jucatori din vecinatate

  • Autor subiect DeletedUser10246
  • Data de început

Dumi.

Well-Known Member
Sut doar partial de acord cu Valyoyo. Campionii aceia in aparare....deh....nu stiu ce sa zic....depinde de era in care esti....
Eu cel mai mult ma bucur cand gasesc campioni in aparare....trec cel mai usor de ei si cel mai rapid. Cea mai buna armata in aparare o consider [pe baza de experienta] cea formata din tunuri si grei. Este foarte greu de facut o strategie pentru armatele de aparare, pentru ca depinde de mult prea multe lucruri. Insa cel mai greu mi-a fost sa trec de armatele formate din grei si tunuri.
Ce sfat mai pot da pentru armatele de aparare: nu pierde timpul cu banditi in ele...banditii in aparare sunt periculosi [cu cat sunt mai multi cu atat mai periculosi], pentru orasul tau....iti omoara trupa in care se transforma si la urma ti-i ia pe rand...
Pe de alta parte repet ce am mai spus....nu apararea e baza....ci atacul tau....dezvolta un atac atat de puternic incat sa il faci pe cel care te ataca sa se mai gandeasca daca sa te mai atace sau nu.
 

DeletedUser10246

Guest
Campionii sunt unitati rapide , deci nu au ce cauta in aparare deoarece apararea e jucata in mod automat si total nefavorabil unitatilor de atac, decat eventual daca sunt cu doua ere in fata... In schimb ninja sunt utili daca sunt maxim 2, in functie de puterea si tipul unitatilor de aparare pot fi chiar 3 - 4, daca apararea are mai multi grei decat artilerie. Inamicul pierde totusi niste lovituri ... Aici intervine putin si norocul care tine de harta generata si tipul unitatii in care se transforma ninja.
 

DeletedUser9954

Guest
Nu imi amintesc din ce era, cred ca din moderna sau pm, campionii sunt unitati grele...si au aparare mai mare decat unitatile grele din erele respective. De aceea zic ca e buna apararea din campioni daca ai bonus mare de aparare, un minim de 300% ar fi suficient sa respingi orice atac cu 90-100% bonus.
Si intradevar, din viitor in sus e mai indicat sa bagi alte aparari, cum ar fi tancurile si microundele (sau cum se numesc artileriile din viitor ca am uitat)
 

Dumi.

Well-Known Member
E posibil ca sa fie asa cum spui....eu am un campion din pstmoderna si e foarte bun in atac, alaturi de banditi [eu abia ce am avansat in progresista]
In aparare insa mi se par mai bune unitatile de comando [sunt ascunse in padure]
Totusi in erele mai mici [adica tot ce tine pana la moderna, eu cred ca cel mai rau e sa bagi banditi in aparare si mai putin rau dar tot rau este sa ai campioni in aparare!!!
 

DeletedUser9954

Guest
Banditii sunt cei mai rai de pus in apararea orasului, in special incepand cu era in care unitatile pot ataca de la distanta, ca cei care dau sa atace manual iti ataca prima data unitatile in care se pot transforma banditii, iar apoi iti pot ataca banditii ultimii, facandu-i sa moara dintr-o lovitura, indiferent de atac/aparare (mor instant ca nu mai au in ce se transforma).

Campionii sunt unitati rapide pana in era moderna (inclusiv), incepand cu PostModerna ei devin unitati Grele, si pana in Maine (inclusiv) sunt cele mai bune unitati de aparare a orasului daca ai un bonus de aparare a orasului de minim 290% (in situatia in care atacantul are atac de 90-120%). Ca in situatia asta, campionii vor primi numai 1, maxim 2 bagube cu fiecare lovitura, facand atacantii sa piarda automat (ori se retrag ori dau pe manual/auto si pierd lupta si unitatile), ca pana iti omoara 1 campion, ei pierd vreo 2-3 unitati.
 

DeletedUser5468

Guest
Depinde și de atacator ce bonus are, că dacă-ți vine cu 300% și 210% când te atacă, poți avea cam orice apărare ai vrea tu cu tot cu 290% bonus în apărare, sau chiar 600% apărare, trece de tine de n-ai aer, nu-ți mai vezi unitățile prin curte.
Dar, până acum, nimic de obiectat în ceea ce ai spus mai sus, într-adevăr așa e.
 

Dumi.

Well-Known Member
De fapt apararea de 290% eu personal as considera-o destul de mica. De la 450-500 in sus se simte. La atac de 300% nici o armata nu poate face fata, decat daca e 3 ere in fata si are minim 500% aparare si 30% atac.
Totusi armatele de aparare pe mana computerului fac munca usoara atacatorului :)
 

DeletedUser5468

Guest
De fapt apararea de 290% eu personal as considera-o destul de mica. De la 450-500 in sus se simte. La atac de 300% nici o armata nu poate face fata, decat daca e 3 ere in fata si are minim 500% aparare si 30% atac.
Totusi armatele de aparare pe mana computerului fac munca usoara atacatorului :)

Mi-aș fi dorit să implementeze și ceea ce am propus în beta mai de mult timp, pe lângă modul de a ataca vecinii ca de până acum să existe și o a doua posibilitate, „atacul vecinilor live sau provoacă” în care să accepte vecinul respectiv să lupte în apărare contra ta cel ce îl ataci , player versus player, acolo se vedea valoarea adevărată a fiecărui jucător, strategie versus strategie.
 

DeletedUser10246

Guest
Mi-aș fi dorit să implementeze și ceea ce am propus în beta mai de mult timp, pe lângă modul de a ataca vecinii ca de până acum să existe și o a doua posibilitate, „atacul vecinilor live sau provoacă” în care să accepte vecinul respectiv să lupte în apărare contra ta cel ce îl ataci , player versus player, acolo se vedea valoarea adevărată a fiecărui jucător, strategie versus strategie.
Ar exista atacanti care sa prefere cea de-a doua posibilitate ? :p
 

DeletedUser10246

Guest
Eu cred ca scopul este de a castiga lupta nu de a demonstra ceva riscand pierderi. Cu jucatori mai tari nu ai avea nicio sansa de castig , in schimb prin joc automat in aparare te ajuti de banditi si invingi lejer. Iar jucatorii atacati dar mai slabi , nu ar avea ei nici un motiv sa se chinuie. O astfel de idee vine cel mai probabil din postura celui atacat si nu a celui care ataca .... Mai degraba ar fi mai buna idee de implementat ca cel atacat sa aibe optiunea de a juca manual daca este pe faza in momentul atacului asupra sa...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser10246

Guest
cum naiba revin o sama de jucatori inapoi intro era anterioara? :O Am vazut clar ca jucatorul "dansorin" din lumea A pe care l-am urmarit suspectand-ul ca primeste pentru jaf ponturi de la administratie, cum a trecut in moderna. Acuma iarasi a revenit in progresista! Cum se poate asa ceva? Cine este de fapt acet jucator ?
 

DeletedUser10246

Guest
De acum inainte o sa fac si captura / poza cu camera foto la toti vecinii din retea, ca am mai avut eu astfel de dubii si cu alti vecini ...
 

DeletedUser9966

Guest
Este cert ca nu poti reveni la o epoca anterioara odata ce ai progresat. Poate au fost doua nume aproape identice si nu ai bagat de seama.
 
Sus