jucatori din vecinatate

  • Autor subiect DeletedUser10246
  • Data de început

DeletedUser10246

Guest
Buna ziua. As dori sa stiu de ce in vecinatate sunt alesi jucatori din era superioara cu care orice lupta chiar si cu cladiri legendare dedicate atacului ridicate la nivel mare , lupta impotriva lor este soldata cu esec? In acest caz se naste intrebarea : La ce folosesc cladirile legendare dedicate atacatorilor daca odata cu cresterea nivelului in loc de a beneficia de acestea , suntem pusi in situatia de a intalni adversari mai puternici ?
 

DeletedUser10246

Guest
As dori totusi un raspuns la intrebarea mea. Va dau si exemplu: cum de sunt Eu din industriala pus in situatia de a lupta cu "dansorin" din ghilda "alfa si omega" din progresista care detine trupe din moderna ? Ce fel de cont are acel jucator si cum si-a putut dezvolta orasul pe un teritoriu foarte mic sa fie plin doar de cladiri legendare ? Si de ce eu care am muncit sunt pus in situatia de a lupta inechitabil cu astfel de jucatori ? Da va rog frumos, raspundeti!
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Unitățile mai avansate decât epoca în care se află un jucător se obțin de la misiunile prințesei, care urmează linia provinciilor cucerite pe hartă. Oricine poate avansa pe hartă mai repede decât în tehnologii, dacă așa decide să își facă strategia de joc.
 

DeletedUser10246

Guest
Va multumesc pentru bunavointa de a raspunde , chiar daca e doar partial raspunsul. Remarc totusi interesant faptul ca desi eu am cucerit aproape in totalitate harta din epoca superioara mie , printesa de care ati pomenit , posibil sa fie suparata foc pe mine ca nu m-a invrednicit nici macar cu o unitate din epoca superioara , macar sa fi avut si eu asa pentru apararea metropolei pe care o detin. Stima.
 

Dumi.

Well-Known Member
Aproape in totalitate nu inseamna in totalitate. Atentie...unele trupe din ere viitoare mai vin si din misiunile suplimentare [nu bonus] pe care le mai da generalul armatei tale....
 

DeletedUser11584

Guest
Nu asta e problema...ori jocul nu este bine optimizat ori o anumita categorie de jucatori este avantajata.Nu stiu cum se face dar de fiecare data cand se genereaza vecinii nu am parte decat de vecini in fata carora nu am nici o sansa.Ca si in alte jocuri de genul asta cine baga bani primeste si ajutor.Ar trebui sa se tina cont de punctajul fiecaruia si sa nu mai fie diferente atat de mari intre vecini...
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Vecinătățile nu țin cont de punctaj, ci de epoca din cercetări. Banii nu au nicio relevanță.
 

DeletedUser11584

Guest
Si cum se face ca tot timpul am mai mult de 50 de vecini mai dezvoltati si doar 4-5 de acelasi nivel sau mai mici....vrei sa spui ca vecinii sant din aceeasi epoca?
 

Lady S

Community Manager
Membru personal
Vecinătățile sunt grupate pe epoci și la momentul în care se schimbă au jucători din maxim 2 epoci consecutive.
 

Dumi.

Well-Known Member
Gerulas99, cat ai la atac si aparare cand ataci, respectiv la apararea orasului tau?
Adica nu te-ai gandit ca acea [ne]sansa impotriva vecinilor se datoreaza si faptului ca ai valori mici la atac si aparare?
Iar vecinatati pe baza de punctaj nu se poate, pentru ca eu am vazut jucatori din ere mari, spre arctic si oceanic, care au punctaj cat am eu in industriala....cum ar fi?

Late edit:
Hai ca te-am gasit pe Dinegu. Nu stai cine stie ce nici la atac nici la aparare.
In schimb m-a lovit mesajul de intampinare, scos parca dintr-un film pentru adulti :D....
 

DeletedUser11584

Guest
De...ne plac filmele:p.Eu sant de acord cu tine,ca la orice joc de genul asta felul in care decizi sa te dezvolti poate conta dar se stie foarte bine ca cea mai simpla cale e cea cu bani...nu cum spune domnisoara/doamna de mai sus ca nu au relevanta,sant unii care au o gramada de cladiri care se iau doar cu diamante.Si ar mai fi si sistemul de lupta din aparare care nu e tocmai cel mai corect.
 

Dumi.

Well-Known Member
Sistemul de lupta din aparare nu este niciodata corect pentru noi oamenii, pentru ca este folosit de computer, care in 99,99% din cazuri, da gres.
Asa cum mai spuneam cuiva, important e sa ai un atac suficient de bun, incat sa treci de apararea vecinului si sa il faci sa se team sa te mai atace si a doua oara. Asta, cumulat cu o aparare de minim 300% ar putea descuraja un vecin prea insistent.
Iar domnisoara de mai sus spunea dor ca vecinatatile nu tin cont de punctaj....asa este, iti pot confirma.
Pe B am 9.675.607 puncte, iar urmatorul dupa mine are doar 2.250.714 puncte. Ultimul in grila de vecini are 66.339
 

DeletedUser11584

Guest
N-am decat sa aplic tactica stramoseasca....otravim fantanile,ardem granele si admiram rasaritul de soare
 

Dumi.

Well-Known Member
Asta s-ar traduce, in joc, prin culegerea rapida a productiilor, ca sa nu mai aiba ce jefui :))
 

DeletedUser8328

Guest
sau fa greva foamei vreo 2 saptamani... :D ceea ce s-ar traduce: blocheaza cladirile de productie si ramai doar pe dezvoltare tehnologii sau cladiri legendare. si motivari eventual. iar daca ai Alcatraz cel putin in timpul asta faci o rezerva de armata. iar in cazarma nu mai pune nimic, sa nu mai ia nici puncte cand te ataca. sunt sanse sa uite de tine in 2 saptamani. daca nu merge, inseamna ca sunteti uniti de soarta, nu se poate face nimic.

ca sa inchei cu o gluma, pe mine tocmai m-a atacat soacra-mea. pe bune, e un vecin cu username ''soacra-ta'' :D
 

Dumi.

Well-Known Member
Cand ai 16 ferme nu iti permiti sa decuplezi de la primarie. Nemai vorbind ca decuplarea doar a unor cladiri poate insemna reorganizarea orasului [timp, nervi, crize....doar pentru cat?...doua saptamani?]
E o tampenie fara margini sa deconectezi....adica din cauza unuia, ce fac? In loc sa adun 40 de pf, adun 35 sau 30. DAR ADUN!
Daca deconectez nu mai am parte nici de acele pf? WRONG!!!! Pai crezi ca acele cercetari sau cladiri legendare pe care le mentionezi se cresc cu lapte batut? :)))))
Asta e la fel cu acele cladiri de productie pe care le gasesc ca produc cate una sau doua bunuri la nu stiu cate ore, pentru ca jucatorul respectiv se incapataneaza sa ocupe 5x4 patratele desi nu are un depozit care sa ii boosteze productia :)))
Mai pe romanste, lipsa totala e stratefie run joc de strategie :)
 

DeletedUser10246

Guest
Eu am mai constatat urmatoarea situatie: pe primul loc pica de regula aceleasi persoane, am observat asta pe parcurs indelungat cand s-au mai rotit vecinatatile. Intrebarea e de ce nu pica si ei pe locuri din urma avand si ei la randul lor jucatori cu un lvl mai mare la era ? Sau de ce nu primesc si eu "intamplator" loc fruntas in vecinatate ? Chestia asta imi sugereaza ideea ca cei din locurile fruntase au o oarecare legatura si cu administrarea jocului .... Mai exact "cine imparte , parte-si face"
 

Dumi.

Well-Known Member
Mai exact "cine imparte , parte-si face"
dezvolta treaba asta ca nu o inteleg deloc.
Eu sunt primul in vecinatate de vre-o doua luni jumatate trei....crezi ca au adminii vre-un interes la mine sau viceversa?
Adica ce avantaje ar putea sa aiba un admin ca ajung eu in vecinatate sa fiu mereu pe loc 1?
Cat despre legatura intre mine si administratia jocului....singura legatura este ca le spun verde in fata tot ce nu imi convine la acest loc [de vreo 2 ori am fost si banat pentru asta, se intelege :) ]
 

DeletedUser10246

Guest
Si totusi care este explicatia logica , ca unii (nu unu ! ) pica de mai multe ori pe locu 1 in vecinatate iar altii doar pe la mijloc?
 

DeletedUser9954

Guest
explicatia logica este ca fiecare batalie pe care o castigi iti creste la puncte...clasamentul vecinatatilor tine cont de puncte, dar vecinatatile in sine tin cont de era in care te afli...adica unu din Moderna (care are de preferat si un alcatraz) care da lupte zilnic va putea fi inaintea unuia din Postmoderna la punctaj daca cel din PM nu da nici o lupta.

Sa fie clar, acest joc este international segmentat pe mai multe tari, "adminii" de care faci referire (respectiv cei de pe serverul RO) nu au decat drept sfatuitor si mesager catre developeri/administratori (cei angajati). Chiar daca vor nu pot ajuta 1-2 jucatori (desi daca se afla ca ar vrea cred ca ar fi dati jos din functie) indiferent daca le sunt prieteni/familie. Cel putin asta e punctul de vedere al meu personal.

Si inca un lucru despre vecinatati: ca sa nu mai fii atacat de catre vecini, cauta refugiul campionului la un event, pune si Alcatrazul, baga 8 campioni din era actuala in aparare, si pune toate Flacarile Ritualice, Ascunzatorile de tigru, Turnurile de Veghe (orice cladire care ofera bonus in aparare, si aici nu ma refer la Zeus, Aachen sau Del monte, alea ofera bonus doar cand ataci, nu cand aperi orasul). Cu un bonus de 300% cum zicea mai sus vdumitrescu20, ar trebui sa respingi pe toti atacatorii, indiferent de locul pe care il ocupi in vecinatate.
Ca sa ai succes in vecinatate sa fii cat mai "sus in lista", stagneaza intr-o era anume, ca in orice era ai fi, gasesti cate 10-20 persoane care au puncte de numarul milioanelor, fiindca joaca de cand s-a deschis lumea (sau cel putin de o perioada indelungata) si stagneaza in era respectiva, asigurandu-le un loc fruntas in lista vecinatatilor cu CL-urile lor de nivel 10+, bonus mare in aparare si uneori aparare plina de campioni (cea mai buna aparare cand ai bonus mare in aparare).


Si cat tine de diamante, o mica ideea ca de la cineva care a cumparat destul de multe, nimeni nu cumpara cladiri direct pe diamante (oricum nu poate cumpara la discretie), principalul motiv ca nu sunt disponibile decat la anumite evenimente ale serverului, dar si fiindca sunt extrem de scumpe cand le cumperi direct. Singurul lucru care iti ofera un avantaj "direct" daca cumperi pe diamante sunt expansiunile pe diamante (si singurul motiv pentru care ai vrea sa cumperi diamante, sau pe care sa cheltui diamante cand le strangi).
 
Ultima editare de un moderator:
Sus