Limitarea nr de prieteni

  • Autor subiect DeletedUser10418
  • Data de început

DeletedUser10418

Guest
Buna ziua,

Nu am vazut nicaieri asa ceva, limitarea prietenilor ... e o ineptie.
Putem limita nr de colectari de exemplu, de ajutor ... dar nu nr de prieteni.
Parca suntem in ww2 cand s-a ridicat zidul Berlinului.
E restrictiv, limitativ si impotriva drepturilor fiecarui jucator.

Propun:

1) nelimitat prieteni
2) nelimitat sa poti ajuta la legendare
3) colectezi doar la primii 100 dar sa poti motiva/finisa pe toti
4) nelimitat taverne
 

DeletedUser10418

Guest
Hai jucatorilor, spuneti-va pct de vedere, doar asa sunt luate in calcul propunerile noastre.
Astept opinii pro si contra.
 

DeletedUser9890

Guest
Salut, nu pot sa spun ca ma împotrivesc propunerii tale, însa ideea de prieteni este pentru a primi un ajutor extra fata de cel al vecinilor si confratilor din ghilda, ori sa ai prieteni nelimitati ar insemna sa adaugi de exemplu si 1000 de persone, exemplu prin absurd binenteles, ori nu cred ca cineva are suficient timp sa ofere ajutor la 1000 de persoane + sa le mai viziteze si tavernele. La ce bun sa ai prieteni nelimitati daca nu ii poti ajuta pe toti. De exemplu eu aveam 80+de prieteni si cu toate acestea nu aveam zilnic motivate toate cladirile, a trebuit sa recurg la pachetele de motivare, pana am facut curatenie si am ramas cu 60 dar buni.

In plus dacă stai si te gândești limita este de 160 de prieteni dacă nu ma înșel, 80 de cereri poți sa trimiți tu, însa ceilalți jucători pot sa iți trimită alte 80 de cereri la rândul lor.
 

DeletedUser10418

Guest
Salut,

Cred ca ceea ce spui tu depinde de fiecare in parte dintre noi.
Daca tu nu ai timp nu inseamna ca ceilalti nu au timp.
Eu am 94 de prieteni si imi ia intre 2-3 minute sa ajut si sa vizitez taverne. Si am lejer 20 de minute sa imi aloc pe zi pentru asta. Asa ca asta inseamna in jur de 800 prieteni.
Si mai e idea de libertate daca tu nu poti sa faci de ce sa nu face eu ? Daca tu nu poti sa ajuti 1000 de oameni eu de ce sa nu fac ? Ca sa moara si capra vecinului sau de invidie nu ma lasi ?

Cred ca ar fi bine sa lasam oamenii sa decida pentru ei insasi, asa e corect.

Daca tu nu ai timp o sa adaugi 80 de prieteni si eu o sa adaug 900 ca am timp, te oftici ?
 

DeletedUser6079

Guest
salut,aici nu e vorba despre cat timp avem fiecare pentru a ne satisface atat ghilda,vecini cat si prieteni pe care ii avem in bara de status al dezvoltarii noastre,e vorba despre putin si bun decat mult si prost cum spune romanul,ma refer la faptul ca:
-in primul rand vrei sa schimbi totul din start,si asta nu se poate,asa cum trebuie sa avansezi de la inceputul erei de bronz si de a trece prin celelalte ere pana in coloniala ca un exemplu , tot asa trebuie sa evolueze si jocul in sine,nu cu modificari majore si radicale ci cu implementari si modificari minore dar moderate,precum versiunile de joc trebuie sa treaca ceva timp ca sa ajungi de la 1 la 100 asa iti propun sa ai si tu rabdare,modificarile vin cand sunt disponibile nu cand sunt cerute asta e o diferenta cruciala.
-in al doilea nu este esential aceast concept de ''mai mult'' decat trebuie,formulez acest argument deoarece ai un numar limitat de cladiri in oras ce pot fi motivate sau finisate astfel un numar in exces de prieteni nu ar duce decat la un colaps neprofesional de ''a da'' si ''a primi'' raportul fiind inegal, multi nu vor avea ce motiva sau finisa ,rezultand in final o ineficienta.
-in al treilea rand cu aproximativ 70 vecini ce ii poti avea in functie de activitatea personala in cadrul jocului,80-100 prieteni plus ghilda ce e de preferat sa nu fie printre prieteni ,detii un bonus pasiv de proximizare a resurselor de pana la 120% ,in concluzie o majorare a productiei cu mult peste media generala,astfel cu un numar cuprins intre 210 -250 de caractere ,orasul nu va fi numai prosper dar va fi si ''satul''.
 

