Reguli de reintoarcere intr-o ghilda

Luluca

Member
Regula referitoare la intoarcerea intr-o ghilda mi se pare ca nu mai tine de actualitate.
O data cu introducerea GbG si a PvP, e absolut aiurea sa pierzi startul vreunei curse doar pe ca ai parasit la nervi ghilda. Ma gandesc ca 1-3 zile ar fi mai mult decat suficient. De exemplu, daca parasesti intr-o zi de vineri ghilda, ratezi intoarcerea la timp pentru un nou GbG si esti blocat intr-o alta ghilda pe toata durata competitiei, lucru care mi se pare cel putin exagerat.
Cu ocazia asta ar putea fi redusa si perioada de pedeapsa din GvG unde si asa particpa din ce in ce mai putini jucatori.
 

Dumi.

Well-Known Member
De acord.
Mai ales daca plecarea din ghilda este urmare a unei expulzari care, nu mereu poate sa fie corect argumentata.
Totusi, pentru a combate traseismul si pe cei care pleaca dintr-o ghilda pentru a face alte ghilde fantoma cu care sa ajute ghilda din care au plecat, ar fi ok sa fie un bann de doua zile la GVG.
La GBG nu stiu daca se poate face asa incat, odata intrat intr-o ghilda noua sa poti da GBG chiar si dupa un bann de 3 zile sa zicem, deoarece daca formezi o ghilda noua, ea nu cred ca mai poate sa fie introdusa in vreo competitie ce deja se desfasoara.
Totusi daca ai fost dat afara pe nedrept dintr-o ghilda si intri in alta care deja e in curs de GBG, ar fi ok sa te poti alatura acesteia dupa , sa zicem, 3 zile.
 

Dumi.

Well-Known Member
Si poate ca nu ar fi rau sa apara pe undeva un contor de timp care sa arate exact cat timp mai ai pana se ridica bann-ul la GVG, in caz ca ai skimbat ghilda si trebuie sa treaca cele 96 de ore.
 

Vali

Well-Known Member
Nu e Ok!
Se pot face aranjamente intre ghilde si jucatorii mari, cu potential, pot ridica anumite ghilde in clasament mult prea repede!!! Chiar si cu intarzierea aia de 3 zile!
Din punctul meu de vedere asta ar reprezenta un mare dezavantaj pentru ghildele deja aflate in competitii.
Iar faptul ca ai plecat "la nervi", e problema ta, nu a dezvoltatorului! Sa fii sanatos, vorba aia!

Scuze, dar nu cred ca isi au rostul discutiile astea!

Exemplu de aranjament in GbG, care s-ar putea intampla:
Liga de Aur!
Ghilde: A (foarte puternica), B (Medie), C (Medie)
Ghilda A si B fac intelegere sa se mute jucatorii X si Y din A in B pentru o perioada de 2 zile. In cazul asta A-ul ramane pe primul loc, pentru ca mai au si alti jucatori puternici care o tin sus, si fac schimb de provincii cu B-ul. Astfel B-ul creste in 2 zile cu mult prea mult punctaj sa poata fi ajuns din urma de C.
Clar C-ul a pierdut lupta care ar fi fost egala cu B-ul daca nu s-ar fi implicat jucatorii X si Y din A.
 

Luluca

Member
Lipsa de intelegere a evolutiei jocului, asociata cu lipsa imaginatiei, precum si cu strategiile actuale din gvg, poate ii fac pe unii jucatori sa considere ca nu-si au rost discutiile. Dar in locul ghildelor fantoma (pe care eu si inca alti cativa colegi le-am inventat si practicat inca de la lansarea gvg in beta) au aparut alte variante de ajutor pe care nu multi au capacitatea de a le intelege, presupun. As adauga si faptul ca jucatorii isteti gasesc solutii sa se ajute in gvg indiferent de piedicile care apar si ca nu asta era ideea principala.
Restrictiile mi se par, dupa cum spuneam, exagerate si nejustificate, iar 3 zile ar fi suficiente sa te poti reintoarce in ghilda, indiferent de motivul parasirii ei.
Dar, ce sa zic, reactiile pe forum mereu au fost negative, in pur stil romanesc, chiar si cand am propus infiintarea unui magazin unde sa vindem aiurelile care se strangeau in numar din ce in ce mai mare in inventar. Dar acum jucatorii se bucura de Comerciant. :)
Si nu inteleg dorinta unora de a pedepsi... :) Care e ideea? Ai facut un pacat capital, trebuie sa te chinui, sa te plimbi prin ghilde? Trebuie sa te umfle plansul de dor? Stiu motivul pentru care a fost introdusa aceasta regula. Practic, ea face parte dintr-un set de propuneri pe care eu si un alt jucator (talibanu79) le-am lansat demult tare, tocmai in vederea gasiririi unui echilibru in joc.
Acum insa, consider ca perioada de pedeapsa trebuie redusa la exact perioada de pauza din GBG, astfel incat sa ofere sansa jucatorilor sa se poata intoarce si sa nu rateze competitia.
 
Sus