Sondaj privind meniul de joc FoE

Cum credeți că ar trebui modificat meniul FoE?


  • Total votanți
    241
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Lady S

Community Manager
Membru personal
Dragi regi și regine,

Dorim să îmbunătățim meniul de joc al FoE și vrem să aflăm părerea voastră referitor la două posibilități. În prezent, butonul de Ghildă este "îngropat" în sub-meniul Global, care nu este foarte intuitiv, făcând ghilda și funcțiile ei mai greu accesibile pentru jucători.

Știm, pe de altă parte, că jucătorii s-au obișnuit foarte mult cu meniul jocului de-a lungul timpului, iar schimbarea ordinii butoanelor poate fi deranjantă pentru cei familiarizați cu vechea ordine. De aceea, vrem să ne asigurăm că orice modificare pe care o facem este o îmbunătățire.

Avem două idei despre cum am putea îmbunătăți meniul, așa că vă rugăm să citiți în continuare și să votați pentru varianta care vă place cel mai mult. Dacă doriți să adăugați comentarii despre cele două propuneri, vrem să le cunoaștem, așa că vă rugăm să le postați în această temă. Suntem deschiși la sugestii și idei, însă există și limite: de exemplu, nu putem adăuga obiecte noi în meniu, deoarece jocul nu s-ar mai încadra în cazul rezoluțiilor reduse.


Meniu A

Hud_option2.jpg

La această opțiune, toate butoanele legate de mesaje sunt mutate într-un sub-meniu, de exemplu forumul ghildei, mesageria și butonul de forum. De asemenea, este adăugat la meniu un buton de clasament, pentru o mai bună accesibilitate (nu toată lumea știe că poate fi accesat din partea de sus a ferestrei de joc).

Meniu B


Hud_option1.jpg

La această variantă, nu se mai adaugă buton de clasament, iar butonul forumului de joc nu este inclus în meniu (ci în altă parte a jocului). Butonul pentru ghildă și forumul ghildei sunt amândouă adăugate la meniu.


Nu în ultimul rând: cerem feedback despre meniul jocului tuturor jucătorilor de FoE de pe toate serverele. Ca urmare, acest lucru nu înseamnă că cea mai votată idee va fi și cea implementată. Ceea ce ne dorim este să primim idei și voturi, pe care să le analizăm la final pe toate la un loc - inclusiv comentariile și ideile noi primite - pentru a găsi cea mai bună soluție posibilă pentru toată lumea.

Vă mulțumim pentru timpul acordat și pentru sprijinirea Forge of Empires.

Cu stimă,

Echipa FoE România
 
Ultima editare:

DeletedUser8202

Guest
nu cred ca ar trebuii ascuns menuil de mesaj
e mai important decit cel de ghilda
eventual poteti face la inceput cum sint celelante misiuni una sa fie sa si caute o ghilda sau sa verifice clasamentul global
meniul de mesaje este important pt toti jucatori si asa atunci cind se vorbeste in circulare (sau mesaje) da m o gramada de click uri pt ca licare plicul si dupa ce ai citit mesajul
parerea mea multumesc
 

DeletedUser7163

Guest
un meniu ascus in partea stanga cu toate butoanele.
cand ma duc cu mouse-ul in stg ecranului sa apara fereastra de butoane.
 

DeletedUser7102

Guest
meniul A , cu o posibilitate de a ascunde total acea sectiune(gen bara meniu windows) cred ca ar oferi o mai buna vizibilitate a ecranului de joc .
 

Janostar

Member
Imbunătăţirea Meniul de Joc

Mie personal imi place si crd că e mai atractiv si mai functional Meniul de la punctul A deci prima variantă. Mulţumesc că aţi cerut părerea.
 

DeletedUser7794

Guest
Va pierdeti timpul cu lucruri banale ! S-a propus pe forum modificari care cu adevarat ar fi utile si nu s-a facut nimic.Nu zic ca nu ar fi bine sa se perfectioneze jocul cu meniuri mai utile , dar nu trebuie lasate deoparte lucrurile la care nu sa facut nimic si tot sa le modificam pe cele deja existente numai din dorinta de a fi ceva schimbat. Numai bla-bla-uri ca sa treaca timpul si sa facem si noi ceva. De exemplu steluta de la m/f sa propus modificatea culorii cam de mult timp , sa depus deja praful pe propunere.Un submeniu la piata care sa arate cate bunuri ai in total pe piata , la fel , anularea tuturor ofertelor si alte propuneri de pe pagina forumului care zac de mult doar la faza de propunere si ar fi cu adevarat utile inca nu sa facut nimic. Nu stiu cat timp va mai trece , probabil pana voi ajunge si eu la cateva milioane de puncte , plictisit de joc voi intra numai din cand in cand ca sa nu mi se stearga contul.Multumes in speranta ca a citit si cine trebuie propunerile de pe forum!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7052

Guest
Meniul B, normal. Nu stiu pentru ce ne trebuie clasamentul in meniu, stie toata lumea unde sa-l gaseasca iar cine nu stie sa invete. :)) Desi cum este acum e foarte ok, as trebui sa ramana asa. Si nici nu trebuie ascunse mesajele, uneori vrei sa ajungi cat mai repede la ele, sa nu mai spun ca unii vor intra la motivat case cand vor vedea MC acolo. :)):))
 

DeletedUser7463

Guest
problema cea mai mare este la planurile care le primeşti la clădirile deja construite
chiar nu se poate face nimic????
 

DeletedUser3914

Guest
oricare meniu daca e mai succint e bun, dar ar fi o mare gresala sa puneti butonul de mesaje intr-un submeniu. Cred ca ar fi salutat de catre toti jucatorii un buton de refresh la mesaje pentru a nu fi nevoit sa iesi de tot din mesaje pentru a vedea daca ti s-a raspuns la mesajul postat.
Bafta!
 

DeletedUser6213

Guest
eu am votat meniul b fiindca e mai usor de vazut si mai frumos
 

DeletedUser5853

Guest
M-am abtinut din cauza ca sunt multumit de meniu...sunt alte probleme mai importante de rezolvat dupa cum spuneau si alti jucatori
Bafta si la mai mare:)
 

DeletedUser216

Guest
Pana acum doar banuiam ca dezvoltatorii de la FOE nu joaca efectiv jocul pe care-l fac. Dar acum sunt convins ca nu-l joaca, altfel ar trebui sa stie ca toata lumea vrea sa vada cand primeste un mesaj, nu degeaba s-a cerut asta de catre jucatori de la bun inceput. Deci nu vad rostul variantei A.
Pentru mine varianta optima ar fi marirea meniului astfel incat sa cuprinda 12 iconuri.
Daca nu varianta B mi se pare mai viabila.
 

DeletedUser2967

Guest
o sa poti vedea ca primesti mesaj. o sa straluceasca sub-meniul MC cu totul, asa cum este acum cu forumul ghildei : cand este un post nou pe forumul ghildei, straluceste sub-meniul Global. credeai ca o sa trebuiasca sa verifici din minut in minut MC pt. a vedea daca ai mesaje ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus