Numarul jucatorilor din lista de prieteni

  • Autor subiect DeletedUser9739
  • Data de început

DeletedUser9739

Guest
Buna!
De cand s-a introdus taverna in joc, nu pot face rost de un numar mai mare de prieteni, cel putin nu in ritmul dorit de mine. Inainte de aceasta schimbare aveam sub 80 de prieteni, pentru ca nu aveam nevoie de mai multi. E gresit ca un jucator sa fie limitat de optiunea de a avea un numar cat mai mare de prieteni, intr-un timp cat mai scurt, asteptand zile intregi sa primeasca cereri, solicitate pe chatul global. Mi se pare umilitor sa cersesc zile in sir cereri de prietenie, cand as putea trimite cereri personal jucatorilor pe care ii consider activi si care inca nu au numarul maxim de prieteni.
Spor!
 

DeletedUser8202

Guest
salut
oricum este destul de ciudata chestia asta avind in vedere ca esti limitat la 80 de cereri in conditile in care poate nu ai trimis acele cereri ci le ai acceptat
 

DeletedUser5367

Guest
ar trebui delimitat foarte clar: 80 de prieteni rezultati in urma cererilor trimise de noi + sa zicem inca 80-100 in urma cererilor primite
 

DeletedUser9739

Guest
Ma gandisem ca o singura conditie ar fi suficienta, respectiv doar impunerea limitei de 140 de jucatori in lista de prieteni, indiferent daca trimiti sau primesti cereri.

De cand a fost introdusa taverna, am reusit, cu mare dificultate, sa strang peste 120 de prieteni in lista. Zilnic, in urma mesajelor de pe chatul global, primeam 2-4 cereri pe zi, ceea ce mi se pare foarte putin. In plus, sunt multi jucatori cu punctaje cuprinse intre 1000 - 10 000 care trimit astfel de cereri, iar un punctaj mic nu inspira prea multa incredere, din doua puncte de vedere. In primul rand, pentru ca ar putea sa abandoneze jocul, si, in al doilea rand, pentru ca si-ar putea baga nasul donand la cladirile legendare (toata lumea stie ca din cauza aceasta te poti trezi banat).

In plus, nu exista un istoric al vizitarii tavernei, care ar putea fi de ajutor in selectarea jucatorilor din lista de prieteni. Consider ca ar fi foarte util.
 

DeletedUser9954

Guest
Sunt deacord cu faza cu istoric vizita taverna si cu posibilitatea sa le vizitezi tavernele din acea lista (nu sa inchizi lista si sa-i cauti in lista de prieteni pe fiecare in parte).

Dar si ideea cu posibilitatea sa poti trimite cereri pana atingi numarul maxim de 140 prieteni, nu cum este in prezent (trimiti pana in 80, restul pana la 140 doar primesti). Asta inseamna ca limiteaza foarte mult playerii sa devina prieteni intre ei. Spre exemplu sunt 2 jucatori cu 100 prieteni in lista fiecaruia si vor sa devina prieteni intre ei. Nu o pot face fara ca unul din ei sa stearga 21 prieteni din lista ca sa-l poata adauga pe celalalt.

Cu marirea numarului de prieteni in lista nu sunt deacord. Sunt de parere ca 140 este un numar suficient, doar in cazul in care poti trimite cereri pana atingi acel numar.

As mai recomanda ca cei care sunt si in lista colegilor ghildei si in lista prietenilor sa nu se adauge spre numarul maxim de 140 prieteni, ca doar si colegii de ghilda sunt prieteni. Multi au majoritatea colegilor din ghilda ca prieteni pentru a beneficia si de taverna.

Daca propunere de sus nu este eligibila sau are sanse inexistente de punere in practica, atunci poate adaugati posibilitatea vizitarii tavernei colegilor de ghilda, ca pana la urma sunt si ei prietenii vostri.
 

DeletedUser9739

Guest
Spre exemplu sunt 2 jucatori cu 100 prieteni in lista fiecaruia si vor sa devina prieteni intre ei. Nu o pot face fara ca unul din ei sa stearga 21 prieteni din lista ca sa-l poata adauga pe celalalt.
Este foarte bun exemplul tau, cu atat mai mult cu cat, nu restrictioneaza doar prietenii in vederea vizitarii tavernei, ci sa ne gandim la faptul ca poate cei doi jucatori au un interes reciproc, fie un schimb de bunuri, fie schimb de pf-uri. Ei nu se pot ,,imprieteni" din cauza acestei restrictii. Nu imi dau seama care ar fi motivul pentru care au impus aceasta restricitie, dar presupun ca ea poate fi inlocuita cu o alta. De exemplu, poti trimite cereri la 80 de jucatori intr-o singura zi, dar ceea ce depaseste aceasta cifra, poate fi limitat ca numar de invitatii (eventual stergeri) zilnice - adica sa nu poti trimite mai mult de 10-20 ce cereri pe zi si nici sa nu poti sterge mai multi de 10-20 de prieteni din lista, in 24 de ore.