DeletedUser9890

Guest
Salut,

Cred ca ceea ce spui tu depinde de fiecare in parte dintre noi.
Daca tu nu ai timp nu inseamna ca ceilalti nu au timp.
Eu am 94 de prieteni si imi ia intre 2-3 minute sa ajut si sa vizitez taverne. Si am lejer 20 de minute sa imi aloc pe zi pentru asta. Asa ca asta inseamna in jur de 800 prieteni.
Si mai e idea de libertate daca tu nu poti sa faci de ce sa nu face eu ? Daca tu nu poti sa ajuti 1000 de oameni eu de ce sa nu fac ? Ca sa moara si capra vecinului sau de invidie nu ma lasi ?

Cred ca ar fi bine sa lasam oamenii sa decida pentru ei insasi, asa e corect.

Daca tu nu ai timp o sa adaugi 80 de prieteni si eu o sa adaug 900 ca am timp, te oftici ?




In primul rand, omule nu inteleg de ce raspunzi atat de agresiv, ca ma oftic! Saraca de mine daca ma oftic ca ai tu 900 de prieteni, acum pe bune! Ti-ai dat cu parerea si eu am facut la fel, daca raspunsul meu nu este cel asteptat de tine imi pare foarte rau. In al 2-lea rand nu esti primul care face aceasta propunere iar ideea nu a fost acceptata nici in trecut. Vezi mai sus si raspunsul altui coleg care ti-a înșirat argumente plauzibile. In al 3-lea rand daca crezi ca prin astfel de propuneri vei ieși mai avantajat in evenimente de genul celui de toamna unde vecinii si prietenii iti planteaza meri, da-mi voie sa te anunt ca si acel număr de meri este limitat indiferent de câți prieteni te motivează.

Si da sunt de acord cu tine ar trebui sa lăsam oamenii sa decidă pentru ei si toti avem dreptul la opinie, însa eu nu am limitat opinia niciunuia dintre jucatori si nici nu am vreo putere decizionala in dezvoltarea jocului.



Data viitoare dacă mai deschizi un subiect in care sunt avizati direct jucatorii, incearca sa fii mai intelegator cu diferitele puncte de vedere si sa le accepti in mod educat, este un lucru bun ca nu toți gândim la fel. Si nu, nu imi doresc sa iti moara "capra" insa sunt multe alte aspecte ale jocului care au nevoie de actualizare cu întâietate fata de numărul de prieteni. Pana la urma felul in care este realizat jocul urmează o anumita logica iar dezvoltarea orașelor nu trebuie făcuta peste noapte. Ce-i prea ușor plictisește.
 

