Ofertele la piata

  • Autor subiect DeletedUser5248
  • Data de început

DeletedUser5248

Guest
Buna ziua, propunerea pusa in discutie are legatura cu ofertele la piata. Prin urmare, propun ca ofertele sa poata fi create astfel:
- numai pentru ghilda;
- numai pentru comertul exterior;
- atat pentru ghilda cat si pentru comertul exterior.
Dupa cum se poate observa, am propus o impartire in TREI categorii a ofertelor la piata.
Probabil ca multi se vor intreba de ce am propus asa ceva, raspunsul fiind urmatorul - intotdeauna cand pui o oferta pentru comertul exterior, aceasta apare automat si pentru ghilda, si de multe ori se intampla ca ofertele pentru exterior sa nu fie chiar corecte. In plus, consider ca si numarul ofertelor pentru ghilda se va reduce, nemaifiind nevoie sa cauti acele oferte corecte intr-o sumedenie de pagini de oferte destinate comertului exterior in special (aici ma refer la ofertele incorecte).
Astept parerile voastre, PRO si CONTRA.
La revedere.
 

DeletedUser3920

Guest
Sunt PRO, dar ai deja o optiune pe care nu cred ca ai vazut-o si anume cea pe care pot vedea ofertele tale doar ghilda, uite am facut aici un print.

- atat pentru ghilda cat si pentru comertul exterior.

e inutila aceasta... adica ar fi exact cum e acum, iar la "comertul exterior" te referi la vecini nu?

Eu propun ceva de genu' acesta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5248

Guest
Salutare, am sa te rog sa citesti mai atent propunerea mea, si vei vedea ca nu se rezuma doar la optiunea "doar in ghilda".
In momentul actual ofertele pot fi create doar pentru ghilda, si atat pentru ghilda cat si pentru comertul exterior.
Dar, din pacate, ofertele nu pot fi create si NUMAI pentru comertul exterior (si am explicat deja de ce ar fi bine sa existe si aceasta optiune).
La revedere.
 

DeletedUser3920

Guest
Eu am dat si un exemplu cam cum ar trebui sa arate... nu ai deschis print-ul??
 

DeletedUser5248

Guest
Salutare din nou, am vazut ce ai propus tu in print-urile acelea, dar nu este tot una cu ce am propus eu initial.
Cu alte cuvinte, eu am propus ca pe langa optiunile "doar in ghilda" si "atat pentru ghilda cat si pentru comertul exterior" (ca de fapt asta rezulta cand faci o oferta pentru comertul exterior, ea apare AUTOMAT si pentru ghilda), sa mai existe si o a treia optiune, si anume NUMAI PENTRU COMERTUL EXTERIOR.
Si ca sa intelegi mai exact, comertul exterior se rezuma atat la VECINI cat si la PRIETENI, nu doar la vecini cum aratai in print.
Alta explicatie mai buna de atat nu am cum sa dau, desi nu mai era nevoie de nici o explicatie, ca propunerea mea a fost foarte clara inca de la inceput.
La revedere, in continuare astept pareri PRO si CONTRA.
 

Coryllus

Well-Known Member
Propunerea ta este f buna petrysor98, daca am inteles bine prin bifarea uneia sau alteia din optiuni vei avea oferte pt ghilda sau pt exterior, iar prin nebifarea niciunei optiuni ofertele vor fi comune atat ghildei cat si vecinilor/prietenilor.
 

DeletedUser3920

Guest
@Cristeaua, cum am mai spus acea propunere "atat pentru ghilda cat si pentru comertul exterior" este inutila! Este exact ca acum, daca nu bifezi nici-o optiune atunci acea oferta va aparea atat ghildei cat si vecinilor, iar prietenii se incadreaza tot in categoria vecinilor, adica daca vrei sa iei o oferta de la un vecin trebuie sa dai 1PF.
Eu am inteles propunerea ta, dar se pare ca tu nu intelegi si nu vrei sa te gandesti putin la ceea ce ai spus.
@Coryllus ma bucur ca intelegi ce vreau sa spun :D


P.s As vrea sa aud opinia unui moderator... sau chiar a unui admin.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8485

Guest
cristeaua, mai bine ai fi propus ca atunci cand pui o oferta pt exterior sa o vada tot serverul, nu doar jucatorii din lista de prieteni sau cei din vecinatate. daca ai fi propus asta eram PRO sugestiei, dar asa sunt CONTRA, ofertele egale si corecte se anunta prin circulara in guilda, ofertelele celalalte incorecte e bine sa fie vazute de oricine(incluziv cei din guilda ca sa vada si cine face bișnita) ca va dau un exemplu: unii jucatori schimba bunuri in guilda apoi cu bunurile primite de la colegii din guilda le da pe piata externa pt alte produse(in oferte inegale) si cei care fac asta probabil nu vor sa-i vada cei din guilda si asta nu mi se pare corect si cinstit

