Strategie aparare

  • Autor subiect DeletedUser5079
  • Data de început

DeletedUser5079

Guest
Buna dimineata!
Am observat de foarte mult timp ca strategia militara a calculatorului atunci cand apara un oras este foarte slaba.
Printre alte greseli pe care le face este si una majora, atunci cand ataci un oras cu o singura armata si 7 banditi, computerul ataca in primul rand banditii, transformandu-i si pierzand 7 trageri, in loc sa tinteasca in primul rand armata care daca ar fi eliminata ar duce la pierderea luptei de catre atacator.
Va rog sa faceti ceva in ceea ce priveste strategia de aparare, astfel incat aparatorul(computerul) sa nu mai fie net inferior atacatorului, altfel consider ca degeaba te chinui sa ridici cladiri legendare de aparare si sa faci ultimul model de armate pentru aparare, daca ele nu au aproape nici un efect cand esti atacat.
 

maketi

Well-Known Member
Contra

Vorbesc strict din punct de vedere a atacatorului . Marea majoritatea a jucatoriilor au turnulete in oras ,avand in vedere bonusuriile maxime a cladirilor 90 -atac vs 60 aparare (cel putin pana la scoaterea nivelelor la CL)+ turnulete a caror valoare ofensiva poate varia inte +50 - 300 -aparare faptul ca prima data trupele inamice trag in banditi constituie un avantaj , asta insemnand o lovitura in minus din partea aparatorului . Cred ar fi mult mai importanta eliminarea bonusului de la turnulete sau micsorarea acestuia de la 4% la 1% , in acest caz as fi de acord cu propunerea ta.
 
Ultima editare:

DeletedUser6079

Guest
contra cu propunerea de scadere a bonusului turnuletelor ele sunt bune asa cat au nu va m-ai ofticati atata pentru ca voi nu va puneti fiecare are alegerea sa poate omul nu vrea sa isi puna u cladire legendara ce da aparare si isi pune turnulete
 

DeletedUser5468

Guest
@Conte, să știi că nici eu nu sunt de acord cu propunerea lui Valericos.
Dar sunt de acord cu părerea lui dark3hadow.
@Conte, nu prea mai este o echilibrare atunci când dai de 60% atac și 360%(din care 75 turnulețe) apărare la unitățile de apărare chiar cu 90%, și dacă mai e și o combinație foarte tare, ori nu treci deloc, ori treci de el cu pierdere de 6-7 unități.E și normal că pe tine nu te derajează din moment ce nu dai lupte.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6083

Guest
Asa o fi....

Dar vi se pare normal sa puteti invinge vecinii folosind formatii de genul : "7banditi+1Tanc" ???

Cat despre propunerea lui dark3shadow.....mi se pare o aberatie.In timpul eventelor unii au investit in turnuri in timp ce altii au luat banditi si alte premii.....ce echilibru ar fi daca bonusul turnurilor ar scadea si ceilalti s-ar bucura de premiile alese???
 

maketi

Well-Known Member
NU sariti pe mine , am folosit turnuletele doar ca si un argument de ce nu sunt de acord cu propunerea initiala din acest topic . Ideea este ca jocul e destul de dezechilibrat in ceeea ce priveste atacul vs defensiva iar daca se imbunataeste AI pe partea de aparare atunci cei mai multi dintre jucatori activi vor renunta la atacurile impotriva vecinilor sau vor ataca exclusiv in GVG unde din 10 atacuri pe o aparare de campioni faci cat la 30 de vecini iar pierderiile sunt nesimnificative -bonusul din asediu=0 .

Off-topic : doctor WHO si eu sunt unul dintre beneficiari turnuletelor (180% bonus defensiv din turnulete ) +CL defensive peste niv6 amandoua .Ma aflu intr-o vecinatate cu jucatori activi si din 20 de jucatori care atacau zilnic inainte de reducerea bonusuriilor mai ataca 4 , iar 80% din cazuri nu trec de aparare (schimb zilnic ). Vorbind strict din pct de vedere al aparatorului, normal ca imi convine bonusul turnuletelor , dar daca ar fi vorba sa discutam de echilibru nu mi se pare normal ca un turnulet 1x1 sa fie echivalent cu 4nivele de cladire legendara care ocupa 3x2 ,5x5, 4x6 si are nevoie peste 2300PF pentru ridicarea acestor 4nivele.

In concluzie ,propunerea din acest topic care de fapt inseamna o imbunatatire a AI in aparare ar fi justificata in conditii de echilibru atac vs aparare , echilibru care in acest moment nu prea exista .Daca doriti un exemplu de cum ar arata luptele cu aceasta modificare in joc , dati o fuga in teritoriile din industriala(in teritorii armata de aparare nu ataca banditi exceptand cazul in care nu are alte unitati in raza de actiune ).Selectati un teritoriu cu bonus de 60at./60ap vedeti cum merge. pe urma ganditi-va cum ar merge atacuriile impotriva unor vecini care au 60/180% def sau 60 /250-300 %.
 
