Planuri cladiri legendare

  • Autor subiect DeletedUser7314
  • Data de început

DeletedUser7314

Guest
Salut!
Cu riscul de a fi banat, o sa spun lucrurilor pe nume! Nu este normal sa cheltui puncte forge ca sa obtii planuri de la cladiri legendare, si atunci cand reusesti sa le obtii, si mai ai nevoie de unul singur, din 16 planuri obtinute, nici unul sa nu fie cel de care ai nevoie!!!! Iar dupa ce le comercializezi pe toate , sa nu obtii nimic. Este a nu stiu cata oara cand cheltui puncte foge degeaba!!! Voi cum numiti asta?( si sa nu se trezeasca vre-un om de bine sa ma critice iar, ca acum chiar nu are de ce) Dupa parerea mea asta e nesimtire, trebuie schimbat modul de atribuire a planurilor!!! Nu e normal sa primesti 5 planuri de acelasi fel si inca 4 de acelasi fel, numai ca sa nu-l primestii pe cel necesar, doar doar o sa cumperi diamante, ca sa faca ei burta mare!!!!!!
 

DeletedUser7314

Guest
Eram sigur ca nu aveti curaj sa spuneti nimic contra FOE, de frica sa nu fiti banati!!!!!!
 

DeletedUser7516

Guest
Nu poti face nimic chit ca iti convine sau nu ,si asta e strategia Inno de a face bani unii devenind frustrati si cedand in cele din urma cumparand diamante =)
 

DeletedUser5660

Guest
Ca sa te joci tu jocul asta si ca sa ai de ce sa te plangi au fost,sunt si vor fi oameni care baga bani in joc, fiindca acesta nu este sustinut de faptul ca ai sau nu ai tu planuri, ci de lumea care cotizeaza iar faptul ca tie iti ia 1 luna sa strangi planuri la cladirile legendare este irelevant.Vrei sa evoluezi rapid si constant ? Bagi bani! Vrei sa evoluezi intr-un an cat altii intr-o luna? Nu baga bani! Nu vrei sa folosesti bani reali pentru joc? Suporta consecintele si asteapta planul necesar printre 30 planuri gasite!
Succes!
 

DeletedUser7314

Guest
Ce imi spui tu este o... Jocul este ''gratuit'', si chiar daca asta este o denumire, doar asa ca sa ia ochii, nu trebuie sa incerci cu orice pret sa fortezi oamenii sa bage bani!!!! Poate unii nu au bani!!!! Adica sa fie corecti. Exemple: bonusurii inventate ( care apar de nicaieri si sunt total nejustificate) ale unitatilor pe care le ataci; Unitati similare ca putere si bonus, dar cand esti tu atacat , unitatea ta sufera pierderi de 2 ori mai mari decat unitatile pe care le ataci, si multe altele! Cand am facut tichet, la inceput au spus ca e eroare de afisaj, pe urma au recunoscut ca e un bug, pe care l-au reparat chipurile( dar a aparut iar dupa 2 luni) si cand nu au mai avut ce sa imi raspunda m-au banat total de la suport!!!!
Eu nu sunt impotriva ca cine vrea sa cumpere locul in clasament, dar sa incercam sa fim corecti si sa nu fortam cu orice pret cumpararea de diamante!!!! Pentru ca asa suntem la fel ca in viata reala: cine are bani e smecher, cine nu...
 

D-Best

Well-Known Member
Salut!
Cu riscul de a fi banat, o sa spun lucrurilor pe nume! Nu este normal sa cheltui puncte forge ca sa obtii planuri de la cladiri legendare, si atunci cand reusesti sa le obtii, si mai ai nevoie de unul singur, din 16 planuri obtinute, nici unul sa nu fie cel de care ai nevoie!!!! Iar dupa ce le comercializezi pe toate , sa nu obtii nimic. Este a nu stiu cata oara cand cheltui puncte foge degeaba!!! Voi cum numiti asta?( si sa nu se trezeasca vre-un om de bine sa ma critice iar, ca acum chiar nu are de ce) Dupa parerea mea asta e nesimtire, trebuie schimbat modul de atribuire a planurilor!!! Nu e normal sa primesti 5 planuri de acelasi fel si inca 4 de acelasi fel, numai ca sa nu-l primestii pe cel necesar, doar doar o sa cumperi diamante, ca sa faca ei burta mare!!!!!!

De sezon: eu am strâns toate planurile la Castelul Himeji în... 2 zile? Pur și simplu. N-au fost nevoie de diamante, te asigur... chiar dacă aveam diamante și eram tentat să cumpăr planuri (și nu, nu cumpăr diamante, dar vezi tu... multe sunt activitățile în joc de unde poți căpăta diamante...). Habar n-am... întâmpin aceeași problemă legată de planuri pe D, unde am nevoie de Alcatraz... :)
Nimeni nu spune că șansa de a câștiga un plan de care ai nevoie scade în timp ce faci rost de planuri; cu toții știm că această e o tactică mai mult sau mai puțin profitabilă.
Dar hai să ne imaginăm jocul în care ai face rost de planuri fără probleme și de bunuri cu foarte mare ușurință. Mnu... eu nu vreau să-mi imaginez nimic. Îmi susțin punctul de vedere: Forge of Empires este unul dintre jocurile care le are pe toate. Încearcă alte jocuri și ai să vezi că sunt alte companii mai leșinate după bani. Iar culmea, InnoGames chiar nu e leșinată după bani... Pentru că cine tinde spre mai mult și mai mult și face nefăcute care duc la abandonarea jocului, sfârșește prin a ajunge la faliment.
Hai gata, prea multă filosofie. Îți urez succes în găsirea planurilor de care ai nevoie.

P.S: Voi da din casă, dar eu am observat că acest schimb de două planuri pentru a-ți pica un altul are și o șmecherie... dacă vrei să faci rost de un anumit plan și schimbi alte două anumite planuri, șansa de a-ți pica acel plan este mai mare... sau poate doar mă înșel.
 

DeletedUser5660

Guest
Ce imi spui tu este o... Jocul este ''gratuit'', si chiar daca asta este o denumire, doar asa ca sa ia ochii, nu trebuie sa incerci cu orice pret sa fortezi oamenii sa bage bani!!!! Poate unii nu au bani!!!! Adica sa fie corecti. Exemple: bonusurii inventate ( care apar de nicaieri si sunt total nejustificate) ale unitatilor pe care le ataci; Unitati similare ca putere si bonus, dar cand esti tu atacat , unitatea ta sufera pierderi de 2 ori mai mari decat unitatile pe care le ataci, si multe altele! Cand am facut tichet, la inceput au spus ca e eroare de afisaj, pe urma au recunoscut ca e un bug, pe care l-au reparat chipurile( dar a aparut iar dupa 2 luni) si cand nu au mai avut ce sa imi raspunda m-au banat total de la suport!!!!
Eu nu sunt impotriva ca cine vrea sa cumpere locul in clasament, dar sa incercam sa fim corecti si sa nu fortam cu orice pret cumpararea de diamante!!!! Pentru ca asa suntem la fel ca in viata reala: cine are bani e smecher, cine nu...