DeletedUser10418

Guest
Am citit, citesc si voi citi tot timpul opiniile tuturor. Nu am nici o problema in a asculta ce au jucatorii de spus.
Aici e vorba de limitare pur si simplu. E o bariera pusa nejustificat si care blocheaza dreptul unui jucator de a avea cati prieteni doreste.
Eu unul sunt impotriva limitarilor de orice fel, mai ales cele nejustificate. De aia merg si la vot.
Am citit ati spus dar nu pot spune ca m-ati convins.
1) cu mai multi prieteni vizitezi mai multe taverne si ai mai multe sanse de a castiga pf-uri
2) poti sa alegi si sa ai un numar mare de jucatori foarte dezvoltati ca se ajuti cu ei
3) nu trebuie mereu sa stai sa triezi prietenii ca sa faci loc la altii. Asta e cel mai stupid lucru. O sa ajungi sa ai 80 activi si nu ai la cine sa mai renunti. Eu am deja jucatori pe care vreau sa ii adaug si nu pot, si viceversa. Si in joc ti se fura libertatea ?
4) la 95 de jucatori inca nu am vazut niciodata mesaj "jucatorul a atins nr maxim de motivare, nu mai puteti finisa/motiva".
5) dezvoltarea peste noapte a provinciilor e o chestie de bani. Cum sa te lase sa te dezvolti fara sa te faca umpic sa iti doresti sa bagi bani. Oricum vizitatea tavernelor si castigarea de pf nu va face diferenta asa mare ca sa merite aceasta bariera.

Concluzia e aceeasi: stop limitarilor fara justificare, chiar nu putem sa ne opunem la lucrurile astea ? Ne place asa sa stam in lesa si cineva sa mai traga de ea: ia in stanga, da stapane ! Ia in dreapta, da stapane !
 

DeletedUser10418

Guest
Si nr. 6, daca un jucator nu iti e prieten nu poti contribui la legendare, cu cat ai mai multi prieteni ai cu atat ai mai multe legendare din care sa alegi
 

DeletedUser10418

Guest
Contele dracula, Magnifica !

Ia spuneti cate mere ati fi castigat la evenimentul toamnei de la 1000 de prieteni ?
Nici nu ma obosesc sa calculez, ar fi sute.
 

DeletedUser9890

Guest
Puffy,

Vă rugăm să țineți cont că numărul copacilor pe care îi puteți planta (și primi) zilnic este limitat, dar am avut grijă să obținem un echilibru în beneficiile obținute pentru sprijinirea tuturor jucătorilor din barele sociale.

Aceasta informatie o regasesti in anuntul oficial al jocului. O data ce ai atins numarul de mere care poate fi castigat zilnic, chiar daca te motiveaza 1000 de persoane nu vei castiga mai mult.

Nici la taverna nu vei putea ajuta 1000 de persoane deoarece asta ar insemna ca toti prietenii tai sa aiba locuri la taverne. Gandeste-te cum ar fi daca toti ar avea cate 1000 de prieteni si ar vrea sa viziteze tavernele, cu siguranta in cele 20 de minute pe care le petreci in joc oferind ajutor, nu vei gasi locuri la nici 10% dintre acele taverne. Presupun ca apoi vei cere sa sa putem debloca la taverna vreo 300 de scaune, ma rog...

Apoi daca doar dai m/f pentru planuri spre exemplu, repet, daca toti au posibilitatea de a avea prieteni nelimitati, nu vei apuca sa m/f multi jucatori deoarece si numarul de cladiri pe care le putem avea in oras este limitat de spatiu, astfel si numarul de planuri se reduce. Si iti aduc aminte ca o cladire motivata nu poate fi jefuita.


In concluzie, mere nu ai castiga mai multe pentru ca sunt limitate proportional la un numar de 80 de jucatori din vecinatate, 80 de colegi de ghilda si 80 de prieteni. Cladirile vor putea fi m/f doar de primii jucatori care reusesc sa o faca, la fel si tavernele. De cate ori pe zi ajungi sa colectezi taverna? De 2-3 ori maxim daca ai un serviciu si viata sociala (asta inseamna ca ai nevoie doar de 48 de jucatori ca sa iti ocupe toate locurile de 3 ori). Majoritatea jucatorilor cu experienta isi programeaza productia la 24 de ore, asta inseamna ca daca in oras avem 100 de cladiri, vom avea nevoie de 100 de jucatori care sa le m/f, restul vor oferi suport degeaba.

In fine asta este parerea mea si mi-o mentin, ti-am raspuns pentru ultima data pentru ca m-ai vizat direct. Insa te sfatuiesc sa incerci sa iti dezvolti cat mai mult orasul, sa iti cresti cladirile legendare, sa castigi cat mai multe altare daca vrei pf. Sa participi la expeditie si GVG. In acest fel te vei bucura de joc, nu oferind ajutor la 1000 de prieteni fără sa primești vreun alt beneficiu pe lângă cele 20 de monede.

Spor la joc și sa te faci cât mai mare!
 

DeletedUser6079

Guest
dupa cum a explicat si colega ilira magnifica beneficiul de a avea 1000 de prieteni nu e plauzibil ,vazut din perspectiva ta e o idee buna,vazut din perspectiva celor ca mine care au ceva ani de experienta in spate nu mi se pare un bonus pasiv si nici o modificare crucial elemntara jocului in sine,ti-am explicat mai sus in comentariul anterior cauzele si rezultatele unei astfel de imbunatatire.
 

DeletedUser10418

Guest
Concluzie, nu vreau sa dezbatem de ce imi place mie sa am 1000 de prieteni si de ce nu vreti voi sa aveti.
E clar ca avem opinii diferite.

Ceea ce este important este ca orice lucru in lumea asta se bazeaza pe libera exprimare si pe libera alegere.

Asa ca lasa-ma pe mine sa fiu liber sa am 1000 prieteni si sa ma impotmolesc asa cum zici tu, asa imi place mie, iar ceilalti care vreti 30 de prieteni va alegeti liberi optiunea si va adaugati doar 30 de prieteni si sa fiti voi cei mai tari si buni.

Dar trebuie sa fim liberi !!!! Fiecare face ce vrea !!! Ingradirea libertatii de a putea alege prin introducerea unei bariere si limitarea nr de prieteni este un act impotriva dreptului unui jucator sa aleaga cum vrea el sa joace.
Eu acum sunt limitat sa accept sa joc asa cum vrea muschii vostrii, lasa-ma nene sa dau eu gres cu 1000 de prieteni, care e problema ta ?
Imi bagi pumnu in gura si ma obligii sa joc cum vrei tu !

Vreau libertatea de a alege sa joc cum vor muschii mei, e clar ???
Alo ! Echipa foe ! Se aude la voi ?
 

DeletedUser6079

Guest
citez :''modificarile si schimbarile vin cand sunt disponibile nu cand sunt cerute'' ce rezulta din asta? oricat te-ai bate tu cu pumnul in piept ca vrei si vei reusi in ceea ce iti doresti tot nu se va intampla in viitorul apropiat ''aceasta schimbare drastica de eliminare a ingradirii excesive''
-in primul rand ingradirea rezulta organizare si prosperitate in cadrul jocului
-in al doilea rand organziarea denota si o caracteristica de adaptare a jocatorului de a se dezvolta cu putin si bun,mult mai util
-in al treilea rand nu oblig pe nimeni sa joace cum vreau eu,nu ''sunt ingradit'' si restrictionat la propia opinie publica , si in final jocul nu ruleaza dupa cum vrea un singur jucator ci dupa cum vor majoritatea.
 

DeletedUser10418

Guest
Dupa majoritate, corect, asa am ajuns sa ne conduca PSD-ul.
Nu ca nu a fost corect la alegeri, dar e pacat sa vrei sa traiesti dupa cum vrea o majoritate obtuza si odihnita la minte.

Sincer, prefer libertatea decat majoritatea ingradita si sufocata care crede ca numai imprejmuita cu un gard ca la ferma animalor se traieste bine.
Si nu ? Trebuie pe deasupra sa fim si egali ca in comunism, daca tu vrei 70 de prieteni eu de ce sa am 1000 ?
 

DeletedUser6079

Guest
citez :''ingradirea rezulta organizare in cadrul jocului'' nu in viata reala aceste doua elemente sunt total diferite cu perspective diferite de ansamblu.
 
Sus