Incidentul nu mai exista!

Vali

Well-Known Member
O noua eroare in joc, in legatura cu incidentele.
Se pare ca incidentele au ceva erori la colectare. Cand dai click pe ele apare un mesaj de eroare care spune ca "Aceasta recompensa nu mai este disponibila".
Eroarea se pare ca a fost raportata si pe Beta, deci, se pare ca problema nu e doar pe serverele romanesti!

Va pun eroarea postata de cei de pe Beta, dar ei am intampinat-o deja de doua ori!

2021 0423 - incident.png
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu cunosc terminologia IT, dar este posibil ca netul sa se miste mai greu si sa fie un interval mai mare de timp intre momentul in care tu dai clic si momentul in care este receptionata comanda. Daca in intervalul asta incidentul si-a terminat existenta, primesti un astfel de mesaj.
 

Vali

Well-Known Member
Totusi tind sa cred ca e o eroare. M-am gandit si eu la faza sa dau click in ultima fractiune de secunda de viata a incidentului, si pana se receptioneaza click-ul pe server e clar ca a expirat, dar mi se pare ciudat ca tot acum de cand a inceput sa imi apara mie au postat si pe beta aceeasi eroare. E un semn de intrebare, totusi!
 

Vali

Well-Known Member
Eroare recompensa.jpg

Am intalnit-o din nou in seara asta, de fapt chiar acum 2 minute!
"Frumusetea" e ca am si vazut ce s-a intamplat. Dupa ce am colectat un incident (barca) acesta a reaparut imediat putin mai jos. Am cules un altul, din viteza, apoi cand am dat click pe cel care a reaparut, mi-a aparut mesajul de eroare. Cred ca nu se inregistreaza corect in server preluarea incidentului, el reapare doar ca obiect pe harta, dar fara un "premiu" atasat!
 

Vali

Well-Known Member
Inca unul, prins "in flagrant" :D

Lipsa-incident.gif
 

dunbarton

Well-Known Member
Ceea ce mi se pare interesant este ca mesajul "aceasta recompensa nu mai este disponibila" indica faptul ca programatorii au luat in calcul posibilitatea unei asemenea erori.
 

Vali

Well-Known Member
Asa e! Probabil e si din cauza ca totul e asincron. Nu inteleg totusi de ce a raspuns la atatea click-uri.. adica inteleg la primul, dar, personal, as fi eliminat obiectul invizibil din zona respectiva imediat dupa prima eroare intampinata! In plus, e clar ca elementele animate (oameni, masini, etc) nu verifica si daca elementul de tip incident mai e vizibil cand isi opresc deplasarea!
 

Vali

Well-Known Member
S-a eliminat eroarea, dar partial! Acum se pare ca dai click pe un incident si pur si simplu dispare fara sa mai zica nimic. Dar e ilogic, daca timpul de valabilitate a incidentului a expirat, de ce se mai afiseaza? Trebuie sa deduc eu, ca daca n-am primit nimic, inseamna ca de fapt incidentul respectiv era dus cu pluta!

Pe langa asta am mai observat si la EG, la relicve o problema de genu'... Am dat click pe o relicva a disparut si a aparut iarasi in acelasi loc. Abia dupa al doilea click pe ea a disparut si mi-a acordat premiul!

Cam multe hibe de-astea in ultima perioada! Nu mai fac fata instructiunile/functiile? Conexiuni instabile la servere? :rolleyes:
 
Sus