Pai jocul este gratuit..te-ai inregistrat gratuit si ai continuat jocul gratuit .Problema este ca tu vrei sa fii la acelasi nivel cu jucatorii care baga bani, ceea ce nu este in regula. Mi se pare normal ca firma sa ofere avantaje celor care baga bani pentru ca pana la urma fara acestia jocul ar muri deoarece tot ceea ce fac ei ca sa poti tu sa joci acest joc este realizat cu bani ... de la tehnicieni si graficieni la cei care fac curat in sediul firmei..toti sunt platiti cu bani...ca pe ei nu-i intereseaza ca nu primesti tu plan la cladire X imediat cum ti-ai propus s-o construiesti, ei vor bani si aceastia nu cand nici din cer, nici in copaci nu cresc.
Eu n-am bagat niciun ban si am reusit sa construiesc vreo 20 de legendare fara prea mare bataie de cap; cand mi-am pus in minte sa construiesc o anumita cladire cautam cladiri chiar si in clasamentul global si donam, cu riscul ca la cladirea respectiva sa nu mai doneze cineva pentru urmatoarele 5 luni..dar totusi am facut rost de planuri! Planurile la cea mai recenta cladire,Himeji, le-am facut in vreo 2 zile cu maxim 70 pf cheltuite(imi mai trebuie 3 ca sa fac din nou setul) si fara mari batai de cap (mai mult mi-a luat sa platesc produsele) ...cand aveam timp urmaream chatul si donam si eu unde prindeam. Toti jucatorii au posibilitatea de a face cam toate cladirile din joc gratis...doar ca unii vor sa o faca mai repede decat altii si baga diamante ! "Problema", ca sa zic asa, nu e la tine ca te dezvolti in ritmul "gratis" al jocului, problema e la cei care baga bani ca vor sa ajunga in top mai repede. :)
Spor la joc! :)
 

DeletedUser7314

Guest
Ori nu intelegi ce am spus , ori faci orice este posibil , ca sa para ca nu este nimic gresit in modul in care se desfasoara jocul!!! Am sa repet!!! Nu am nimic cu cei care baga bani, si nu ma intereseaza, dar nu introduceti bariere suplimentare (ca cele pe care le-am amintit si pe care sigur nu le-ai citit) doar doar fortati oamenii sa cumpere diamante!!!!! Intotdeauna , se gaseste un " om de bine" care sa denigreze pe cel care are curajul sa critice si nu sta in banca lui . Asta este una din cauzele care ne-au adus unde suntem ca si societate!!!! In loc sa vedem , cu adevarat , daca persoana respectiva are sau nu dreptate, e mai simplu sa denigram decat sa gandim, ca sa fim apreciati de conducatori!!! PACAT!!! Atat am avut de spus!
 

DeletedUser5660

Guest
Nu am scris ceea ce am scris ca sa "fiu apreciat de conducatori" , este pur si simplu parerea mea pe care mi-o asum.Nu cred ca este ceva in neregula cu jocul sau cel putin nu am intalnit eu situatii care sa ma forteze sa cumpar diamante. Ceea ce inteleg eu din ce spui tu aici este cu tu vrei sa fii la acelasi nivel si sa ai aceleasi avantaje ca cei care baga bani, ceea ce din punctul meu de vedere nu este corect.Daca si cei care baga bani si cei care nu o fac ar avea aceleasi avantaje...de ce ar mai baga lumea bani in joc?Ca oricum sunt tot la acelasi nivel cu cei care nu baga bani.
Spune-mi daca am inteles gresit ceea ce vrei tu sa zici.Niste exmple concrete ar ajuta ( cel cu planurile mi se pare aberatie, ele vin aleator)
 

DeletedUser7314

Guest
Ce spui tu arat ca nu ai citit nimic din ce am sscris, si nu ma mai obosesc degeaba!!!!
 

DeletedUser7516

Guest
Amandoi aveti dreptate, fiecare in felul lui .
Cu planurile nu este chiar atat de aleator cred eu ajungand la un moment sa am cate cate 20 de planuri din fiecare si doar o bucata cu 0 ,sansele sa pice chiar asa sunt destul de mici .
Cred ca ar fi corect sa dea la toti sansa sa termine un anumit event fara sa fie nevoiti sa bage diamante in joc.
Cei ce baga bani au tot dreptul sa aiba avantaje la event dar sa fie in plus fata de standard altfel cei fara diamante nu vor mai avea tragere sa joace evente daca nu o sa poata sa le termine
Deci aveti amandoi dreptate =)
 

dunbarton

Well-Known Member
Nu trebuie sa fim naivi sa credem ca Inno e o institutie de binefacere, care urmareste doar sa satisfaca dorinta oamenilor de a se distra, oferindu-le gratuit servicii de entertainment. E clar ca demersul lor este orientat spre profit, ar fi chiar dubios sa fie altfel.