Ultima editare:

DeletedUser7925

Guest
Pro pentru îmbunătațirea AI-ului


Off-topic dark3hadow nu te supăra pe mine însa de ce te iei atât de mult de bonusul turnulețelor si de jucători care le au când tu ai aproape 3 expansiuni pline cu ele, dacă ai fi fost atât corect ți-ai fi pus în oraș doar câteva, tu spui de alți jucători sau de vecini tăi că au bonus de apărare din cauza turnulețe însă la fel o spun și alți jucători sau vecini despre tine.Mie unul nu-mi pasă dacă bonusul oferit de turnulețe scade sau rămâne același.
Ca atacator normal că nu ne place îmbunătățirea AI-ului însă ca apărător ne-ar plăcea ca Ai-ul să fie mai bun deci rămâne o dilemă.
În plus dark3hadow are dreptate ar trebui făcut ceva cu echilibrarea clădirilor legendare și aceste bonusuri de atac și apărare pentru că nici mie nu-mi place să dau de unu cu 120% bonus apărare care îmi elimină aproape toate trupele și fac undeva la 1000-2000 de pct sau un ,,strateg" cu 2 sulițași in apărare care îmi dă doar 210 pct
 

DeletedUser5248

Guest
Salutare tuturor, cu o astfel de propunere nu as putea fi de acord niciodata, mai ales ca eu joc 100% ofensiv. Iar argumentele avute in vedere sunt urmatoarele:
- in primul rand, ar fi prejudiciati foarte multi jucatori care au achizitionat si construit efectiv in oras una sau mai multe ascunzatori ale banditilor (desi nu este cazul meu, foarte multi jucatori au bagat diamante in aceste ascunzatori);
- in al doilea rand, acest joc se joaca pe atac, asta inseamna sa joci, nu sa iti aperi "comoara" din oras, deci s-ar pierde farmecul acestui joc (farmecul jocului = cat mai multe victorii la turnir si cresterea in punctajul din clasament, din punctul meu de vedere);
- in al treilea rand, deja exista un mare dezechilibru intre atac si aparare, in favoarea apararii desigur, ca nu se poate ca un amarat de turnulet sa poate concura cu un nivel sau chiar mai multe la o cladire legendara de atac. Iar ca sa fac legatura cu subiectul discutiei, consider ca singura sansa sa mai reduci din pierderi este sa utilizezi banditii in atac, desi unii vecini nici nu merita atacati, mai ales ca puncte mult mai multe se fac de la GvG;
- in ultimul rand, cea mai valoroasa unitate si cea mai utilizata in momentul de fata este banditul.
Cam asta am avut de spus, si ca sa imi exprim si o parere personala despre cei pe care ii intereseaza doar apararea, sa puna mana sa mai dea si atacuri, ca sa invete si ei sa joace CU ADEVARAT Forge of Empires. Acum nu zic, fiecare este liber sa joace cum vrea, dar atat pot spune, jucatul pentru punctajul din clasament este la un cu totul alt nivel in comparatie cu orice alta alegere.
O seara buna tuturor.
 

DeletedUser6083

Guest
Off topic:

Cristeaua,daca vrei sa joci ceva bazat pe lupte cred ca n-ai nimerit unde trebuie:laugh:
Jocul asta e mai mult de dezvoltare economica decat de razboi...

Si,daca imi permiti,am o intrebare pentru tine.....cine stie poate imi acorzi onoarea de a primi un raspuns....
Cu ce te ajuta sa fii locul 1intr-un joc online?Te face mai puternic?Mai bogat?Mai atragator?
 

DeletedUser5248

Guest
Off topic:

Cristeaua,daca vrei sa joci ceva bazat pe lupte cred ca n-ai nimerit unde trebuie:laugh:
Jocul asta e mai mult de dezvoltare economica decat de razboi...

Si,daca imi permiti,am o intrebare pentru tine.....cine stie poate imi acorzi onoarea de a primi un raspuns....
Cu ce te ajuta sa fii locul 1intr-un joc online?Te face mai puternic?Mai bogat?Mai atragator?

Buna seara, nici nu se pune problema, primesti chiar acum raspunsul.:D Numai ca am sa fac abstractie si eu de tema de discutie, ca sa se stie dinainte, deci am sa fiu si eu off topic.
Pai ce pot sa zic, eu joc ofensiv acest joc, nu stiu tu cum il joci, poate te axezi mai mult pe dezvoltare economica, dar asta nu inseamna ca eu nu am in vedere toate aspectele jocului, dar cu precadere ma axez pe lupte.
Si ca sa iti raspund strict la intrebare, consider ca nu ma face mai puternic, mai bogat si mai atragator faptul ca sunt numarul unu, dar asta nu inseamna ca nu am voie sa joc INTOTDEAUNA la victorie. Pur si simplu mie imi place sa fac record dupa record la turnir, la oricare dintre ele.:) Si cum am mai zis-o, eu am in vedere toate aspectele jocului, astfel incat din calculele pe care mi le fac, uneori vorbind de matematica pura:laugh:, sa rezulte o crestere semnificativa a punctajului din clasament.
Multumesc pentru atentia acordata, o seara buna in continuare si tie si celorlalti.
 
Sus