Propuneri joc

  • Autor subiect DeletedUser11467
  • Data de început

dunbarton

Well-Known Member
Scapati din vedere un amanunt: FOE este un joc care se desfasoara pe baza unui soft, a unui program. Din punctul de vedere al creatorilor de jocuri nimic nu este imposibil, nimic nu este batut in cuie.
De exemplu, daca au juns la concluzia ca este nevoie de o prezenta mai mare in joc, au bagat faza cu asezarile culturale, cu alte cuvinte au facut un programel pe care l-au atasat la programul de baza. La fel si in cazul adaugarii de noi epoci.
...
„Există patru modalități mari și late și, repet, într-un număr cât se poate de limitat de a obține expansiuni:
- cercetări;
- harta lumii;
- medalii;
- diamante (câte 2 expansiuni noi deblocate în fiecare eră - sper să nu mă înșel).
Doar atât și nu mai scriu încă o dată motivul.”


Corect, si, ce-i cu asta? Asa trebuie sa ramana pe veci? Eu asta am propus, ca domnii creatori de jocuri sa analizeze posibilitatea ca, la cele patru modalitati mari si late sa mai adage una:
- prin asamblarea unui numar de fragmente ( de ex. 16) castigate la misiuni sa la evenimente.

In ce priveste numarul limitat de expansiuni, aici vad doua precizari de facut:
- numarul este limitat, dar limitele pot fi extinse tot prin program; daca se ia decizia sa se adauge cea de-a cincea posibilitate de obtinere a expansiunilor, se poate mari si numarul maxim al acestora;
- in prezent numarul maxim este 138, conform https://ro.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Expansiuni

Insa, va sugerez sa mergeti in meniul de constructii, sa apasati pe expansiuni si sa aveti curiozitatea de a numara expansiunile deja folosite si pe cele care sunt inca neocupate. Eu am incercat, nu am reusit s-o fac cu exactitate intrucat patratelele nu sunt foarte contrastant trasate, dar cu siguranta numarul lor este cu mult mai mare decat 138, deci are balta peste.


Mai pe scurt, pentru un program al unui joc precum FOE:

- nu exista limite;
- nimic nu e batut in cuie;
- orice este posibil.

Numai bine si spor la joc!
 

D-Best

Well-Known Member
Scapati din vedere un amanunt: FOE este un joc care se desfasoara pe baza unui soft, a unui program. Din punctul de vedere al creatorilor de jocuri nimic nu este imposibil, nimic nu este batut in cuie.
De exemplu, daca au juns la concluzia ca este nevoie de o prezenta mai mare in joc, au bagat faza cu asezarile culturale, cu alte cuvinte au facut un programel pe care l-au atasat la programul de baza. La fel si in cazul adaugarii de noi epoci.
...
„Există patru modalități mari și late și, repet, într-un număr cât se poate de limitat de a obține expansiuni:
- cercetări;
- harta lumii;
- medalii;
- diamante (câte 2 expansiuni noi deblocate în fiecare eră - sper să nu mă înșel).
Doar atât și nu mai scriu încă o dată motivul.”


Corect, si, ce-i cu asta? Asa trebuie sa ramana pe veci? Eu asta am propus, ca domnii creatori de jocuri sa analizeze posibilitatea ca, la cele patru modalitati mari si late sa mai adage una:
- prin asamblarea unui numar de fragmente ( de ex. 16) castigate la misiuni sa la evenimente.

In ce priveste numarul limitat de expansiuni, aici vad doua precizari de facut:
- numarul este limitat, dar limitele pot fi extinse tot prin program; daca se ia decizia sa se adauge cea de-a cincea posibilitate de obtinere a expansiunilor, se poate mari si numarul maxim al acestora;
- in prezent numarul maxim este 138, conform https://ro.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Expansiuni

Insa, va sugerez sa mergeti in meniul de constructii, sa apasati pe expansiuni si sa aveti curiozitatea de a numara expansiunile deja folosite si pe cele care sunt inca neocupate. Eu am incercat, nu am reusit s-o fac cu exactitate intrucat patratelele nu sunt foarte contrastant trasate, dar cu siguranta numarul lor este cu mult mai mare decat 138, deci are balta peste.


Mai pe scurt, pentru un program al unui joc precum FOE:

- nu exista limite;
- nimic nu e batut in cuie;
- orice este posibil.

Numai bine si spor la joc!
Vreau doar să cred că am înțeles propunerea bine și că nu vorbim despre niște lucruri cu totul paralele. Este puțin absurd să luăm în considerare că așa ceva va exista în joc, dar doresc să-ți explic de ce nu se va lua în seamă.
El s-a referit la a castiga expansiunile in joc intr-un mod mai usor si totodata mai accelerat si a nu fi nevoit sa plateasca Diamante (obtinute prin payment) pentru ca daca ar fi sa strangi Diamante pentru expansiuni ar dura foarte mult ;).
1. Aici se spune că la un număr de n fragmente vei câștiga o expansiune care poate „să înlocuiască” una dintre cele obținute prin cele 4 moduri. De exemplu, dacă în total orașul tău ar avea 150 de expansiuni, tu ești în ultima eră, ai consumat toate expansiunile cumpărate cu diamante, medalii și cercetări și mai ai 2 expansiuni pe harta continentului (teoretic 148/150 expansiuni folosite) și faci rost de suficiente fragmente pentru o expansiune, vei folosi expansiunea aia (teoretic 149/150 expansiuni folosite) și vei mai avea un pătrățel de expansiune disponibil, DAR încă 2 expansiuni pe harta continentului, ceea ce 1. este absurd. (Se procedează la fel și la cercetări/medalii/diamante.)
2. În cazul în care te referi să se bage cu totul o altă modalitate, cum precizezi mai sus (adică implicit expansiuni speciale care se pot obține doar din fragmente), îmi este greu să înțeleg cum ar putea să ofere fragmente de expansiune la evenimente și ce se va întâmpla atunci când tu vei folosi toate expansiunile obținute din fragmente - ce vei câștiga în locul fragmentelor când nu vei mai avea nevoie de ele?
Ori haideți să facem un efort și să ne amintim că spațiul nu trebuie văzut ca o problemă în joc, ci ca o provocare! Că de aia e joc de strategie...
 

D-Best

Well-Known Member
Personal, pentru că mă văd în viitor și eu cu probleme ale spațiului, aș propune un număr mult mai mare de expansiuni cu diamante. Ca jucător care investește în joc mi-ar surâde ideea, iar ca jucător care nu bagă bani în FoE nu ar fi o problemă, ba chiar m-ar atrage să o fac.
 

DeletedUser8328

Guest
iar ca jucător care nu bagă bani în FoE nu ar fi o problemă
nu înțeleg chestia asta...având în vedere că prețul expansiunilor crește în progresie geometrică, cum le iei dacă nu bagi bani?
...că nici diamantele nu cresc în copaci...
 

D-Best

Well-Known Member
nu înțeleg chestia asta...având în vedere că prețul expansiunilor crește în progresie geometrică, cum le iei dacă nu bagi bani?
...că nici diamantele nu cresc în copaci...
Nu cresc în copaci, dar din câte se observă cei de la InnoGames ne oferă la fel de progresiv din ce în ce mai multe posibilități de a face rost de diamante. Încă nu s-a inventat chestia aia 1x1 care oferă zilnic 500 de diamante - încă. Eu nu mai am expansiuni pe care le pot lua cu diamante și totuși n-am băgat bani în joc pentru că prețurile mi se par la fel de absurde precum fragmentele de expansiune...
 

Vali

Well-Known Member
Ei, asta chiar e aiurea: să te chinui să strângi fragmente pentru ceva ce știi că nu vei putea folosi doar pentru a vinde acel ceva la magazinul de antichități. :cool:

Pai chiar tu spuneai mai sus ca (si e adevarat ;) ) numarul de expansiuni e fix. Bun, daca ar fi sa se intample si dorinta omului, fragmentele de expansiuni ar putea cadea la misiunile zilnice sau la EG... Daca ai ajuns la final si ai obtinut toate expansiunile de pe harta si tu tot strangi fragmente de expansiuni, ce faci cu ele, le tii de frumusete in inventar ca pe bibelouri? Normal ca daca ai posibilitatea sa le dai pe niste sume destul de bune pentru tine la magazinul de antichitati o faci, cel putin eu as face-o! Nu mi se pare nimic in neregula sau ciudat! E un bun in inventar pe care pot sa il fructific si sa imi iau altceva!
 

