Proiectul PADUREA TROPICALA

dunbarton

Well-Known Member
Fratilor, nu sunt Gica Contra, dar in FOE sunt unele formulari care te baga in ceata.

De exemplu, in cazul Proiectului PADUREA TROPICALA, in wiki.FOE exista urmatoarea formulare in prezentarea acestei CL:
''Șanse sporite de a găsi un plan, atunci când ajuți un alt jucător''. Asta s-ar interpreta ca la nivelul 27, ai sanse de 205% sa gasesti un plan, ceea ce e ilogic, pentru ca sansa maxima este 100%.

In schimb, daca te duci pe diagrama cu planuri, informatia este urmatoarea:
''Planuri din ajutoare: sanse de a gasi un plan sporite cu ***% fata de sansele normale, atunci cand ajuti un alt jucator.''
Cum se interpreteaza acest lucru, ca daca in prezent sansele sunt, sa zicem, 10%, la nivelul 27 acestea sunt de 10% +(10% x 205%), adica 30,5% de a gasi un plan?

Si, a propos, care sunt sansele "normale" de a gasi un plan?
 

D-Best

Well-Known Member
Fratilor, nu sunt Gica Contra, dar in FOE sunt unele formulari care te baga in ceata.

De exemplu, in cazul Proiectului PADUREA TROPICALA, in wiki.FOE exista urmatoarea formulare in prezentarea acestei CL:
''Șanse sporite de a găsi un plan, atunci când ajuți un alt jucător''. Asta s-ar interpreta ca la nivelul 27, ai sanse de 205% sa gasesti un plan, ceea ce e ilogic, pentru ca sansa maxima este 100%.

In schimb, daca te duci pe diagrama cu planuri, informatia este urmatoarea:
''Planuri din ajutoare: sanse de a gasi un plan sporite cu ***% fata de sansele normale, atunci cand ajuti un alt jucator.''
Cum se interpreteaza acest lucru, ca daca in prezent sansele sunt, sa zicem, 10%, la nivelul 27 acestea sunt de 10% +(10% x 205%), adica 30,5% de a gasi un plan?

Si, a propos, care sunt sansele "normale" de a gasi un plan?
Șansele se calculează exact cum ai precizat în exemplul pe care l-ai dat, numai că acel 10% e posibil să fie... 1%. Și poate nici atât. :D
 

Proud129

Well-Known Member
e relativ simplu, trebuie sa stii care e sansa de a gasi un plan atunci cand finisezi sau motivezi in jucator, sa prespunem ca aceasta e de 2% sa gasesti un plan atunci cand f/m, atunci rezulta ca 205% din 2 egal 6.1%. Repet! asta daca sansa de m/f e de 2% eu cred ca e mult mai mica undeva la 0.5% daca ar fi de 0.5% cu 205% ai avea o reusita de 1.5%/m si f.
 

DeletedUser9985

Guest
Eu o am de lvl 10, sansa aproape 100%, deci imi dubleaza planurile pe care le-as primi in medie de obicei. Sa zicem ca as primi doar un plan din motivari pe zi, cu aceasta cladire as mai primi inca 365 de planuri pe an. Daca din astea 10% ar fi la Vasile si Deal as fi tare bucuros. Lumea nu prea creste aceste doua cladiri si de aia Domul nu ma ajuta, asa cu Padurea Tropicala am sansa sa-mi cresc aceste doua cladiri la nivele mai mari.
 

Dumi.

Well-Known Member
Eu o am de lvl 10, sansa aproape 100%, deci imi dubleaza planurile pe care le-as primi in medie de obicei. Sa zicem ca as primi doar un plan din motivari pe zi, cu aceasta cladire as mai primi inca 365 de planuri pe an. Daca din astea 10% ar fi la Vasile si Deal as fi tare bucuros. Lumea nu prea creste aceste doua cladiri si de aia Domul nu ma ajuta, asa cu Padurea Tropicala am sansa sa-mi cresc aceste doua cladiri la nivele mai mari.
Cred ca esti era mica sau medie. Padurea tropicala este una din cladirile legendare , cam inutile. Ocupa 6x6 si da ceva bunuri si planuri. Playerii din erele mari cresc vasile si dealul. De multe ori cu serie de 5-10 sau 20 de levele odata.
Padurea tropicala nu se merita construita.
 
Sus