RE EDIT: A SI CRISTEAUA, NU MAI FACE ATATEA POSTURI IN ACEST TOPIC, AI PUTEA DA EDITEAZA O DISCUTIE SI SCRII IN POSTUL ANTERIOR CUM AM FACUT EU ACUMA ca cine are ochi o sa-ti vada explicatiile
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5468

Guest
Vă certaţi degeaba, nici unul nu se înţelege... În fine, eu nu mă mai bag degeaba...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5248

Guest
@Cristeaua, cum am mai spus acea propunere "atat pentru ghilda cat si pentru comertul exterior" este inutila! Este exact ca acum, daca nu bifezi nici-o optiune atunci acea oferta va aparea atat ghildei cat si vecinilor, iar prietenii se incadreaza tot in categoria vecinilor, adica daca vrei sa iei o oferta de la un vecin trebuie sa dai 1PF.
Eu am inteles propunerea ta, dar se pare ca tu nu intelegi si nu vrei sa te gandesti putin la ceea ce ai spus.
@Coryllus ma bucur ca intelegi ce vreau sa spun :D


P.s As vrea sa aud opinia unui moderator... sau chiar a unui admin.

Salutare, pai ce spui tu acum este identic cu ce am spus eu. Am inteles ce vrei sa spui, acum ca ai facut si completarile. Da, prin nebifarea nici uneia dintre cele doua optiuni (pentru ghilda sau pentru exterior) rezulta automat ca este si pentru ghilda si pentru exterior.
Eu doar am expus toate cele 3 variante posibile (nu neaparat si modalitatea de punere in practica), si propunerea poate fi pusa in practica in oricare din modurile prezentate. Ideea esta sa existe si varianta ofertei NUMAI pentru exterior, care NU exista in momentul de fata, eu asta am vrut sa scot in evidenta.
O zi buna.
 

DeletedUser5248

Guest
Buna ziua, pai din cate vad, propunerea este utila, daca ma iau dupa raspunsurile jucatorilor. Pacat ca nu se primesc mai multe raspunsuri la oricare propunere, indiferent cine o concepe. As fi mai bucuros sa participe activ mai multi jucatori pe forum macar, ca pe joc m-am lamurit.
O zi buna.
 

DeletedUser8328

Guest
văd într-una formularea asta și pe forum, dar și în toate ghildele în care am fost și unde m-am confruntat cu jucători „aberanți”.
îmi cer scuze, nu am nimic cu nimeni, dar discuția asta despre „oferte incorecte” este chiar aberantă.
singurele oferte incorecte sunt cele cu raport mai mare de 2:1, pentru că acelea nu le acceptă jocul; apare mesaj de eroare și poți să te dai de trei ori peste cap să te transformi în dulap și să strigi și „alle-hap!”, dar oferta tot n-o vei putea pune așa, ci trebuie să ajustezi raportul.

atâta timp cât se numește ofertă, ofertă rămâne. și stă pe piață mult și bine, iar dacă n-o ia nimeni după 6 zile (sau 7) dispare singură. mie nu-mi bagă nimeni bunuri pe gât dacă nu vreau să le iau. nici eu nu le bag nimănui pe gât. ofertele sunt afișate acolo, iar cineva ca să le ia trebuie întâi să dea click acolo. mie nu mi s-a întâmplat până acum să iau vreo ofertă din greșeală dacă n-am vrut-o. așa că vă rog să-mi explicați și mie foarte clar și cu regulamentul jocului în față (nu cu afirmații venite „din cer” ) de unde veniți cu aberația asta cu „ofertele incorecte”. cum pot 2 milioane de jucători să-i oblige pe ceilalți 2 milioane să nu pună anumite oferte dacă aceștia vor să le pună, ba mai mult, dacă jocul le permite??? și să mai zică și că nu-s corecte?!?
după care reguli declarați voi anumite oferte incorecte, când jocul ăsta are deja regulile lui bine stabilite???

dacă eu am chef să ofer 20 de bucăți de marmură și să cer în schimb 40 de bucăți de genom sau smoală, pun acolo oferta. iar dacă nu mi-o ia nimeni, o mai pun odată. iar dacă un jucător în momentul ăla e disperat și vrea neapărat marmură și n-are răbdare să caute marmură în altă parte, poate îmi ia oferta aia și poate zice chiar mulțumesc. iar eu în momentul ăla dacă am chef mai pun una.
sau poate eu pun într-una o ofertă timp de 2 ani și nu mi-o ia nimeni, după care mă plictisesc și n-o mai pun. sau dacă-s mai nerăbdător din fire poate mă plictisesc după prima săptămână și-mi dau seama că n-o ia nimeni.
dar în toată povestea asta și în toate exemplele pe care le-am dat, unde e ceva „incorect” ?
atâta timp cât 1 milion de jucători produc marmură și unul pune oferte care nu-mi convin, n-am decât să iau marmură de la alții, că doar sunt toți acolo, pe pagina aia de la piață. nu am dreptul să spun nimănui că face ceva incorect.
întrebați oamenii de la suport ce e incorect în joc și nu mai aberați.
 
Sus