Sunt multe firme care ofera gratuit diverse pachete, mizand pe obtinerea de profit din vanzarea de consumabile sau de servicii atasate - e cazul ofertelor de telefoane gratuite, al autoturismelor cu carburant gratuit sau al altor echipamente oferite gratis saun aproape, ale caror consumabile au standarde protejate si nu pot fi cumparate decat de la anumiti producatori.

Dar consumatorul uita de proverbul "calul de dar nu se cauta la dinti" si e nemultumit atunci cand cel care face darul face si regulile.
Din punctul meu de vedere mi se pare ceva foarte normal din partea lui Inno sa stabileasca niste reguli prin care sa te imbie sa-i cumperi produsele. Ce mi se pare insa de neinteles sau chiar de condamnat este lipsa de realism atunci cand se fixeaza preturile in diamante.

De exemplu, ca sa-ti completezi resursele pentru o cladire legendara trebuie sa platesti 5 diamante pe fiecare unitate de resursa. Asta e pret realist? Pe bune? Adica pentru 120 de resurse sa platesc cat pentru o expansiune (care mi se pare mult mai importanta) ?? Pai cat imi ia sa obtin cele 120 de resurse pe alte cai - cladiri de productie, schimburi la piata - si cat ma chinuiesc sa fac rost de o expansiue ?!
Sau sunt unele oferte promo pentru diverse bunuri specifice evenimentelor- mingi, florini, mere etc.- in care pentru cateva sute de asemenea bunuri se cer mii de diamante. Pai trebuie sa fii bolnav dupa jocul asta ca sa platesti acest pret.
Am zis la un moment dat sa fac o lista cu asemenea preturi absurde si am tot amanat, dar voi reveni cu exemple.

Pana atunci, spor la joc, iar colegului Pison ii recomand sa nu se mai necajeasca, ci sa desopere partea amuzanta din toate aceste "provocari".
 

DeletedUser7314

Guest
Chiar aveti dreptate, si o sa incerc sa ignor , atat cat pot, disperarea lor de a face bani!!!
 

DeletedUser8328

Guest
pison, să știi că jocul nu se ''resetează'' și nu începe să dea planuri altfel doar când te simte pe tine că vrei planuri.
există un algoritm după care sunt împărțite planurile pe care le iei pe anumite poziții. distribuirea, conform acestui algoritm, este absolut la întâmplare. nu există nimic de genul ''...mai mult la întâmplare'' sau ''mai puțin la întâmplare''. poți să iei dubluri să nu le mai poți număra...nu-i nimic de făcut din păcate.
 

DeletedUser12732

Guest
.......... '' Am zis la un moment dat sa fac o lista cu asemenea preturi absurde si am tot amanat, dar voi reveni cu exemple.''

Pana atunci, spor la joc, iar colegului Pison ii recomand sa nu se mai necajeasca, ci sa desopere partea amuzanta din toate aceste "provocari".[/QUOTE]


Aici am pus 2 exemple ale unor cladiri legendare ca si costuri pentru nivelul 1 (fara PF-uri) din ere diferite:
Ev Mediu Tarziu:
1800(planurile)+5000(bunurile)=6800 Diamante
6800 x 0.0733 = 497.67 lei
6800 x 0.0764 = 519.44 lei
Postmoderna
1800(planurile)+17500(bunurile)=19300 Diamante
19300 x 0.0733 = 1415.33 lei
19300 x 0.0764 = 1474.31 lei
Cu diferentele de pret intre cat costa acum si cat vor costa dupa ''echilibrarea'' pachetelor. O mentiune de care trebuie tinut cont de toti jucatorii de FoE..... si nu numai, Acest joc face parte din categoria ''Jocurilor de noroc'', Iar asta spune TOT despre comportamentul in joc al dezvoltatorului - Inno.
Va urez Distractie placuta!

