Propuneri imbunatatiri joc

capitan222

Well-Known Member
Vad ca Domnul Cancelar Bismarck a apărut în sfârșit!În primul rând am o presimtire ca jocul abia acum incepe sa faca update -uri mari pentru a atrage ultimii soldați care încă mai lupta în joc.Arena php expeditiile sunt doar începutul unor mari schimbari
 

DeletedUser12551

Guest
deci atat timp cat competitiile vor fi monopolizate de anumiti jucatori cu influente in alte ghilde spiritul competitional va disparea odata cu el si jocul se va duce in jos ...
mai putini jucatori ..mai putina activitate ..mai putin profit ..deci ?

te inseli amarnic - jocul este gandit de INNO pentru a maximiza profitul
 

Dumi.

Well-Known Member
Ce ar fi daca la GBG, atunci cand primesti trupe de la solutionarea unei confruntari, acestea sa fie din cand in cand si banditi? [acum parca se dau doar trupe de orice fel din era jucatorului, dar fara banditi, right?]
Ar ajuta mult jucatorii aflati in ere mici care sunt mai la inceput, desigur.
 

.BISMARCK.

Active Member
Vad ca Domnul Cancelar Bismarck a apărut în sfârșit!În primul rând am o presimtire ca jocul abia acum incepe sa faca update -uri mari pentru a atrage ultimii soldați care încă mai lupta în joc.Arena php expeditiile sunt doar începutul unor mari schimbari
eu lupt in joc de aproximativ 2 ani ...la un nivel mai ridicat ...joc de 3 si ceva ..dar ma intreb cum va scoate inno bani de la un jucator ca mine ?nici o sansa ..daca asta si-au propus ...in ce ma priveste nu sustin
 

mircea 53

Well-Known Member
"2 incercari"..."premiu" mai stupid si mai cu trimitere directa la lacomia dezvoltatorului...mai rar.In 90% din cazurile in care am optiunea acestui "premiu"-il si "cistig" :) Te simti fix prostit iar primul impuls e sa renunti la a mai continua.Mai sint frate o groaza de jocuri in care ti se cer bani ca sa evoluezi,dar asta cere ..."abonament" de parca se adreseaza doar celor din top Forbes.Un minut ramas ptr. insanatosire soldat-50 diamate,vrei sa nu te mai obosesti sa colectezi-diamante, vrei sa participi la licitatii-nu te apropii sub citeva sute de diamante,participi la GBG sectiunea negocieri-unele dau premii,altele nu...ca asa e regula jocului(mi se comunica de catre suport),dupa care-mi cere sa evaluez pe o scara de la 1-5 stele raspunsul primit :),vrei emisari-500 de diamante doar prima parcela ,vrei sa si termini misiunea cu emisari?!-"Top Forbes" :) Sic cogito. Anticipez raspunsul moderatorilor-"nu-ti convine nu juca" -e bine ca macar nu mi se cere sa si evaluez in numar de "stele"-raspunsul acestora :)
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Jocul e în primul rând un joc de dezvoltare prin esență. Construiești clădiri din ce în ce mai performante ca producție, avansezi din aproape în aproape descoperind tehnologii, ridici clădiri legendare și le upgradezi ca să obții diferite bonusuri. Toate acestea se pot face cu răbdare și există cele necesare în joc: bunuri, monede, resurse, puncte de cercetare. Nu scrie nicăieri în regulile jocului că trebuie să se ofere șansă unora sau altora să evolueze mai rapid. Pentru cine vrea să sară peste etape, se pot achiziționa diamante cu bani reali. Este doar o opțiune și o alegere pur personală.

La fel este și cu gvg, gbg, expediția, Eventurile speciale. Sunt doar niște adăugiri la jocul normal, făcute pentru cei care consideră că acolo pot obține ceva în plus care să-i ajute să avanseze mai repede. NIMIC OBLIGATORIU. Aceste adăugiri nu sunt "cu succes garantat" pentru toți jucătorii. Și nu este "infracțiune" că se pune la dispoziție posibilitatea cumpărării de diamante. E o alegere, nu o obligație. De asemenea, nimeni nu e obligat să-i placă jocul așa cum e. Se poate opri oricând.
 

dunbarton

Well-Known Member
Sunt doar niște adăugiri la jocul normal

Cateva observatii:

1. In enuntul de mai sus un cuvant este nelalocul lui: "doar". Nu vorbim de niste amarate de adaugiri, ci ele au o importanta foarte mare in dezvoltare. Nu poti sa joci FOE ca un autist, fara sa-i vezi pe cei din jur si fara sa te raportezi la ei si la performantele lor;

2. NIMIC OBLIGATORIU... Invatamantul in Romania este gratuit, teoretic poti termina o facultate fara sa dai niciun ban, dar practic, pentru a performa, trebuie sa dai bani pe meditatii. Tot sistemul este gandit in asa fel incat profesorii sa nu aiba timpul necesar pentru a aprofunda cunostintele la clasa, iar tot sistemul iti spune: "invatamantul este gratuit, nu te obliga nimeni sa dai bani pe meditatii"; dar poti sa nu dai daca vrei sa-ti vezi copilul ducand o viata mai buna?. Cam asa e si cu FOE, dar FOE nu e de condamnat, pentru ca de asta a fost creat, ca sa-i imbogateasca pe actionari.
 