As mai recomanda ca cei care sunt si in lista colegilor ghildei si in lista prietenilor sa nu se adauge spre numarul maxim de 140 prieteni, ca doar si colegii de ghilda sunt prieteni. Multi au majoritatea colegilor din ghilda ca prieteni pentru a beneficia si de taverna.
Aici mi se pare un pic ciudat: ghildasii sa fie in lista de prieteni, dar sa nu se puna la socoteala. Nu pare... realizabil.
 

DeletedUser9739

Guest
Pe beta exista istoricul tavernei , se va implementa si aici.
In beta s-a introdus istorcul tavernei in istoricul general de la primarie. Dar are un mare defect: nu-i bifeaza pe jucatorii a caror taverna ai vizitat-o, astfel incat, deocamdata, e inutil, din punctul meu de vedere. Presupun ca lucreaza la acest aspect.
 

DeletedUser8516

Guest
Ceea ce vedeti pe beta este strict pentru teste si e posibil sa sufere modificari. Varianta finala va fi anuntata pe fiecare server in parte, inclusiv pe RO.
 

Sonarvi

Well-Known Member
taverna a devenit un element de baza al jocului. deja de maine se pot castiga si puncte forge de la tavernesi cred ca asta o va aduce in atentia tuturor. Jucatorii cu foarte multi prieteni vor avea un avantaj considerabil fata de cei cu maxim 80 de prieteni (care pana acuma stateau sub limita ca sa poata adauga din cand in cand, la nevoie pe cineva nou in lista (pentru contributii, schimb comercial etc) ). Drept urmare cred ca ar trebui ca diferenta dintre limitele de 80 de prieteni si cea de 140 ar trebui sa se reduca pentru a balansa cumva jocul (adica fie sa se reduca numarul de prieteni maxim posibili de la 140 la 120, fie sa creasca limita de prieteni pana la care poti invita de la 80 la 100-110 (a doua optiune ar fi mult mai avantajoasa ptr jucatori))
 

Coryllus

Well-Known Member
taverna a devenit un element de baza al jocului. deja de maine se pot castiga si puncte forge de la tavernesi cred ca asta o va aduce in atentia tuturor. Jucatorii cu foarte multi prieteni vor avea un avantaj considerabil fata de cei cu maxim 80 de prieteni (care pana acuma stateau sub limita ca sa poata adauga din cand in cand, la nevoie pe cineva nou in lista (pentru contributii, schimb comercial etc) ). Drept urmare cred ca ar trebui ca diferenta dintre limitele de 80 de prieteni si cea de 140 ar trebui sa se reduca pentru a balansa cumva jocul (adica fie sa se reduca numarul de prieteni maxim posibili de la 140 la 120, fie sa creasca limita de prieteni pana la care poti invita de la 80 la 100-110 (a doua optiune ar fi mult mai avantajoasa ptr jucatori))
Nu cred ca ii opreste cineva pe cei care au 80 de prieteni sa-si faca in continuare prieteni pana la 140, asa cum e foarte posibil sa ai 140 de prieteni si mare parte dintre ei sa nu iti viziteze taverna....
 

DeletedUser7362

Guest
Nu cred ca ii opreste cineva pe cei care au 80 de prieteni sa-si faca in continuare prieteni pana la 140, asa cum e foarte posibil sa ai 140 de prieteni si mare parte dintre ei sa nu iti viziteze taverna....

Foarte neadevarat! Exista limita 80 de prieteni invitati,
2c791eb30f35496e9e2c5f21da14d882.png
. Daca nu cunosti, te rog nu ii baga si pe ceilanti in ceata cu dastea. Daca ar fi dupa tine, eu as fi presedinte dar sa nu intram in detalii....
Omu cu topicul cunoaste jocul spre deosebire de tine si ii dau dreptate deoarece impartasesc aceiasi nemultumire, acea limita mult prea mica...
 

DeletedUser9739

Guest
Coryllus, sintetizez ideea pentru tine: e greu sa mai convingi inca 60 de jucatori sa trimita cereri de prietenie in momentul in care ai atins limita de 80 de cereri pe care le ai la dispozitie, astfel incat sa ajungi la numarul maxim de 140.
 

DeletedUser9954

Guest
Numarul maxim pentru toti jucatorii este de 140. Numarul maxim sa poti trimite invitatii este de 80, chiar daca ai trimis sau primit invitatii pana la numarul de 80, peste 80 doar primesti invitatii pana la 140. Asa sta situatia in momentul de fata.


Tinand cont de toate acestea, propunere mea ca numarul maxim de 140 sa fie posibil de atins inclusiv cu trimiteri cerere peste 80, cum este acum, este legitima si ajuta pe toata lumea.

Celelalte propuneri, mai ales dupa ultimele schimbari la taverna, ar merge si fara. Dar cea de mai sus este prioritara si trimisa mai departe la developeri pentru implementare dupa parerea mea.
 

DeletedUser8328

Guest
Buna!
De cand s-a introdus taverna in joc, nu pot face rost de un numar mai mare de prieteni, cel putin nu in ritmul dorit de mine.

Nu întotdeauna când ți-e poftă să mănânci mămăligă îți iese bine. Câteodată, însă, dacă ți-e foame tare, mănânci și cocoloașe! Asta-i viața... :p :D
 
Sus