D-Best

Well-Known Member
Pai chiar tu spuneai mai sus ca (si e adevarat ;) ) numarul de expansiuni e fix. Bun, daca ar fi sa se intample si dorinta omului, fragmentele de expansiuni ar putea cadea la misiunile zilnice sau la EG... Daca ai ajuns la final si ai obtinut toate expansiunile de pe harta si tu tot strangi fragmente de expansiuni, ce faci cu ele, le tii de frumusete in inventar ca pe bibelouri? Normal ca daca ai posibilitatea sa le dai pe niste sume destul de bune pentru tine la magazinul de antichitati o faci, cel putin eu as face-o! Nu mi se pare nimic in neregula sau ciudat! E un bun in inventar pe care pot sa il fructific si sa imi iau altceva!
Păi și de aici rezultă absurdul situației! Strângi fragmente pentru a le vinde la magazinul de antichități? =))))))))
Măcar să ne ofere fragmente din ceva care să se numească „pentru magazinul de antichități” pe care să le strângem strict pentru a le da la schimb.
 

Vali

Well-Known Member
Eeee hai, ca acum chiar asta-i absurd :confused::D:D:D:D

TOT ce ai in inventar (nu vorbim de PF) poate fi pus la magazinul de antichitati.
Pai: sa presupunem ca esti in ultima era, ti-ai strans "n" fragmente din cele 15 (n<15) pentru a asambla o expansiune, da? Si nu mai ai rabdare, pentru ca vrei neaparat sa pui o cladire pe harta si nu ai spatiu, si cumperi cu pretioasele diamante o expansiune, ultima pe care ai putea-o pune in oras! E clar de-acum ca fragmentele alea ar fi irosite, dar nu poti face nimic cu ele asa. Asa ca te pui la misiuni sa joci acolo unde poti primi fragmente de expansiune sa poti macar sa termini expansiunea respectiva, sa o poti pune la MA, sa nu o tii degeaba in inventar, ca si-asa nu mai ai ce face cu ea. Doar de s-or gandi cei de la FOE sa faca orasul pe niveluri :confused: si-atunci chiar ca iti trebuie, sa cladesti "etajul" superior/inferior al orasului... Poate inventeaza "orasul canalizarilor" sau mai stiu eu ce :D:D:D

In fine, fiecare gandeste jocul asta in felul lui. Unuia i se pare ca ceva ar fi bun, altuia i se pare o aberatie... In functie probabil de nevoi...

Si apropo de "stransul stric" al anumitor cladiri pe care sa le punem la MA: pai de ce sa nu fie absolut tot la schimb? de ce trebuie sa strang ceva anume? si sincer sunt lucruri pe care chiar nu as vrea sa le mai vad deloc, cum ar fi Turnul Victoriei sau Poarta Zeului Soare :confused: Cu toate ca unele dintre ele te ajuta la misiunile evenimentelor, precum ar fi poarta asta, cand ai de crescut nivelul de fericire, o pui si o stergi si uite asa ti-ai facut si misiunea, ai si scapat de ea :D
 

TheLord08

Well-Known Member
Expansiunile...esenta vietii...
Dupa umila mea parere, expansiunile sunt pe primul loc ca importanta in joc...
Ar trebui ca cei care administreaza jocul sa le dea mai mare importanta. desigur, sunt cele fixe de pe fiecare epoca sau cele destul de rare pe care le gasesti prin cucerirea unui teritoriu. Ar trebui insa si imi doresc sa fie luate in seama cuvintele mele, sa existe mai multe expansiuni : in misiunile zilnice sau periodice, premiu ptr anumite realizari, in expeditia ghildei...
Scuze ca am vorbit asa de incet dar e tarziu si familia mea doarme...S-a auzit pana acolo, in ultimul rand?
Cine e de acord cu mine sa ridice mana!
Eu trebuie sa plec, ca inchide la non-stop...
Ma inclin!
 
Sus