Istoricul punctelor Forge...

Vali

Well-Known Member
Buna!

Va rog, implementati in log afisarea instoricului "cheltuirii" PF-urilor... Chiar acum am avut o mica "disputa" cu un coleg de ghilda, care imi spune ca nu i-am pus punctele la cladire, dar eu stiu sigur ca i le-am pus, pentru ca ... STIU si vad clar si stocul punctelor mele, care NU mai sunt :)))

Bagati in istoric, asa as putea sa ii trimit print screen sa ii arat ca punctele mele i s-au dus lui la cladirea X.

Nu stiu care ar fi "chichita" sa nu se afiseze acest consum de puncte in istoric!

Mersi!
 

dunbarton

Well-Known Member
Dar exista asa ceva.
Te duci pe cladirea legendara a colegului, iar in partea de jos, deasupra butonului "inchide", ai o fereastra care iti arata nivelul curent. Dai clic pe sageata la stanga si iti ruleaza fiecare nivel inferior al cladirii, aratand la fiecare nivel ce jucatori si cu cate PF au contribuit.
 

Vali

Well-Known Member
Nu la asta m-am rferit dunbarton... Ci la istoricul cheltuirii punctelor forge de la tine, ceva de genul:
Ai contribuit cu 10 PF la CL Aachen a userului X...
Ai contribuit cu 1500 PF la CL Dom a userului Y...

etc...

Sa iti apara in istoric, asa cum iti apare cine ti-a motivat/finisat cladirile, cand iti este atacat orasul, cand intra cineva pe taverna, si asa mai departe... acolo in ecranul ala ar fi foarte bine sa iti apara si istoricul asta al cheltuirii punctelor forge, avand in vedere ca pot sa se iste discutii inutile... Atata timp cat eu pot demonstra print-un print screen ca am donat punctele la cladire, si momentul cand am facut-o, e foarte simplu..
Daca faci tichet, il faci degaba pentru ca nu iti ofera informatiile astea, chiar daca ei au legatura directa la baza de date, nu vor sa iti dea un log cu informatiile pe care le doresti! SI asta nu prea o vad ca o chestie ok.. Adica, pana la urma e o chestie care tine de securitatea contului meu, e un istoric al event-urilor care se intampla la mine in cont. De ce sa nu il pot vedea?!
 

dunbarton

Well-Known Member
Am inteles, dar cred ca s-ar incarca foarte mult istoricul. Daca acum sunt pastrate informatiile pe ultima saptamana, dupa ce s-ar implementa propunerea ta, istoricul in zile s-ar reduce, cred, la jumate.
 

Vali

Well-Known Member
Pai si la ce ma ajuta un istoric de acum o saptamana, daca eu nu pot vedea o informatie de acum 5 minute?
Mai mult, nici macar prin tichet nu iti ofera informatia! Eu asta nu inteleg de ce!
Pentru ca, ok, nu oferi in log-ul aplicatiei/jocului, dar ofera macar cand iti cere cineva!
E ca si cum m-as duce la banca sa-i cer un extras si domnisoara de la ghiseu imi spune: "Pai, n-aveti de ce sa aveti la indemana istoricul! Ce, nu stiti ce ati facut?! "... Ma, da' poate imi trebuie mie, ca am Altz :D Da-mi sa vad ce am facut pe ultima ora, cat am fost activ! Nuuu... nu vor, si nu pot sa inteleg de ce!
 

dunbarton

Well-Known Member
Eu cred ca s-a intamplat altceva. Din greseala ai contribuit la alt coleg, sau la alta CL a colegului, iar acum ai vrea sa descoperi unde ti s-au dus PF. Eu spun ca daca acel coleg afirma ca nu ai contribuit, inseamna ca el nu-ti vede contributia, deci contributia ta a ajuns in alta parte.
Daca ai contribuit acum o ora, sau doua, sau o zi, o posibilitate ai sa te duci la Primarie - Noutati - Cladiri legendare, iar acolo sunt prezentate, de sus in jos, CL cu contributiile tale, de la cea mai recenta contributie, catre cea mai veche.
 