- atat celor care baga bani reali in joc. (multumesc, ca si eu joc pe banii vostrii);
- celor care platesc jocul (fara ai interesa de diamantele cumparate - schimbul energetic pentru munca dezvoltatorului si echipei sale);
- si desigur celor care il joaca gratis. (asa cum dezvoltatorul le permite a-l juca)
Cu stima!
klutr
 

Vali

Well-Known Member
:D
Unii ma fac sa rad, zau...

Atribuirea planurilor este "gandita" de un script, care atribuie random in matrice, si care e normal la un moment dat chiar sa iti ofere acelasi plan si de 3 ori la rand, fara nicio problema ;) Nu vad de ce ar fi o problema asta! Ce-ai vrea, sa iti elimine din atribuiri pozitiile deja atribuite si sa iti dea numai pe locurile neatribuite?! Asta e gandire de clasa intai, zau asa :D N-ar mai fi intrigant jocul! Si da, pana strangi toate planurile, baga comercializari de 2:1 pana te plictisesti, asta e! E normal ca atunci cand ai cat mai multe planuri sa fie mai greu sa ti le atribuie pe cele lipsa. Plus ca eu nu cred ca e facut scriptul astfel incat sa nu iti dea planurile lipsa, ci pur si simplu da ce se nimereste! Zi mersi ca poti pune cladiri legendare din ere inaintate in era in care esti ;) altfel ar fi trebuit sa pierzi muuuuulti ani sa ajungi acolo sus...

Bafta la joc (e un joc, nu investiti prea multe in el, in afara de timp, binenteles :D )

PS: Uite AICI un link de generator de numere. E setat de la 1 la 9, atat cat are si matricea de planuri de la o cladire. Vezi si tu daca poti sa generezi consecutiv, de 9 ori, numere diferite! Daca poti, esti tare :D
 

DeletedUser7516

Guest
Aici este o problema cu randomul asta si cred ca tu esti prea credul Vali astfel incat crezi ca scriptul chiar da asa corect. Totul se rezuma la bani si cel mai usor ii scoti de la oameni frustrati ca nu pot sa ia ce le trebuie . Nu a zis nimeni ca trebuie sa dea la rand cate un plan dar asa cum am mai zis cand ai cate 20 -30 de planuri din fiecare si unul pe 0 e cam dubios . E destul de usor sa faci scriptul ca la 1 , 2 planuri sa ai sanse mai mici un pic decat la celelalte nu mult dar suficient sa fie o mica diferenta .
 

Vali

Well-Known Member
Eu nu cred ca e dubios. Pur si simplu e generare data de o gandire artificiala. Functia face treaba asta. Da, intr-adevar, se poate pune procent pe fiecare sector din matrice, si scazut cu x% in momentul in care se incrementeaza numarul de planuri. Adica cu cat ai mai multe planuri, cu atat sansa de a mai cadea acel plan sa fie mai mica. Dar iti dai seama ca va fi tocmai impotriva lor chestia asta, si iti vei lua toate planurile muuuuult mai repede. De aceea, cred ca doar simpla generare a unui index de la 1-9, pentru acea matrice este mult mai credibila (adica nu fac ei mismasuri) decat sa iti puna stiu eu ce procente... Atunci vei avea sa spui (la general, nu e vb de tine :) ) ca nu calculeaza bine procentajul si nu e corecta sansa.
Eu zic ca e corect asa. Trebuie sa fie greu sa faci lucrul asta, dpmdv, nu poate fi usor, pentru ca daca ar fi usor toata lumea ar avea cladirile la niveluri de te sperii :D

PS: Poate sunt credul :D Eu, unul l-as lasa la voia intamplarii, pentru ca si-asa se poate demonstra ceea ce spui tu, sa ai 20-30 de planuri si unul deloc ;) Repet, incercati pe site-ul ala sa vedeti cate incercari va trebui sa faceti pana aveti toate numerele de la 1-9, si de cate ori... O sa ajungi exact la vorba ta :)))
 
Sus