capitan222

Well-Known Member
Nu poti compara jocul cu invatamantul din România.Sunt doua lucruri total diferite si argumentele voastre nu sunt suficiente.Ca sa aprofundezi trebuie munca suplimentara si nu neaparat meditatii poti fi si autodidact.In joc tot ce iti trebuie e sa fi activ si rabdator.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Dunbarton faci o greșeală pe care o fac foarte mulți. Confunzi jocul cu activități serioase din viața reală.
Și altă greșeală e că unii se comportă ca și cum ar fi făcut "contract" cu cineva. Când nu reușesc anumite acțiuni în joc, caută explicații și motive, acuză că nu li se respectă "drepturi". E prea mult...
Joci jocul dacă îți place. Dacă nu, iei un prieten și joci cu el șah sau table, eventual la o bere.
 

capitan222

Well-Known Member
Eu de exemplu azi am avut mult noroc din 50 stelute pe D mi-au picat 2 selectii la vagoanele pentru trenul iernii si pe A din 30 stelute 1 selectie.Ieri de exemplu am fost foarte ghinionist nu neaparat la event.Trebuie sa ai rabdare si apar si lucrurile bune.
 

mircea 53

Well-Known Member
"Sa cersesti":) Interesanta inversiune de concept,de parca bietii actionari sint rugati sa ne sponsorizeze pe noi jucatorii.Adi,n-am nici un dubiu ca pentru tine jocul e perfect iar rubrica in care scriem este inutila si neavenita.Nu e necesar sa reiterezi impresia ta despre cei ca mine(ar fi prea pleonasmatica-cel putin in ceea ce ma priveste) care ca noobi ce sintem,vrem sa "furam startul",sa "cersim pomana de la bietii dezvoltatori"si sa "pacalim sistemul".Sint convins ca (mai mult sau mai putin) stim cu totii ce jucam si ce optiuni avem (inclusiv cea mentionata atit de des pe aici-aceea de"nu-ti convine,nu juca".Fiecare dintre noi (oficial cel putin) are dreptul si optiunea de a se inscrie la cuvint in aceasta rubrica-teoretic (cel putin) fara a fi necesar sa se expuna "oprobiului "moderatorilor "(avocatilor ar fi mai potrivit)jocului.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Nu am scris altceva decât ce faci aici tot timpul (tu și alții). Într-una vă plângeți că nu puteți ajunge la nu știu ce stadiu sau nu puteți lua nu știu ce clădire specială. Și cereți să vi se dea sarcini mai ușoare.
Obișnuiți-vă odată cu ideea că că jocul nu decurge la fel pentru toți.
Voi credeți că unuia care a jucat 7 ani, a ajuns în centura de asteroizi, a investit poate și niște euro...., i-ar conveni să vină unul ca voi și în 2 săptămâni să ajungă la același nivel? Acum 7 ani pentru toți era greu cum e pentru voi acum!
Vreți să vedeți fazele avansate ale jocului? Există youtube... :)
 

mircea 53

Well-Known Member
Cum spuneam ?!...rubrica de fata ptr. tine nu e altceva decit o refulare pentru cei ce se pling :) Nu zau-poti face o trimitere la macar un singur articol din aceasta sectiune-in care reactia ta sa fi fost ceva de genul "da, uite o idee buna"?!Prea batatoare la ochi in sensul partinitatii ,atitudinea ta de..."moderator",iat lait-motivul tau pare sa fix fix un soi de "mania persecutiei",in raport de cei ce vor sa evolueze chipurile mai repede de "7 ani".Cel mai probabil ai exact 7 ani de cind joci acest joc nu-i asa? :)
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Eu nu număr anii sau zilele de când joc. Mă refeream pur teoretic la cei care joacă de la început. Cred că a început de vreo 7 ani jocul.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Ba confunzi. Banii nu "îți sunt luați". Îi bagi tu dacă vrei să te simți mai "mafiot" decât cei care joacă în ritmul normal.
Aici nu ești nici la meditații, nici la fabrică. Nu te pune nimeni să-ți faci cont și oraș, și nu-ți dă nimeni nici salariu, nici vreo diplomă. "Obiectivele" sau "barierele" din joc ți le pui singur, atunci când introduci orgoliul într-o activitate de relaxare. Atunci când "te raportezi la cei din jur și la performanțele lor" exact asta faci: confunzi jocul cu alte activități din viața reală. Aici nu e un concurs și nu se dau premii pentru cine câștigă.
 

dunbarton

Well-Known Member
Propun ca ''Loterie pe forum'' sa aiba o zi fixa valabila pentru toate lunile, de exemplu ultima zi din luna. M-am uitat la anunturile din ultimii ani si data limita de inscriere a variat intre 25 si 1 a lunii urmatoare, deci nu am identificat a fi vreo regula (nu mai vorbesc despre ora, care variaza intre 10.00 si 23.59)
Luna asta ma asteptam sa fie undeva pe 30-31 si am ratat participarea, pentru ca abia pe 28 am citit anuntul ca termenul limita este 27.
 
Sus