timp în dezvoltarea sistemului de recalculare a noului clasament şi l-am testat considerabil de mult, dar mediul de producţie diferă întotdeauna de mediul de testare. Întrucât dorim să ne asigurăm că noul sistem este ireproşabil, vom aştepta câteva săptămâni pentru a fi siguri că noul clasament funcţionează aşa cum am prevăzut şi doar atunci vă vom aduce la cunoştinţă valorile sau vom introduce anumite modificări (care, desigur, vor fi de asemenea anunţate). Aveţi cuvântul nostru!

Vă mulţumim pentru înţelegere şi pentru că jucaţi Forge of Empires!
Cu stimă,
Echipa Forge of Empires România
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Dragi jucători,

Ni s-a adus la cunoștință faptul că la această recalculare nu se vor aduna punctele câștigate de jucători pentru bunurile donate ghidei, în cazurile în care ghilda a fost desființată. Acest lucru este cauzat de faptul că datele au fost stocate la informațiile ghildei, nu la jucători. De astăzi, odată cu noul update, chiar dacă ghildele se vor desființa, punctele pentru bunurile donate nu se vor mai pierde.

Mulțumim pentru înțelegere,

Echipa Forge of Empires România
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Dragi regi şi regine,

Am analizat cu atenţie feedback-ul vostru peste weekend şi am dori să abordăm câteva dintre cele mai menţionate lucruri.

În primul rând, am dori să subliniem faptul că recalcularea clasamentului era necesară, nu doar pentru că vechiul sistem era înclinat către supraevaluarea Clădirilor Legendare, dar şi pentru că alte aspecte creau probleme în clasamentul vechi. Unul dintre acestea era faptul că nu era posibilă o recalculare a clasamentului în mod regulat, ceea ce a permis ca erorile să afecteze punctajul de-a lungul timpului. Ocazia de a adăuga opţiunea de recalculare în mod regulat a clasamentului a fost unul din motivele pentru care am decis să nu mai contorizăm colectările de monede, provizii sau bunuri. Dacă am fi păstrat acest aspect al sistemului de punctare, nu ar fi fost posibil să facem clasamentul re-calculabil şi pe termen lung am fi lăsat din nou deschisă calea spre erori.

Această schimbare nu este menită să aducă un avantaj luptătorilor sau săi pedepsească pe comercianţi. În timp ce am citit argumentele voastre, ne-am dat seama că unii dintre voi aţi ajuns la această impresie. Dorim să reţineţi că efectul perceput în prezent este creat de jucătorii care fac abuz de sistemul GvG într-un mod în care nu s-a intenţionat să fie utilizat. Aceasta nu este o problemă nouă dar este una care a fost pe lista noastră „lucrurilor de făcut” de ceva vreme – şi tocmai a urcat pe un loc fruntaș în această listă. Vom acorda o mai mare atenţie acestor probleme din GvG şi efectelor lor în noul sistem al clasamentului.

Pe lângă posibilitatea de a recalcula clasamentul şi de a preveni erorile, un alt motiv pentru care nu mai sunt contorizate colectările de monede, provizii şi bunuri a fost unul de proiectare. Aici accentul ar trebui mutat de la recompensarea colectărilor spre recompensarea folosirii monedelor, proviziilor şi bunurilor colectate.

Am urmărit îndeaproape comentariile voastre şi vom continua să o facem, şi în timp ce putem înţelege dezamăgirea iniţială şi poate chiar furia în privinţa acestei modificări, vă asigurăm că a fost una necesară, care va asigura un clasament mai sigur și o distribuție a punctelor îmbunătăţită.

Echipa Forge of Empires
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus