Restituire puncte forge

Adrian CHR

Member
Buna diminineata,

Acum doua saptamani am sesizat urmatoarea problema. Un fost membru al ghildei a postat o cladire pe circulara apoi nu a mai intrat pe joc. Dupa ceva timp a fost dat afara din ghilda pentru inactivitate insa pf-urile bagate in cladirea lui sunt pierdute. Propun ca in momentul in care un jucator este inactiv pentru o perioada de o saptamana sau doua, sa se restituie pf-urile celor care au bagat in cladirile legendare ale acestuia. Eu de exemplu am pierdut vreo 1200 de pf-uri si cred ca mai sunt si altii in situatia mea! Ce parere aveti?
 

Atașamente

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    236,8 KB · Vizualizări: 8

Vali

Well-Known Member
Am cladiri la care am participat cu puncte iar acel jucator cred ca pur si simplu nu mai intra pe cont, sau activitatea lui pe acea lume este foarte redusa. Am observat, spre exemplu, ca nicio cladire de-a lui nu a mai crescut, deci, din punctul meu de vedere aia reprezinta inactivitate. As intelege sa se faca ceva cu acele conturi, sa dispara si sa se restituie punctele de la acele cladiri. Cred ca oamenii n-au mai intrat de mai bine de un an pe contul respectiv si se vede clar ca nu mai au activitate asupra legendarelor, toate, nu numai cele la care am pus puncte.
 

Rigs

Well-Known Member
Am cladiri la care am participat cu puncte iar acel jucator cred ca pur si simplu nu mai intra pe cont, sau activitatea lui pe acea lume este foarte redusa. Am observat, spre exemplu, ca nicio cladire de-a lui nu a mai crescut, deci, din punctul meu de vedere aia reprezinta inactivitate. As intelege sa se faca ceva cu acele conturi, sa dispara si sa se restituie punctele de la acele cladiri. Cred ca oamenii n-au mai intrat de mai bine de un an pe contul respectiv si se vede clar ca nu mai au activitate asupra legendarelor, toate, nu numai cele la care am pus puncte.
Ceea ce spui aici intra in contradictie cu termenii si conditiile jocului, atat timp cat jucatorul intra odata la 1luna sau 2-3 luni sau oricare ar fii perioada nu poate nimeni sa ii stearga contul pe motiv de ”inactivitate” , ca sa fie posibil inno ar trebui sa schimbe regulile si termenii si conditiile jocului, desi in corelatie cu alte reguli, legi si asa mai departe care nu depind de InnoGames nu cred ca e posibil. E o rezolvare foarte simpla si echitabila, sa elimini jucatorul din lista de prieteni, ghilda ca sa nu te incurce, cat despre investitia in CL a respectivului nu ai ce sa faci, decat sa inchizi CL ca sa scoti o parte din gaura sau sa speri ca altcineva va investi si in prealabil CL o sa se inchida.
Acea stergere de conturi inactive a fost implementata in urma cu cativa ani insa potrivit unor reguli si legi si se poate efectua periodic, insa sa faci lucrul acesta la o perioada scurta de 1-2ani poate afecta DB , si daca nu ma insel(nu stiu sigur pt ca nu am verificat acele 100 de pagini de termeni si conditii) la o perioada x de inactivitate mai lunga se sterge contul automat, la alte jocuri inno e undeva la 6-12luni.
Buna diminineata,

Acum doua saptamani am sesizat urmatoarea problema. Un fost membru al ghildei a postat o cladire pe circulara apoi nu a mai intrat pe joc. Dupa ceva timp a fost dat afara din ghilda pentru inactivitate insa pf-urile bagate in cladirea lui sunt pierdute. Propun ca in momentul in care un jucator este inactiv pentru o perioada de o saptamana sau doua, sa se restituie pf-urile celor care au bagat in cladirile legendare ale acestuia. Eu de exemplu am pierdut vreo 1200 de pf-uri si cred ca mai sunt si altii in situatia mea! Ce parere aveti?
La fel in acest caz, potrivit cu regulile jocului investirea in CL nu e obligatorie si e la libera alegere, la fel sa zicem ca eu vreau sa fac schimb cu tine de 2000pf, eu iti pun la CL acele pf si dupa aceea tu nu iti faci ”obligatia” in urma intelegerii noastre VERBALE, InnoGames, echipa de suport romania sau oricine altcineva nu poate interveni in acest caz. La fel ca in cazul de mai sus ca sa fie posibil ceea ce zici tu InnoGames trebuie sa modifice regulile jocului care la fel ar fii imposibil potrivit altor legi.
”Tepele” sa zicem asa pe care unii le primim nu sunt interzise, nu se pot interzice si sunt perfecte dpdv legal atat timp cat nu intervine o variabila in contradictie cu regulile si termenii si conditiile jocului.
Atat timp cat pf-urile nu au fost restituite si nu sunt restituite in cazul in care eu doresc sa mi sterg contul pe o lume de joc, sau cand a fost acea stergere in masa de conturi inactive, la fel este si cazuk aici.
 

Qord

Well-Known Member
@Rigs zici foarte bine ce spui, cel mai corect si complet raspuns dar ma crezi ca Adrian CHR o sa mai aiba ceva obiectii?:))
 

Qord

Well-Known Member
daca vrei te bag eu in cateva circulare de ajutor cu 1.9 si nu o sa mai ai probleme de genul
 

dunbarton

Well-Known Member
Buna diminineata,

Acum doua saptamani am sesizat urmatoarea problema. Un fost membru al ghildei a postat o cladire pe circulara apoi nu a mai intrat pe joc. Dupa ceva timp a fost dat afara din ghilda pentru inactivitate insa pf-urile bagate in cladirea lui sunt pierdute. Propun ca in momentul in care un jucator este inactiv pentru o perioada de o saptamana sau doua, sa se restituie pf-urile celor care au bagat in cladirile legendare ale acestuia. Eu de exemplu am pierdut vreo 1200 de pf-uri si cred ca mai sunt si altii in situatia mea! Ce parere aveti?
O propunere mai corecta mi se pare ca daca nivelul unei CL nu se inchide sa zicem intr-un an de la prima contributie, PF-urile sa se restituie celor ce au contribuit. Ar fi ok si cu un un "impozit" de 10%, adica sa se restituie 90%.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Punctele pe care noi le punem la alți jucători la legendare se numesc "donație". Și nu există nicăieri în regulamentul jocului nimic despre vreun "contract" care să stabilească vreo "obligație" ca donatorul să-și primească punctele înapoi. Dacă proprietarul nu mai joacă și rămâne un nivel neînchis, unde tu ai donat puncte, asta este doar "curat ghinion"...
 

dunbarton

Well-Known Member
Punctele pe care noi le punem la alți jucători la legendare se numesc "donație". Și nu există nicăieri în regulamentul jocului nimic despre vreun "contract" care să stabilească vreo "obligație" ca donatorul să-și primească punctele înapoi. Dacă proprietarul nu mai joacă și rămâne un nivel neînchis, unde tu ai donat puncte, asta este doar "curat ghinion"...
Nu e chiar "donatie", este mai degraba "investitie"; daca un jucator la care am contribuit nu termina nivelul in decurs de un an dar continua sa joace mi se pare corect sa-mi pot retrage investitia. In momentul in care a deschis nivelul de CL a facut un fel de invitatie (care echivaleaza cu un contract) catre ceilalti sa contribuie la acea CL, iar ulterior lipsa lui de preocupare denota ca mi-a tras leapsa...
 

Dumi.

Well-Known Member
nu e donatie, e cotizare, mai degraba
totusi, inainte sa cotizezi, trebuie sa dai atentie daca jucatorul respectiv e activ, mai joaca sau nu
 

Dumi.

Well-Known Member
iti atrag atentia ca in primul post ne-ai intrebat ce p[arere avem
atata vreme cat nu ai specificat ca adresezi intrebarea unui admin, reiese ca ai adresat-o oricui ar intra aici
doi la mana: adminii nu raspund la propuneri postat pe forum....pur si simplu NU raspund
le vad, le analizeaza si le trimit mai departe
aceasta problema s-a mai ridicat in astia 8 ani de cand sunt aici pe joc/forum
raspunsul a fost de fiecare data: nu se restituie punctele cotizate !!!
stiu exact ca cineva a facut si tiket in sensul asta si i s-a raspuns acelasi lucru: punctele cotizate NU se returneaza !
dar, daca ai o rabdare de otel vidia, poti astepta si raspunsul unui admin :)))))))
 

Qord

Well-Known Member
sau poti sa faci ticket si ti se raspunde destul de repede ca nu se restituie punctele
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Care "problemă"...?
Nu există nici o problemă aici!
Nu-ți dă nimeni puncte înapoi doar pe motiv că acum ești supărat și plângi pentru niște puncte pierdute acum 2 ani.

...mai faceți și ticket... mă doare burta de râs! :)))
 

Ahdrian

Well-Known Member
De aceea sunt mai sigure Roțile, decât 1,9. Dacă un jucător dispare din joc, măcar primești cât ai pus, cu pagube minime. Pentru cine nu are Dom de nivel cel puțin 80, Roțile sunt cele mai avantajoase, fiindcă se face schimb egal de PF, cu șanse la premii de la Legendarele altora, în timp ce îți crești și propriile Legendare. Dacă nu ai Dom de nivel 80 și joci doar la 1.9, atunci joci mai mult în pierdere, fiindcă nimeni nu-ți pune egal la Legendarele tale, iar tu poate prinzi locul bun sau nu, la 1.9, dar nu iei cât ai pus. Calculați și voi.
 

Dumi.

Well-Known Member
De aceea sunt mai sigure Roțile, decât 1,9. Dacă un jucător dispare din joc, măcar primești cât ai pus, cu pagube minime. Pentru cine nu are Dom de nivel cel puțin 80, Roțile sunt cele mai avantajoase, fiindcă se face schimb egal de PF, cu șanse la premii de la Legendarele altora, în timp ce îți crești și propriile Legendare. Dacă nu ai Dom de nivel 80 și joci doar la 1.9, atunci joci mai mult în pierdere, fiindcă nimeni nu-ți pune egal la Legendarele tale, iar tu poate prinzi locul bun sau nu, la 1.9, dar nu iei cât ai pus. Calculați și voi.
ai gresit topicul
 

Popocatepetl

Well-Known Member
A greșit și explicația. :)))
Dacă un jucător "dispare" din joc nu mai primești cât ai pus, pentru că ăla nu mai închide nivelul....
Doar dacă mai pui tu peste grămadă până se închide...
 

Ahdrian

Well-Known Member
A greșit și explicația. :)))
Dacă un jucător "dispare" din joc nu mai primești cât ai pus, pentru că ăla nu mai închide nivelul....
Doar dacă mai pui tu peste grămadă până se închide...
Nu ai înțeles tu explicația. La Roți primești egal cât ai pus, pas cu pas. Doar la 1,9 rămâi în pagubă cu tot ce ai pus, dacă proprietarul clădirii nu mai joacă.
 

Popocatepetl

Well-Known Member
Nu ai înțeles tu explicația. La Roți primești egal cât ai pus, pas cu pas. Doar la 1,9 rămâi în pagubă cu tot ce ai pus, dacă proprietarul clădirii nu mai joacă.
Frățică, era vorba ce se întâmplă dacă un jucător nu mai joacă și tu ai apucat să donezi puncte la el. Ăsta era subiectul deschis aici la început. Eu despre asta vorbeam. ... Voi ați început acum cu roți și alte bazaconii. Deschideți alt topic, că deja vă îndepărtați de subiect...
 
Sus