Vali

Well-Known Member
Mersi Dunbarton... Misto, uite ca de asta nu mi-am dat seama, si culmea e ca e cladirea lui, nu a altuia.
Dar tot ar fi bine un istoric :D
 

DeletedUser12551

Guest
Eu cred ca s-a intamplat altceva. Din greseala ai contribuit la alt coleg, sau la alta CL a colegului, iar acum ai vrea sa descoperi unde ti s-au dus PF. Eu spun ca daca acel coleg afirma ca nu ai contribuit, inseamna ca el nu-ti vede contributia, deci contributia ta a ajuns in alta parte.
Daca ai contribuit acum o ora, sau doua, sau o zi, o posibilitate ai sa te duci la Primarie - Noutati - Cladiri legendare, iar acolo sunt prezentate, de sus in jos, CL cu contributiile tale, de la cea mai recenta contributie, catre cea mai veche.

Corect, problema este ca acolo vezi istoricul la cladirile neinchise, daca cladirea s-a inchis dispare de acolo
 

DeletedUser8328

Guest
Eu nu înțeleg... Amândoi sunteți leneși?
Și unul și altul puteți vedea, așa cum a scris cineva mai sus. Nu trebuie nici un print-screen sau log. Atât proprietarul, cât și donatorul, intră exact pe clădirea respectivă, unde se văd toți donatorii, cu nume și cantitate.... La nivelul actual, cât și la oricare nivel anterior. Dacă tu vezi, vede și el! Lasă-l să "fiarbă" dacă nici așa nu înțelege.
 

DeletedUser8328

Guest
cel care a deschis subiectul (in cazul asta ''donator'' ) si cel care a deschis cearta :=D
 

Dumi.

Well-Known Member
Decat sa implementeze tampenia asta [fara suparare], mai bine ar face ceva cu trupele de asteroizi :)))
 

DeletedUser10378

Guest
@vdumitrescu20 nu sunt primele trupe aiurea, nu cred că vor fi nici ultimele. Enjoy them.
Faptul că sunt ușor de bătut înseamnă mai multe puncte gratuite, indiferent că e EG, GvG sau GBg. Tancurile de viitor au putut fi folosite până în virtual inclusiv. Abia după ce a apărut Marte au devenit inutile. Bucură-te de faptul că îți poți folosi trupele din Marte, în continuare, fără probleme.
 

Dumi.

Well-Known Member
@vdumitrescu20 nu sunt primele trupe aiurea, nu cred că vor fi nici ultimele. Enjoy them.
Faptul că sunt ușor de bătut înseamnă mai multe puncte gratuite, indiferent că e EG, GvG sau GBg. Tancurile de viitor au putut fi folosite până în virtual inclusiv. Abia după ce a apărut Marte au devenit inutile. Bucură-te de faptul că îți poți folosi trupele din Marte, în continuare, fără probleme.
Ambele tale raspunsuri din ambele topice arata ca nu prea esti cu luptele. Fara suparare [si daca e cu suparare, aia e], esti pe dinafara total.
La GBG, cand bonusurile cresc, nu mai e chiar asa bine.
Iar ideea [ta] conform careia ar trebui sa ma bucur de trupele de marte in era asta noua, e o idee de bunicut batran.
EVOLUTIE!!!
Ia DEX-ul si vezi ce inseamna aia
 

Dumi.

Well-Known Member
Nu mai vorbesc ca design-ul trupelor e urat cu spume :)))
Unitatea aia grea cel putin, dupa ce ce e impotenta, arata ca roboteii aia rai din filmele cand bunicii mei descopereau televizorul cu lampi.
Adica trec de la paznicul blindat care arata super si se comporta profesional pe campul de lupta, la gluma asta cu carapace de testoasa urata si sontoroaga :)))
 

