Octopodului îi lipsește Frenezia?

Ahdrian

Well-Known Member
Nu sunt sigur dacă e un bug, dar când trimit în luptă unități Octopod (din Viitorul Oceanic), ele lovesc doar unitatea țintită, nu și unitățile aflate la 1 hexagon distanță, așa cum se promite în descrierea unității la Frenezie.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Scrie așa la Octopod: Produce 50% pagube unităților inamice aflate la o distanță de 1 hexagon de unitate, pe lângă pagubele produse unității țintite.
Dar eu observ, în luptă, că produce pagube doar unității țintite, nu și altor unități. Oare ce îmi scapă?
 

Ahdrian

Well-Known Member
Pe Wikia scrie așa la Octopod: They also have an awkward Frenzy ability, which allows them to also target adjacent units to it, though it is seldom activated due to their long-range (It could work by wedging it between short-ranged units though).
Oare să însemne că produce pagube și unităților vecine chiar cu el (nu cu unitatea țintită), când trage la distanță? O să testez în joc.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Am testat și așa este: dacă Octopodul este vecin cu o unitate adversă, dar țintește o unitate mai la distanță, ia pagube și unitatea vecină cu el însuși, nu cu unitatea țintită! Deci descrierea românească a Octopodului e un pic neclară.
 

Ahdrian

Well-Known Member
Am folosit Octopod cu succes mai ales contra unităților aeriene, care vin rapid aproape de trupele mele, dar un Octopod plasat lângă una dintre ele, dacă atacă altă unitate mai la distanță, produce pagube de 50% și unității zburătoare vecine!
 
Sus