Vali

Well-Known Member
Dumitrescule, ai stricat topicul asta cu trupele tale :D:D:D [fara suparare ;) ]
@adimucu , faptul ca nu se vede cat, cum si cand ti-ai cheltuit punctele forge, e totusi o problema, mai ales ca nici ei nu vor sa iti raspunda la un tichet deschis pe suport, cu o asemenea informatie. Si nu pot sa cred ca nu exista informatia in log, ci pur si simplu nu vor sa ti-o dea.
De afisat in aplicatie, e foarte simplu din punctul meu de vedere, mai ales ca exista posibilitatea sa se faca filtre. Aplicatia nu creste cu absolut nimic, logul nu creste cu absolut nimic, e pura afisare de informatie! Si dumitrescule, nu e o tampenie... daca tie ti se pare, asa mi se pare si mie sau altuia problema ta cu trupele din nu stiu ce era, hai sa fim seriosi... E o cerere pe care am vazut-o inclusiv pe Beta, deci nu sunt singurul care si-ar dori sa vada in istoricul de la primarie si cheltuirea punctelor forge.
Spor ;)
 

DeletedUser10378

Guest
Raspund la ambele. Azi am trecut în Marte. Așa că sunt pe dinafară la modul lor de funcționare. Dar te descurci cu ce ai. Nu e ca si cand numai tu joci cu ele. Același handicap îl are și adversarul. La partea cu urâțenia, îți dau dreptate 1000%
 

DeletedUser8328

Guest
Dumitrescule, ai stricat topicul asta cu trupele tale :D:D:D [fara suparare ;) ]
@adimucu , faptul ca nu se vede cat, cum si cand ti-ai cheltuit punctele forge, e totusi o problema, mai ales ca nici ei nu vor sa iti raspunda la un tichet deschis pe suport, cu o asemenea informatie. Si nu pot sa cred ca nu exista informatia in log, ci pur si simplu nu vor sa ti-o dea.
De afisat in aplicatie, e foarte simplu din punctul meu de vedere, mai ales ca exista posibilitatea sa se faca filtre. Aplicatia nu creste cu absolut nimic, logul nu creste cu absolut nimic, e pura afisare de informatie! Si dumitrescule, nu e o tampenie... daca tie ti se pare, asa mi se pare si mie sau altuia problema ta cu trupele din nu stiu ce era, hai sa fim seriosi... E o cerere pe care am vazut-o inclusiv pe Beta, deci nu sunt singurul care si-ar dori sa vada in istoricul de la primarie si cheltuirea punctelor forge.
Spor ;)
Eu cred că vorbim de lucruri diferite...

Cum "nu se vede" frate, unde ai cheltuit pf?!? Aici e vorba de 2 jucători concret, unul a donat la celălalt, iar celălalt zice că
NU! Păi intri pe legendara respectivă și îți vezi numele acolo dacă ai donat! Dacă nu ești la ultimul nivel, dai pe nivelul anterior... Și așa mai departe
 

dunbarton

Well-Known Member
Păi intri pe legendara respectivă și îți vezi numele acolo dacă ai donat! Dacă nu ești la ultimul nivel, dai pe nivelul anterior... Și așa mai departe

Asta rezolva problema punctual, adica in felul asta ii poate arata colegului ca a contribuit sau colegul ii poate demonstra ca nu a contribuit.
Durerea lui Vali este ca el contribuie in atat de multe locuri si de atat de mult timp, incat a pierdut sirul, mai bine zis, el nu mai stie exact ora, numarul PF si CL. Ar vrea un tabel cu cateva coloane care sa-i dea, de ex. pe ultimele 6 luni, informatiile de care vorbeam. Daca s-ar putea, aplicatia sa faca si sortari, sau sa poata fi exportata/ salvata pe dispozitivul propriu, ca acolo, in pauza de cafea, sa faca analize, grafice, sa stabileasca tendinte.

Si nu pot sa cred ca nu exista informatia in log, ci pur si simplu nu vor sa ti-o dea

Normal ca nu vor sa ti-o dea, ca daca ti-o dau, aflu si eu si vreau, afla si dumitrescu si vrea, afla si pison, care a tinut o evidenta separata si daca nu se pupa ce-i dau ei cu ce are el inseamna ca trebuie sa bage bani ;) , s.a.m.d..
 
Sus